Haber Detayı
18 Ağustos 2019 - Pazar 22:00 Bu haber 2030 kez okundu
 
BOŞALTAMIYORSANIZ ÇATIYI SÖKÜN!..
- Haberi
BOŞALTAMIYORSANIZ ÇATIYI SÖKÜN!..

İlla ki, ‘Deprem kuşağında olmak’ ya da ‘Deprem olması’, ‘Maddi zarar’ ve ‘Can kaybı’ olması mı lazım Önlem almak için?

Geçen hafta sonu 17 bin insanımızı kaybettiğimiz 17 Ağustos Marmara depremini andık yine. Ne değişti? Çok katlı, depreme dayanıksız binaların dikilmesiyle, ‘İmara aykırı yapılaşma’, günün aktüel konuları arasında yer alıyor.

‘Deprem-risk analizleri’ yapılmasına, yüzde 40-50 deprem riski olan binalar yanında, ‘Her an yıkılabilir’ raporu olan binalarda insanlar çalışıyor, giriş-çıkışlar yapılıyor.

Deprem riski tehlikesi olan binalar arasında Endüstri Meslek Lisesi’nin(EML) bazı atölyeleri ile İl Kültür Müdürlüğü binası da yer alıyor.

Her an yıkılabilir raporu olan binalar arasındaki ‘Fevkani köprüsü’ esnafı(96 adet) ile ‘Merkez Belediye Çarşısı’ esnafına (115 adet) ‘Yıkılabilir-boşaltın’ tebligatı(2017) yapılmıştı.

Kış mevsimi yaklaştığı bu günlerde en tehlikeli yer, içinde 115 ticarethanenin bulunduğu Madenci Anıtı yanındaki Belediye Merkez Çarşısı.

1956 yılında(Belediye Başkanı Mustafa Tamer dönemi) ilk katı yapılmış. 1977-1980’de(Nadir Pulat dönemi)ikinci katı ilave edilmiş.1989-1994’te(Yüksel Aytaç dönemi) 3. Kat ilave edilmiş.1996-2004 (İsmail Eşref dönemi) çatı katı ilave edilip, bazı yerler içinde olanlara satılmış.

Belediye Merkez Çarşısı üstündeki ağır ‘Çelik konstrüksiyon çatı’, kış mevsiminde yoğun kar yağışı ile daha da ağırlaşacak, çökme riskini tetikleyecektir.

Bilindiği gibi 2019 yılında Zonguldak Soğuksu ‘Pazaryeri uzay çatısı’ yoğun kar yağışı sonrası çökmüş 2 vatandaşımız ölmüş, 20 kişi yaralanmıştı.

‘Deprem riski’ ve ‘Her an çökebilir’ raporlu binaların sosyal ve ticaret hayatlarına devam etmesi; ’Şuursuzluğun’ ve ‘Tedbirsizliğin’ bir ifadesi olmanın yanında; enkaz altında kalacak yüzlerce insanla bedel ödeyeceğimizin göstergesidir.

Önümüzdeki ay(Eylül) açıklanması beklenen ‘Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’ çerçevesinde acil önlemler alınması şarttır.

Ancak, kağıt üzerinde uzun vadede tedbir arayışları sürerken, Zonguldak Merkezinde İl Kültür Müdürlüğü ve ‘Her an yıkılabilir’ raporları olan Belediye Merkez Çarşısı çelik konstrüksiyon çatısı kış gelmeden kaldırılmalıdır.

Çökme halinde meydana gelecek ölümlü kazaların sorumlusu, enkaz başında ‘Timsah gözyaşı’ dökenler olacaktır.

HABER: Adnan KÜÇÜKVAR

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BOŞALTAMIYORSANIZ, ÇATIYI, SÖKÜN!.., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı