“BOZ - YAP’A DÖNEN KENT” google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
29 Ocak 2020 - Çarşamba 15:14 Bu haber 2022 kez okundu
 
“BOZ - YAP’A DÖNEN KENT”
GÜNDEM Haberi
“BOZ - YAP’A DÖNEN KENT”

Eğitim Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, Zonguldak’ta birçok konuda yaşanan sıkıntılar ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Başkan Yılmaz, özellikle eğitim alanında yaşanan sıkıntılara dikkat çekerek, bir an önce çözüme kavuşturulmasını istedi.

Eğitim Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz,  son yıllarda Zonguldak’ta ilgisiz ve yetkisiz kişilerin sorunları çözmek yerine yap-boz oyununa döndürdüklerini ifade ederek, “Son birkaç yıldır kentimizin özellikle ilgisiz ve yetkisiz kişilerin her konuda ortaya attıkları temelsiz fikirlerle, işleyişin kör topal sürdüğünü, başta eğitim olmak üzere hemen her şeyin boz-yap oyununa döndürüldüğünü yaşamaktayız.” şeklinde konuştu.

“İNSANLARI ÇİLEDEN ÇIKARMASI YAŞADIĞIMIZ ÖNEMLİ SORUNLARDANDIR”

Açıklamasında Zonguldak’ın trafik sorununa da değinen Yılmaz, “Kentin, denenmiş olmasına ve çözüm olması mümkün olmayan yöntemlerle trafiğinin arapsaçına çevrilmesi, okulların açık olmadığı zamanlarda bile tekrar tekrar denenen yöntemle, tıkanan trafiğin insanları çileden çıkarması yaşadığımız önemli sorunlardandır. İlginç olan ise sorunların çözüm yerinde oturanların sorunu çözmek yerine sorun yaratmalarıdır.” dedi.

“YENİ HASTANENİN ORAYA YAPILMASI HATALI BİR SEÇİM”

Geçtiğimiz haftalarda sıkça gündeme gelen ‘400 Yataklı Şehir Hastanesi Otoparkı’ sorunu ile ilgili açıklama yapan Yılmaz, otopark yapımı için yıkılması planlanan ancak Karabük Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun kararı ile yıkılmaktan vazgeçilen Kız Meslek Lisesi ile ilgili de bilgi verdi. Yılmaz konu ile ilgili olarak, “Yakın bir zamanda, yapılması unutulan (!)  hastane otoparkı için tarihi bir okulumuzun yıkım tartışmalarını yaşadık.  ‘Anıtlar Kurulunun’ almış olduğu karar sonrasında okulumuzun kurtulması sevincini yaşayamadan, bu kez ne hikmetse okulumuzun depreme dayanıklı olup olmadığı tartışmalarıyla gündemde kaldığını gördük. Okulun yıkılarak yerine otopark yapılması ile ilgili arzuları yerine gelmeyenlerin, bu kez okulun depreme dayanıklı olup olmadığını araştırmasını istemeleri ise oldukça manidardır.  Bizim, okulun yıkılarak yerine otopark yapılmasına karşı çıkışımızdaki nedenlerden biri, okulun tarihi olmasının yanı sıra tamamen keşmekeşe dönmüş şehir trafiğinin Fener semtine yönlenmesi ile artık içinden çıkılamayacak hale geleceğini gördüğümüzdendir. Kısacası yeni hastanenin oraya yapılması hatalı bir seçim iken, araçlarının önünde ve tepesinde ‘Çakar’ı olanların görmesi mümkün değildir. Çünkü onlar trafik ne denli çetrefilli olursa olsun ayakları taşa değmeden diledikleri yere kolaylıkla gidebilmektedirler.” dedi.

“PROJE YAPILIRKEN NEREDEYDİNİZ?”

