google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
29 Kasım 2019 - Cuma 15:59 Bu haber 1951 kez okundu
 
‘BİZ BİR DAHA ZAM ALAMAYIZ’
Zonguldak Kahveciler ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Aplaslan Küçük’ten 75 kuruşluk simit kampanyasına tepki ve uyarı!
GÜNDEM Haberi
‘BİZ BİR DAHA ZAM ALAMAYIZ’

Zonguldak Kahveciler ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Alpaslan Küçük, geçtiğimiz günlerde bir simit fırınının 10’ncu yılı dolayısıyla bir ay boyunca simit fiyatını 1,25’den 75 kuruşa indirmesi konusunu değerlendirirken, simitçilerin de bir daha zam alamayacağını söyledi.

5362 sayılı yasaya göre; Simit, çay, lokanta gibi ticarethanelerin fiyat tarifelerini Kahveciler ve Lokantacılar Odası’nın belirlediğini, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları’nın da onayladığını kaydeden Alpaslan Küçük, serbest rekabet koşulları içerisinde belirlenen fiyatların altında ve üstünde de satış yapılamayacağını hatırlattı.

Bir simit fırının kuruluşu nedeniyle bir ay boyunca simit fiyatını 75 kuruşa düşürerek satış yapmasının, diğer simitçi esnaflarını da mağdur edeceğini vurgulayan Küçük,  önümüzdeki günlerde simit fırınlarının zam taleplerine de olumsuz yansıyacağını belirterek, “Açıkça söylüyorum.Bundan sonra zam alamayız. 75 kuruşa simidi indirip satıldığı zaman hiçbir arkadaşımız şunu diyemeyecek; ‘ya biz simide zam istiyoruz’. Nasıl istiyoruz simide zam 75? kuruşa biri satıyor demek ki kurtarıyor” dedi.

“ÖNÜMÜZE BİR TARİFE GELDİĞİ ZAMAN BİZ SİMİDE ZAM ALAMAYIZ”

Belirlenen tarifeye uyulması gerektiğini hatırlatan Zonguldak Kahveciler ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Alpaslan Küçük simit kampanyası ile ilgili yaptığı konuşmada:

“5362 Sayılı yasaya göre meslek odalarına tarife yapma yetkisi verilmiş. Yani 80 gram simit 1,25 TL. Bunu bu kuruluş veriyor. Yani biz yazıyoruz, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği onaylıyor, biz tarifeleri veriyoruz. Bu tarifelerde, rakamlara uyulması konusunda uyarılar var. Bu tarifenin üzerinde de satış yapamazsın, bu tarifenin serbest rekabet koşulları içerisinde altında da satış yapamazsın.  Fakat malumunuz zaman zaman bir simit fırını 75 kuruşa bir ay boyunca simit satacağını ifade etmiş, tabii ki bu konunun muhataplarından biri de biz olduğumuz, Kahveciler ve Lokantacılar Esnaf Odası olduğu için diğer simitçi arkadaşlarımıza da konuyu görüştüm. Fakat şunu ifade edeyim; tabii ki serbest rekabet koşulları içerisinde simidin şu rakamlarda satılmasında meslek odalarının çok da yaptırım veya caydırıcı gücü yok. Biz tarifeyi veriyoruz, bu tarifeye uyulmasını talep ediyoruz esnaf arkadaşlarımıza. Bu çayda da, lokantada da aynı, simitti de, ekmekte de aynı. Fakat şöyle bir şey var; buradaki kampanya ben şunu açıkça ifade edeyim; ‘neden 75 kuruşa satılıyor’ meselesi değil. Bunun sonucunu söylemek istiyorum ben. 75 kuruşa simidi satabilir, kampanya da yapabilir ama burada mağdur olacak olanlar sonuçta bizim simitçi esnaf arkadaşlarımızdır. Bir daha bizim simide zam alma gibi bur durum söz konusu diye bir şey olamaz. Bundan sonra zam alamayız, açıkça söylüyorum. 75 kuruşa simidi indirip satıldığı zaman hiçbir arkadaşımız şunu diyemeyecek; ‘ya biz simide zam istiyoruz’. Nasıl istiyoruz simide zam. 75 kuruşa biri satıyor demek ki kurtarıyor. Ben diğer simitçi fırını arkadaşlarımın da bu simitteki kampanyaya tepki vermeleri gerekir. Ben beklerdim ki, arkadaşlarım buraya gelsin hep beraber bu 75 kuruş meselesine tepki verelim. Maalesef öyle bir şey de yok. Ben sadece şunu söylemek istiyorum;  hiç kimseyi de suçlama gibi bir niyetim de yok ama biz bir daha simide zam alamayız. Önümüze bir tarife geldiği zaman biz simide zam alamayız. Arkadaşlarımız kendilerini de iyice sorgulamaları lazım. Bu 75 kuruş meselesini de ben inanıyorum ki, kendi aralarında çözmeleri gerekiyor. Eğer bu konu çözülmezse, bu kampanya devam ederse biz simide zam alamayız, ben bunun sonucunu söylüyorum.  Bunu arkadaşlarımın iyi bilmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘BİZ, BİR, DAHA, ZAM, ALAMAYIZ’,
Yorumlar
Haber Yazılımı