0
Haber Detayı
13 Mart 2018 - Salı 20:30 Bu haber 3747 kez okundu
 
BEÜ' lü öğrenciler yine yaptılar yapacaklarını...
BEÜ' lü öğrenciler yine yaptılar yapacaklarını...
- Haberi
BEÜ' lü öğrenciler yine yaptılar yapacaklarını...

BEÜ Mühendislik Fakültelerindeki öğrencilerden oluşan grizu-263 Uzay Takımı, BEÜ’ yü ve ülkemizi ikinci kez Amerika’da temsil edecek. Daha önce NASA’da Kozlu Grizusunda ölen 263 madencinin ismini rokete yazıp uzaya fırlatan BEÜ’ lü gençler, Zonguldak’ta siyasetçiler, bürokratlar başta olmak üzere halkın sempatisini kazanmıştı.

‘Model Roket Yardımı ile fırlatılan ileri düzey model uydu’ projesi ile NASA’da 40 ülke arasında yarışan BEÜ’lü öğrenciler şimdi de ‘Atmosfere hava frenleme sistemi ile giriş yapan uydu’ projesi ile Amerikan Uzay Kurumu (AAS) ile Amerikan Uçak ve Uzay Enstitüsü’ nün (AIAA) düzenlediği CanSat Competition’da ülkemizi ve BEÜ’ yü temsil etmeye hak kazandı.

Özel Haber: Öznur GÜNEŞ

Bülent Ecevit Üniversitesi(BEÜ) grizu-263 Uzay Takımı Zonguldak’ı ve ülkemizi gururlandırmaya devam ediyor. ‘grizu-263 Uzay Takımı’ CanSat Competition’da Türkiye'yi ve BEÜ' yü ikinci kez Amerika Birleşik Devletleri’nde temsil edecek.

grizu -263 Uzay Takımı bu kez ‘Atmosfere hava frenleme sistemi ile giriş yapan uydu’ projesi ile Amerikan Uzay Kurumu (AAS) ile Amerikan Uçak ve Uzay Enstitüsü’ nün (AIAA) düzenlediği CanSat Competition’da ülkemizi ve BEÜ’ yü temsil etmeye hak kazandı.

ÜLKEMİZİ VE BEÜ’ YÜ AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NİN HOUSTON/TEKSAS EYALETİ’NDE Kİ YARIŞMADA TEMSİL EDECEKLER

Dünyanın dört bir yanından çeşitli üniversitelerden 99 takımın başvuruda bulunduğu yarışmanın ön eleme aşamasını 41 takım başarıyla geçti. Ön eleme aşamasında takımların sunduğu çalışma raporu üzerinden NASA ve American Astronautical Society yetkilileri takımlarla telekonferans görüşmesi yaparak finale kalanları belirledi.  BEÜ Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan grizu-263 isimli takım, 100 üzerinden 94.9495 puan alarak ön elemeyi geçmeyi başardı. 8-10 Haziran 2018 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Houston/Teksas Eyaleti’nde düzenlenecek olan yarışmaya katılmaya hak kazandı.

BEÜ grizu-263 Uzay takımı çalışmalarını Makine Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent Ekmekçi ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Kaya danışmanlığında Mühendislik Fakültesi Proje odasında sürdürüyor. Grizu-263 Model Uydu Takımında Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Muzaffer Duysal, Kerim Uslu,Durdali Atılgan, Muhammed Emin Kurt, Abdullah Talyan, Yasin Bıyıklı ve Berat Kurban, Makine Mühendisliği Bölümü’nden Ahmet Güngörmüş, Serdar Doğan, Beyza Çetin ve Melih Kahraman Kara, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nden Çağla Aytaç Dursun ve Murat Can Eminoğlu, İnşaat Mühendisliği bölümünden Süheyla Meryem Kuvvet, Maden Mühendisliği bölümünden Murat Aydın olmak üzere farklı disiplinlerden 15 öğrenci yer alıyor.

DUYSAL: “6 AYDIR BU BAŞARININ GERÇEKLEŞMESİ İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞTIK”

Grizu-263 takımı kaptanı Muzaffer Duysal yaptıkları çalışma ile ilgili şunları söyledi: “ Geçen yıl Ülkemizi ve Üniversitemizi  Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen yarışmada başarı ile   temsil etmiştik. Bu yıl takımımızı genişleterek geçen seneden elde ettiğimiz tecrübe ile birlikte ilk üç takım arasında yer almayı hedefliyoruz. Yaklaşık 6 aydır bu başarının gerçekleşmesi için gece gündüz çalıştık. Uluslararası arenada Dünya’nın en iyi üniversiteleri arasına girerek Ülkemizi ve Üniversitemizi temsil edeceğimiz için gururlu ve mutluyuz. Bu başarının gerçekleşmesinde bizlerden desteğini esirgemeyen sayın Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Ali Azar’a, aynı zamanda Mühendislik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu’na, danışman hocalarımız Prof. Dr. Bülent Ekmeçi, Yrd. Doç. Dr. Hakan Kaya, Arş. Gör. Ferdi Kara, Arş. Gör. Can Atalay, Arş. Gör. İrem Nur Gamze Özbilgin’e çok teşekkür ederiz. Ayrıca sürekli yanımızda olarak bizi destekleyen Prof. Dr. Zehra Saraç,  Doç. Dr. Umut Güneş Sefercik,  Yrd. Doç. Dr. Rıfat Hacıoğlu, Yrd. Doç. Dr. Serkan Karakış, Öğr. Gör. Dr.  Aytaç Altan,  Arş. Gör. Özgür Aydın Arş. Gör. Dr. Ali Narin’e ve BEÜ Kuluçka Merkezi Koordinatörü Esra Güner Hacıoğlu’na ne kadar teşekkür etsek azdır. Önümüzdeki bu süreçte Ülkemizi ve Üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz.” dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BEÜ', lü, öğrenciler, yine, yaptılar, yapacaklarını...,
Yorumlar
Haber Yazılımı