Gazi Ortaokulu’nun 2017 yılında yıkılması üzerine öğrenciler Mithatpaşa İlköğretim Okulu’na gönderildi. Milli Eğitim yetkilileri okulun 400 iş gününde biteceğini ve okula dönüşün olacağı sözünü verdi. Ancak okul ödeneksizlik neticesinde 2 yıl 3 ayda bitti. Milli Eğitim yetkililerinin sonrasında ‘Donanımlı okula gitmeyeceksiniz’ cevabı üzerine veliler tepki gösterdiler. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Eğitim Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, “Bir başka sorun ise il merkezinde yaklaşık 30 aydır yıkımı ve yeniden yapılması süren Gazi Ortaokulu’nun 2019-2020 eğitim öğretim yılının ikinci yarısında yeni binasında eğitim ve öğretime başlaması gerekirken, alındığı söylenen kararla, yeni binada 467 Evler ve Mithatpaşa  İlkokullarının olacağı, neredeyse 2,5 yıldır yeni binalarını bekleyen Gazi Ortaokulu öğrencileri ve velilerinin Mithatpaşa İlkokulu binasında eğitim öğretime devam edeceğine dair bir söylenti dolaşıma çıkmış bulunuyor.  “Şüyuu, vukuundan beter” yani bu eski bir deyiş sözü, bir şeyin dedikodusunun yapılması, lafının çıkması onun gerçekleşmesinden daha kötüdür anlamı taşımaktadır. Alınan kararla Gazi Ortaokulu’nun yeni binasına taşınmama gerekçesi öğrenci mevcutları ise proje yapılırken neredeydiniz? Ayrıca trafiğinin arap saçına döndürülmesi ile ünlenen kentimizin bu okul birleştirmeleri ile şehrin tam merkezine taşınacak yeni okullar ile yaşanacak kaosun tam bir karabasana döneceğini göremiyor musunuz? Bu okul birleştirme söylentilerinin bir diğer yanı ise Gazi Ortaokuluna kayıtlı öğrencilerden  “Esmer olanların yeni okulu yıkıp-kıracaklarına bu yüzden Mithatpaşa İlkokulu’nda kalmalarına karar alındığı” şeklindedir.  Bu kafatasçı anlayışın ortaya koyduğu söylenti eğer gerçekten doğru ise bu düşünceyi taşıyan kafa derhal ortaya çıkarılmalı ve gereği yerine getirilmelidir.” dedi.

“BU YANLIŞ HESABINIZDAN BAĞDAT’A VARMADAN GERİ DÖNÜN”

Yılmaz açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Esmer vatandaşlar bu ülkenin yurttaşlarıdır ve her etnik yapıdan diğer yurttaşlar gibi eşit haklara sahiptirler. Çocukların kamu malını korumaları ile ilgili bilinç aile ve okul ile birlikte verilir. Okullar yalnızca bilgiyi öğretmek için değil insanları eğitmek içindir. Eğer bu bilinç ailede yeterince verilemiyorsa okullarımızın, yalnızca Fen Lisesine, Tıp Fakültelerine öğrenci hazırlamak için değil öğrencilerimizi eğitmek için var olduğu unutulmamalıdır. Çocuğun olduğu yerde sorunun olması kadar doğal bir şey yoktur. Okullar olası sorunların çözüldüğü, çözüm yollarının öğretildiği yerlerdir. Ve okullarımız insanların etnik yapılarına ya da dini inanışlarına göre değil, temel insan haklarına göre çocuklara haklarını ve ödevlerini öğretirler.

Biz Eğitim Sen olarak birçok öğrenci ve velimizi tedirgin eden bu söylentinin ortadan kaldırılması için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Unutmayın ki okul birleştirmeleri ile sağlıklı bir planlama yaptığınızı sandığınız okullar daha bir yıl geçmeden kentin en kalabalık okulu olacaklardır. Site eğitim bölgesinde yaşadığımız okul taşınmalarının buna çözüm olmadığı apaçık ortada iken gelin bu yanlış hesabınızdan Bağdat’a varmadan geri dönün.”

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: “BOZ, -, YAP’A, DÖNEN, KENT”,
Yorumlar
Haber Yazılımı