google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
26 Mart 2020 - Perşembe 17:34 Bu haber 2278 kez okundu
 
BİR KORONOVİRÜS KAÇ LİRA?..
GÜNDEM Haberi
BİR KORONOVİRÜS KAÇ LİRA?..

BİR KORONOVİRÜS KAÇ LİRA?..

Bir koronovirüs’ün kaç lira olduğu mu önemli, bir insanın kaç lira olduğumu?

Özgül ağırlığı(Maddi-manevi değerler bütünü)  açısından bakıldığında, bir insana değer biçmek mümkün mü?

Allah katında, ‘Yaratılmışların en şereflisi’ olan insanın değerini sakıt/geçersiz edecek bir gelişmeye göz göre yol verilir mi?

Hele ‘Yaratılanın, yaradandan ötürü sevildiği’ bir ülkede, yetkililerin virüslü sayı ve ölümlerini ‘Yüz ifadesi’ ve ‘Sözlerle’ anlatması mümkün mü?

Dolayısıyla, elindeki imkanların tarif ve tasnifi yapıldıktan sonra, ‘Birlikte’ yapılabileceklerin ‘Talimatı’ şeklinde sloganlar aktarılıyor. ‘Yakalanmayın’ diyorlar, yapılanların yanında, yapılamayanlar için ‘Yas/matem’ tutan insanlarına ‘Kaba kuvvet’ göstermeyi bile ‘Çok’ görüp, ‘Rica/minnet’ ile yönlendirmeye çalışıyorlar.

Gelişmeleri bir gözden geçirip, COVİD 19’un ülkemize göre maliyetini inceleyeceğiz inşallah.

Olayın menşei olan Çin, ilk haftada sokakta tuttuğunu araçlara ‘Karga tulumba’ atmıştı. Pozitif tanılı Çinlilerin evlerini/kapılarını kaynakla kapatıp, ‘Zorunlu karantina’ oluşturmuştu. Hatırladınız mı?

Bu gün itibarıyla Çin, ‘Salgın’ psikozundan ‘En az tanı’ psikozuna döndü.

Önceki gün, yetkililer, okulların bir ay daha ‘Sosyal temassız eğitim’ çerçevesinde yapılacağını açıkladı. Yani, en ‘İyimser’ tahminle, dünyanın elinde bulunan ‘İlim ve silahların’ çözüm üretemediği COVİD 19 için en iyi çözüm ‘Yakalanmamak’ olduğunun ‘Tarifi’ bu.

Tüm dünyanın ‘Tedbir’ manasında ‘Teklifi ve icraatı’ bu yönde. ‘Temassız sosyalleşme(1.5 m)’ ile İzalasyon (Evde kalma)ve üzerinde kuruluyor tüm aktivite. ‘Temassız sosyalleşme’, hayattan izole manasında değil elbette.

Dün de anlattım. Dünyanın ortak sloganı, ‘Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’.

Eski alışkanlıklar, örf/adet/gelenekler yeniden ‘Çek’ edilecek. Yeni ‘Huylar’ peyda edilip, alışkanlık ve adetler türetilecek. Dünyada önü alınamayan insan ve araç yoğunluğuna belki de ‘Mevcut akıllar’ ile alınana en iyi önlem bu.

‘Fiziki olarak evde, ofiste; beyin olarak her yerde’ Bu slogan ile vücudun değil, aklın kullanılması ‘Salık’ veriliyor elbette. Allahın insanoğluna bahşettiği akıl ile evdeki mahpusluk, nakitsizlik, vakitsizlik, sahipsizlik’ gibi mevhumlara rahatlıkla çözüm bulunacağı malum.

Geriye doğru bur bakın hele.. ‘Taş devri-tunç devri’ni düşünün. ‘İlkel silah ok’tan COVİD 19 üreten yapıya, kamış sallardan ‘Endüstri 4.0’a gelen kafaya bakın hele…

Gelelim, coronavirüsün maliyetine.

Olayı sabote eden, en ‘Kötü senaryoya göre’ önlem almaya çalışan ‘devlet erkanına eleştiri’ getirenler, öncelikle  COVİD 19 ile yüzleşmelidir. Ortada bir Pandemi(Salgın) ve yüzlerce tespitli hasta ve kaybettiklerimiz var. ‘Ülke evimiz’ ve ‘Hastalık/ ölüm’ her yerde. Bizim ‘Matemimiz’ var. Bu günler bizim ‘Yaslı’ günlerimiz.

Fırsatı ganimet bilen ‘Fitne/ şaibe’ çıkartıp, ‘Korku/paranoya/ bölücülük’ yapanlar, bu ‘Devlet-din-millet’ düşmanlarıdır.

Vatan, devlet, millet, din, bayrak sevgisi olanlar, COVİD 19’un ülkeye verdiği/vereceği zararları düşünüp, bireysel ve toplumsal tedbirlere harfiyen uymak zorundadır.

Hastalığın tespiti için yapılan testlerden bahis ediliyor ya? Bir test (Vatandaşa bedava) devlete maliyeti 1.500 TL.

Türkiye genelinde 40 bin yoğun bakım yatağı bulunuyor. Her yoğun bakım yatağı ile ilgilenen doktor, hemşire, hastabakıcı vs. görevlilerin korunma amaçlı giysilerini düşünün. Bir kişinin kullandığı maske, gömlek, eldiven, tulum, gözlük, bone gibi ‘Koruyucu ekipman’ maliyeti 20 dolar X 5 =100 TL.

Milletin örgütlenmesinden oluşan devlet, elbette insanının sağlığı için, maddi-manevi her şeyi yapacak. Ancak, ‘Devlet her şeyi yapacak’ diye, ‘Devletin işini zorlaştırmak’, ‘Kamu zararını arttırmak’, ‘Kaos’ yaratıp  ‘Düzeni bozmak’ kimin işine yarar!..

COVİD 19 önlem süresinin uzamasına bir de bu açıdan bakın bakalım…

Olaya sosyal, siyasal, ekonomik ve sportif açıdan bir kez daha bakın. Meseleye, ‘parti-politika’ açısından değil, ‘Devlet-i ebet müddet’ açısından bakalım.

Dünya da ‘Endüstri 4.0’ gibi en modern teknolojilerin uygulamaya sokulduğu bir ortamda, ‘Ellerimizi yıkamayı bilmediğimiz’ ortaya çıkmadı mı?

SONUÇ: Elzem olan ‘Ortak akıl’.

COVİD 19’un kimseye (Fakir-rütbeli-zengin) acımıyor. Yakalanmayanın kurtulma şansı var. Hayatta kalmanın gerçekleri ortada. Maliyet ‘Para ve ölüm’. Bir insanın maliyeti para ile ölçülmez elbette. Ancak, ‘Maliyetin artmasına gerek var mı?’

Aldığımız ‘Tedbir’ kadar sağlıklı olacağız ve bu beladan o kadar erken kurtulacağız.

MADENCİ ÖNLEMLERDEN MEMNUN

Türkiye Taşkömürleri Kurumu(TTK), COVİD 19 pandemisi gereği aldığı önlemlerle çalışanlarına rahat nefes aldırdı.

TTK ve işçi temsilcisi sendika(GMİS), daha ziyade yer altı işçilerini rahatlattı.

Ocağa giriş-çıkışlarda kullanılan kafeslerin(asansör) 50-100 kişilik olması, virüs için  bulunmaz nimetti. Alınan tedbirler ile çalışan sayısı yüzde 50 düşürüldü.  Bu günlük üretilen tüvenan/yıkanmamış kömür miktarını da düşürdü. Yıkanmamış kömür üretiminde (6 bin ton) düşüş, satılabilir kömür miktarının 3 bin-3.500 tona düşmesi demek.

Kömür üretiminin düşmesi TTK’yı fazla olumsuz etkilemeyecek. ÇATES’in üretime kapalı olması dolayısıyla ‘Sıkıntı’ piyasaya yansımayacak.

Bu arada, ÇATES’in üretime geçmesi için Bakanlığın vereceği‘Geçici çalışma izni’ beklentisi sürüyor.

TTK GÜVENLİK TEŞKİLATI BEKLENTİDE

Corona19 vesilesiyle TTK’da alınan önlemleri yazmıştık.

Ancak, TTK Güvenlik Teşkilatı’nın önlemler çerçevesinde değerlendirilmediği konusunda, Kulis altı yorumlar artmaya başladı.

Güvenlik teşkilatında, Corona ile ilgili ‘Personel eksiltme’ konusunda, 60 yaş üzeri çalışanlardan, şeker, tansiyon, kalp hastası olup rapor kullananlar ‘İdari izin’ kullandırılıyor.

Konumuz, idari izin kullanılması sonrasında ortaya çıkan ‘Zafiyet’.

Üzülmez açısından değerlendirelim konuyu.On nöbet yerinde, 4-5 kişinin nöbet tuttuğu ileri sürülüyor.

Malum-u aliniz ‘Olağanüstü hal’ var.

Olağanüstü haller ‘Olağan haller’ gibi olmaz elbette.

Neler yapılabilir? Mesela, TTK’nın Taşeron Güvenlikçileri var. Bunlarda Kurum (TTK) elemanı değil mi? Özel güvenlik elemanlarından ‘Takviye’ edilemez mi?

Mesele ‘Olağanüstü’ hallerde ‘Önlem’ değimli?

Yıl 1991 Madenci Büyük grev/Yürüyüşü…

Yıl 1992 Kozlu’da 263 madencinin ölümüyle sonuçlanan ‘Grizu felaketi’

TTK Güvenlik görevlileri arasında ‘Kaydırma’ yapılıp, ‘Olağanüstü şartlar’ düzenlenmişti. 8 Saat yerine 12 saat çalıştırılmış, eksik/aksak müsaadesi verilmemişti.

Yani, taşeron güvenliğin bazı nöbet yerlerinde ‘Sayısal tasarruf’ yapılabilir.

Kurumun 160 civarında kadrolu güvenlik personeli olduğu söyleniyor. Yazılan/yapılan yorumlara bakılırsa, ‘COVİD 19 Hali’ çerçevesinde sıkıntı artacak gibi.

Bu konuya devam edeceğiz.

KOZLU LİMANINDA ÖNLEMLER ARTTIRILDI

Bazı tiplere ‘Dert’ anlatmak, ‘Deveye hendek atlatmaktan zor’

‘COVİD 19’ olayı patlak vermesiyle birlikte yapılan ‘İzole olun’, ‘Evinizde kalın’ ikazları, bazı ‘Akl-ı evveller’ tarafından duyulmadı.

Kahvehane, meyhane, birahaneler kapatılınca, Kozlu limanı ehlikeyiflerin mekanı haline geldi.

İçki ve manitasını aracına atan, liman içinde ‘Keyfini parlattı’. Ancak, Emniyet, belediye ve yetkili kooperatif olaya el koyup, çirkin manzarayı yok etti.

Dün Kozlu Limanı, Kozlu Belediye ekiplerince ilaçlandı. Liman giriş otoyolu kapatıldı.

Kooperatif başkanı Ergün Kayhan, kozlu limanının her türlü temizlenmesi konusunda yardımcı olanlara teşekkür etti.

RİCA - İKAZ DÖNEMİ VE VEBAL!..

Dün yine izalasyon (Evde kalın) uyarılarına uyulmadı Zonguldak’ta.

Gerçektende, Gazipaşa Caddesindeki bu kalabalık yada travmatik görüntüler moral bozdu.

‘Aldığımız tedbirler kadar sağlıklı olacağımız’ gerçeği, her şekilde açıklansa da, ‘Aklına mukayet olamayanlar’ piyasa yapmaya çalıştılar.

Minibüs durakları, bankamatik önleri, parklar yine dolu.

Minibüs duraklarında  ‘yolcu kadar araç, yolcu kadar sefer’ ve ‘Nöbet düzeni’ uygulaması yapılamadı.

Anlaşılan o ki, Zonguldak’ta ‘Reklam’ yapılan kadar önlem alınmadı.

Türkçesi, ‘Ortak akıl’ için birliktelik sağlanmadı.

‘Önlem alınmalı’ yada ‘Bu iş mühim’ demeyle oluyor mu?

‘Rica-ikaz’ dönemi daha bitmedi mi? ‘Nush ile uslanmayanı etmeli tektir, tektir ile uslanmayanın hakkı kötektir’ uygulaması gerekir.

Her gece açıklanan hasta ve ölüm sayıları açıklanıyor.

Açıklamalarda, insanların ihtiyaçları karşılanıyor’ deniyor. Peki, o zaman  bu insanların sokaklarda işi ne?

Sokaklarda dolaşanlar, sadece ‘Kendilerini’ ilgilendirdikleri kadar değil, çevrelerindekiler ve evlerindekiler kadar ‘Vebal’ sahibidirler.

Ellerinde ‘İmkan’ olduğu halde, sokaklardaki bu ‘Travmatik’ görüntülere neden olanlar da ‘Vebal’ sahibidirler.

ORTAK AKIL-TABELA DERNEKLERİ – BASIN

Ortada olağanüstü hal ötesinde bir tabii afet durumu var.

Önlemleri sadece milletin örgütlenmiş hali devletten beklemek akıl işi değil.

Herkes, aklının erdiğince bu katil virüs COVİD 19’a karşı önlem almalıdır, planlama yapmalı..

Ticaret erbabı, her halükarda bu kötü dönemi bir şekilde atlatmayı düşünmeli.

Normal zamanın ‘Madenci Anıtı aksesuarları’ tabela dernekleri, ‘Bir şekilde’ birliktelik sağlayıp, üyeleri ve hemşerileri için çözümler üretmeliler.

Hiçbir şey yapamıyorlarsa, evde kaldıklarına dair resim ve açıklamalar yapmalılar.

Bu zor günlerin en sıkıntılı mesleklerinden biride gazeteciler. Haber kaynaklarının çoğu, hastalığa tedbir amaçlı ortadan kalktı. Spor sayfaları tamamen zorda. Bir çok ‘Haber’ olacak gelişme de, COVİD 19 çerçevesinde ‘Önlem’ amaçlı yazılamıyor.

Basın kuruluşları, bu ‘Olağanüstü’ zaman zarfında, topladıkları haberleri bir ‘Havuz’ ortamında paylaşarak-paslaşarak değerlendirmelidir.

Ortak akıl bunu gerektiriyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİR, KORONOVİRÜS, KAÇ, LİRA?..,
Yorumlar
Haber Yazılımı