google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
14 Ocak 2020 - Salı 15:15 Bu haber 2416 kez okundu
 
BİTKİ ÇAYLARI REVAÇTA
SAĞLIK Haberi
BİTKİ ÇAYLARI REVAÇTA

Havaların soğumasıyla ile birlikte grip hastalığına yakalananların sayıları da son günlerde yoğun bir şekilde artarken, grip hastalığına yakalanan kimi vatandaşlar hastanelere akın ediyor, kimi de çareyi bitki çaylarında arıyor.

Grip salgını nedeniyle bitki çayı tüketiminin arttığını belirten uzun yıllar Zonguldak’ta aktarlık yapan Tahir Buyurucu, vatandaşların en çok ıhlamur,  adaçayı, zencefil, havlıcan, tarçın gibi bitki çaylarını tercih ettiklerini belirterek, “Vatandaşların kış aylarında en çok tercih ettiği tür ıhlamur, adaçayı, zencefil, havlıcan, tarçın bir de hatmi diye bir bitkimiz var onları tercih ederler. Bunlar düzgün bir şekilde kullanılırsa zaten grip ve nezleden korunuyorlar. Soğuk algınlığına iyi geliyor. Çayların kilosu 50’şer lira civarında. İstedikleri kadar alabiliyorlar zaten. Bu çayları evde de limon, elma kabukları, portakal kabukları da koyup bal ile tatlandırarak da içerlerse daha etkili olur. Soğuk algınlığı, grip gibi şikayetleri olan hastalara bu çaylar düzenli kullanımdan itibaren birebir etki gösteriyor. Hiçbir zararı yok.” dedi.

BİTKİ ÇAYLARININ ÖNEMİ

Bitki çayları vücutta antibakteriyel bir etki yaratarak mikroplara karşı koruma sağlıyor. Böylelikle vatandaşlar, kış aylarını daha sağlıklı ve zinde geçiriyor.

Türkiye'nin hemen her kesiminde olduğu gibi soğuk hava nedeniyle grip, nezle gibi rahatsızlıkları olan Zonguldak halkı, en çok ıhlamur, adaçayı, zencefil ve hatmi tüketiyor.

HASTANELER DOLUP TAŞIYOR

Havaların soğuması, zaman zaman dengesiz giden hava şartları nedeniyle son günlerde Zonguldak’ta da grip salgını hat safhaya ulaşıyor.

Yetişkin ve çocukların grip hastalığı şikayeti ile hastanelerin acil servislerine başvurmaları ile acil servislerinde son 10 günden beri büyük bir yoğunluk yaşandığı gözleniyor.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİTKİ, ÇAYLARI, REVAÇTA,
Yorumlar
Haber Yazılımı