Haber Detayı
11 Ağustos 2015 - Salı 08:23 Bu haber 1345 kez okundu
 
‘Bizim için önemli olan önce işçi sağlığı’
Genel maden İşleri Sendikası Başkanı Ahmet Demirci, Madenlerde Avrupa Birliği mevzuatına uygun malzeme ve koruyucu sistem kullanma şartının 2020’ye bırakılması ile ilgili görüşlerini aktardı.
GÜNDEM Haberi
‘Bizim için önemli olan önce işçi sağlığı’

Avrupa Birliği mevzuatına uygun malzeme ve koruyucu sistem bulundurmadıkları için kapatılan madenlerin bu yönetmelik sonucu açılıyor olmasını değerlendiren Genel maden İşleri Sendikası Başkanı Ahmet Demirci, kendileri için önemli olan iş sağlığı ve güvenliği olduğunu belirtti.
Avrupa Birliği mevzuatına uygun malzemenin alınması ve koruyucu sistemlerin kurulmasının hemen mümkün olamayacağını belirten Genel maden İşleri Sendikası Başkanı Ahmet Demirci; ‘Yapılan son düzenleme Soma ve Ermenek’teki maden kazalarından sonra devletimizin uygulamaya koyduğu düzenleme ve yasalardır. Hatta TTK bünyesinde de bazı ocaklarımızın üretimine son verildiğini, alet ve hırdavatları halen daha temin edemediğini biliyorsunuz. TTK’da Karadon’da bir sıkıntı yaşıyoruz. Diğerlerinde mahkeme süreleri aşılmış durumda onlar üretime devam etmeye başladılar. Sadece Karadon vardı o da en kısa sürede bu kararla üretime tamamen açılır. Bu senenin 9. Ayına kadar bu düzenleme ertelenmişti ama son çıkan kararname ile beraber 2019 yılının 31 Aralığına ertelendi. Sendika olarak bizim için önemli olan önce işçi sağlığı. Bizim işçi arkadaşlarımız ocağa sağ salim girsinler, sağ salim çıkarak evlerine gitsinler, çoluk çocuklarına kavuşsunlar. Bizim tek temennimiz tek amacımız bu. Devletimiz bunun için bazı düzenlemeler getirdi. Bizde diyoruz ki bu düzenlemeler yanlış anlamalara sebep olmadan, güzel bir şekilde çalışılırsa pek sıkıntı olmaz.  Avrupa Birliği mevzuatına uygun malzemenin alınması ve koruyucu sistemlerin kurulması hemen mümkün olmuyor. Bilhassa TTK’daki alımlar ihale usulü olduğu için bazen 6 ay, bazen 1 sene sürüyor. Bunun için bir bakıma iyi, bir bakıma olumsuz görüşlerimiz var. Bunu net cevap vermek insan olarak bizim için sıkıntılı. Dediğimiz gibi işçi arkadaşlarımız madenlere sağ salim girip çıktıktan sonra bir sıkıntı olmaz. İnşallah Allah’tan kaza bela gelmez. Özel sektörümüzde de herhangi bir sıkıntı yaşanmadan bu süreci atlatırız. Ben çalışma arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Yalnız özel sektör ve TTK bünyesinde çalışan arkadaşlarımıza işçi emniyetini kesinlikle ve kesinlikle göz ardı etmemelerini dile getirmek istiyorum. İşçi arkadaşlarımızın en sağlıklı en güzel şekilde çalışmasını sağlasınlar. Tabii ki hiç kimse madenimde kaza olsun, biri yaralansın istemez ama bazen doğa şartları maalesef yaşanıyor. İnşallah bundan sonraki süreçte böyle şeyler yaşanmaz. Ben herkese başarılar diliyorum. Allah herkese kazasız belasız çalışmayı nasip etsin.  Biran önce koalisyonun kurulmasını arzuluyoruz. Bir erken seçim olursa o da zor. Seçimden önemlisi bizim belimizi büken, canımızı yakan en büyük olaylardan bir tanesi terör olayları. Buradan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Ülkemize bir an önce huzur gelmesini umuyorum. Çalışma huzurumuz iyi olsun, emniyetli şekilde çalışalım, başka bir şey istemiyorum’ dedi.

 Seda FİDAN

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Bizim, için, önemli, olan, önce, işçi, sağlığı’,
Yorumlar
Haber Yazılımı