Haber Detayı
14 Şubat 2020 - Cuma 18:38 Bu haber 2564 kez okundu
 
“BU BÖYLE GİTMEZ”
Zonguldak Kömürspor’da uzun yıllar kalecilik yapan, sonrasında ise hem oynadığı takımda hem de çeşitli takımlarda teknik direktörlük görevini yerine getiren Faruk Bahadır, kırmızı-lacivertli kulüple ilgili değerlendirmelerde bulundu.
SPOR Haberi
“BU BÖYLE GİTMEZ”

Futbol kariyerine 1979-1980 sezonunda Zonguldak Kömürspor’da başlayan ve Temmuz 1995’te sonlandıran Faruk Bahadır, sonrasında ise çeşitli takımlarda Teknik Direktörlük yaptı. Zonguldakspor’un en başarılı olduğu dönemlerde kırmızı-lacivertli forma ile kaleyi koruyan tecrübeli Teknik Adam, Zonguldak Kömürspor ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Öte yandan Faruk Bahadır , Şanlıurfaspor’da, Zonguldak Kömürspor’da, Kilimli Belediyespor’da, Kozlu Belediyespor’da ve Fethiyespor’da teknik direktörlük yaptı. Teknik Adam Bahadır, Zonguldak Kömürspor ile ilgili önemli konulara dikkat çekti. Bahadır, Zonguldak Kömürspor’a yardım sağlanabilmesi için şeffaf olunmasını ve güven ortamının sağlanması gerektiğini söyledi.

“AŞAĞILANMIŞ BİR ZONGULDAKSPOR ORTAYA ÇIKIYOR”

Zonguldak Kömürspor’un mücadele ettiği TFF 2. Lig Beyaz Grup ile ilgili konuşan Teknik Direktör Faruk Bahadır, “Bu sezon zaman zaman eleştirilerde bulunuyoruz. Ben daha önce bir şey söylemiştim, Zonguldakspor’un inişli çıkışlı serüveni sona erse, eksikler giderilse bu gruptan direkt sıyrılıp çıkma şansı bile var. Çünkü diğer takımların ne kadar donanımsız olduklarını görüyoruz. Sadece işi ‘Para ile motivasyon sağlayan bir takım’ olayına getirdiler.  Çok önceki bazı sezonlarda maç başı paraları bırakın, primler bile azaltılmıştı futbolcuların ve içerde prim sistemini çoğaltmıştık çocuklar en azından oynasınlar diye. Ama şimdi burada yaşananlar çok hoşumuza gitmiyor. Kulüp Başkanı’nı eleştireceğim. Bir Başkan sürekli acıtasyon yaparsa inandırıcılığını yitirir. Bir de halkın gözünden bakmak gerekiyor olaya. Sürekli küçümsenmiş, aşağılanmış bir Zonguldakspor ortaya çıkıyor. İnsanlar aynı zamanda duyarlılığını yitiriyor.” dedi.

“ÖNEMLİ OLAN FUTBOLCU DEĞİL ZONGULDAK KÖMÜRSPOR”

Zonguldak Kömürsporlu futbolcuların devre arası kamp döneminde paralarını alamamaları ve gerekli şartların sağlanamaması durumunda sahaya çıkmayacaklarını söylemeleri ile ilgili konuşan Bahadır, “Futbolcuların parayı alamadıkları için sahaya çıkmayacak olmaları. Futbolcu böyle bir şey yapabilir mi? Futbolcunun hakkı varsa, bu yönetim dile getirir, futbolcu değil. Ama örgütlenerek şehir sorgulanmaz. Bu durum bence yanlış. Bu yönetimin işidir. Yakışık almaz. Basın yeteri kadar destekliyor. Arkalarında basın gücü var ama bu durumda bile yapamıyorsanız bırakın! Sadece parayla olmuş bir başarı mı istiyorlar? Futbolcular paraları olduğu müddetçe her şeyi satın alabilirler ancak başarıyı alamazlar. Her şey para değil. Para olmalı ama en önemli olay oymuş gibi gösterilmemeli. Bu böyle gitmez. 74’ten 88’e kadar yaşanan günlerin istatistiklerine bakın, böyle bir maziye sahip bir takım varken, bu maziyi sırtında taşıyan biri de ben iken ve o maziden bakan biri olarak futbolcunun örgütlenerek maça gelmeyeceğiz demesi çok yanlış. Önemli olan futbolcu değil Zonguldak Kömürspor. Böyle bir şey yapılarak bir yerlere mesaj verilir mi?” ifadelerine yer verdi.

“BU SEYİRCİYİ KAYBETMEYİN DEDİK’

Bahadır, açıklamaları sırasında taraftarların önemine de değinerek, “Geçtiğimiz hafta PTT 1. Lig’de oynayan Balıkesirspor’un maçına gittim ve 50-60 kişilik taraftar grubunun olduğunu gördüm. Sonra bizim takıma baktım, az bir başarısı olsa ya da buna inandırılsa, etraftan çığ gibi akıyor buraya insanlar. Dışardaki insanlar içerdeki yaşayanlardan daha çok seviyorlar Zonguldak Kömürspor’u. Samsunspor maçı sonrasında ‘Bu seyirciyi sakın kaybetmeyin’ dedik. Mağlubiyet olabilir ama kaybetmeyin. En azından bu konuda imkân var. Sen o seyirciyi arkana almayı başarmışın. O maçları bir şölen havasına getirmek sizin elinizde. O kadar seyirciyi bir araya getirebilmek çok önemli. Kaybedilirse bir daha toplaması zor olur. Şölen havası olursa insanlar hem eğlenirler hem de ailesiyle birlikte gelirler. Buna hem Zonguldak’ın hem de Zonguldak Kömürspor’un ihtiyacı var.” dedi.

“PARANIN AKIBETİNDEN ŞÜPHE DUYUYORLAR”

Bahadır, kulübe yardım edilmemesinin en büyük gerekçesi olarak mevcut yönetiminin şeffaf olması gerektiğini söyleyerek, “Kulübün öncelikle eksiklerini gidermesi gerekiyor. Yardım gelmiyor eve ama bunun nedeni de şu anki kulübün yapısının kimse tarafından kabul görmemesi. Bunu değiştirmek gerekiyor. Bazen diyorlar ki kulübün yan tarafına bir şeyler yapalım. Biz daha önce Sayın Valimiz Yavuz Erkmen zamanında, planı çizdirdik. Hatta antrenman sahası da içerisinde olacaktı. Ama ben kulübün şu an ki binasının sadece bürokratik işlerde kullanılmasından yanayım. Tesisi dışarı çıkmak gerekiyor. Bu kadar çırpınmaya gerek yok. Boş yere mevcut kulüp binasına para harcamaya da gerek yok. Çok fazla kurum var Zonguldak’ta. Çok yer var. Genelde dışarıda oluyor kulüp binaları. Federasyon’dan gelen paraların doğru yerlere aktarılması gerekiyor. Çünkü kulübün bir an önce tesise kavuşması gerekiyor. Yapamıyorlarsa söylesinler birlikte yapalım. Güven ortamı yapmazsan bunu gerçekleştiremezsin. İnsanların yönetime güvenmesi lazım. Verilen paraların doğru yerlere kullanıldığı insanlara kanıtlanırsa, insanlarda para vermekten çekinmeyecekler. Zonguldak’ı çok seven insanlar var bir şeyler yapabilecek. Ama paranın akıbetinden şüphe duyuyorlar. Şeffaflık lazım. Bu nedenle insanlar uzak duruyorlar.” dedi.

“İNSANLARIN BİRBİRİNİ KANDIRMASINA GEREK YOK”

Mağlubiyetlerde bahanelerin arkasına saklanılmaması gerektiğini söyleyen Faruk Bahadır, “Futbol çok pahalı bir oyun. Bunu biliyoruz. Ama bakıyorum mağlubiyet durumlarında işin kolayına kaçılıyor. Antrenmanları gidip maç sahasında yapıyorlar. Sonra kaybedince zemin çok kötüydü diyorlar. Aynı sahada oynuyorlar rakip takımla. Aynı ayakkabı giyiliyor ve eşit şartlarda. Ama onlar kazanabiliyorlar. İnsanların birbirini kandırmasına gerek yok. Kazanılması gerekiyor. Futbolcular sadece formayı ıslatmıyorlar, binlerce insanında gönlünde yer alıyorlar. Bunu bilmeleri gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“UMUT EMANET VERİLİR Mİ?”

Zonguldak’ta büyük bir kitlenin takıma umut bağladığını belirten Faruk Bahadır, “Bir ara vatandaşlarla Zonguldak Kömürspor ile ilgili görüştük. Bu takımı beraber kurarız dedik. Sonuçta ne istediğimizi iyi biliyoruz. Görevde olsaydık basın mensuplarıyla da, taraftarlarla da otururduk, konuşurduk. Bu takım için ne yapabiliriz diye. Herkes üzerine düşeni yapmalı çünkü. Samsunspor’a 3 yıldır verilen paraları biliyoruz. Artık herkesin dilinde. Bazen parayla da olmuyor. Küçük işlerle büyük başarı elde edilirse, keyfine de doyum olmaz. Umut emanet verilir mi? Stada gelen herkes aynı şeyi istiyor. Herkes bakıyor bu hafta ne olacak diye. Sonra bir tanesi de çıkıp diyor ki ‘Haftaya bir maç kazanmaya bakar’. 11 sezon bu takımın formasını giymiş biri olarak söylüyorum, bu durum gerçekten çok ayıp. Bunu söyleyeni sahiplenmekten çok ayıp. Ben Zonguldakspor’un başarı hikâyesinin içerisinde Zonguldaklı da olsun isterdim. Keyfini birlikte çıkarsın isterdim.” ifadelerine yer verdi.

Haber : Fadime YILMAZ ELMA

Kaynak: Editör:
Etiketler: “BU, BÖYLE, GİTMEZ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı