google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
07 Mayıs 2019 - Salı 17:49 Bu haber 5677 kez okundu
 
‘BU DİLEKÇENİN SAHİBİ DE İMAR KOMİSYONU ÜYESİ’
SİYASET Haberi
‘BU DİLEKÇENİN SAHİBİ DE İMAR KOMİSYONU ÜYESİ’

CHP Zonguldak Belediye Meclis üyeleri aldıkları karar gereği her ay meclis sonrasında parti binasında toplanarak mecliste alınan kararlar ve durum değerlendirmesi yapılacak.

CHP Zonguldak Belediye Meclisi Grup Başkan vekili Atınç Kayınova ve Belediye meclis üyeleri Mayıs ayında gerçekleştirilen Meclis gündemlerini ve AK Parti grubunun tavırlarını değerlendirdi.

Parti binasında yapılan değerlendirme toplantısına; CHP il Başkanı Hakkı Güney, Merkez ilçe Başkanı Yusuf Mar ve CHP’li Belediye meclis üyeleri katıldı.

Toplantıda ilk konuşan CHP il Başkanı Hakkı Güney, Belediye ve İl Genel meclisi toplantılarında alınan karar ve toplantılarla ilgili her ay toplantılar yapılıp, durum değerlendirmesi yapılacağını söyledi.

Daha sonra konuşan CHP Belediye Meclisi Grup başkan vekili Atınç Kayınova,  Belediye meclisinde AK Parti grubunun sayısal çoğunluğuna güvenerek, bazı kararları oldu-bittiye getirmek istediklerini ifade etti.

“KURGU İLE YÜRÜYECEKLERİNİ DAHA BİRİNCİ MECLİSTE GÖRMÜŞ OLDUK”

CHP’li Zonguldak Belediyesi grup başkan vekili Kayınova Mayıs döneminde yapılan toplantılar ve AK Parti grubunun almak istedikleri yanlış kararlarla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi.

 “Seçim sonrasında oluşan yeni Belediye Meclisi ve beraberindeki yönetsel kadroların dairelinden gelen belgelerle birlikte ilk meclis oturumunu mayıs ayının 2’sinde, bugün de ikinci oturumunu yaptık. Birinci oturum 2 Mayıs’ta yapıldı o gündemin ilanında 12 madde vardı. O gün meclis sırasında gündeme ek madde şeklinde bir 13. Madde olarak imar plan değişikliği gibi ciddi bir konuda bir anda mecliste karşımızda bulduğumuz bir ek önerge şeklinde bir madde getirildi. Getirilen bu madde bir kamu kurumuna ait değildi. Şehrin acil ihtiyaçlarını karşılayacak, önemli içeriğe sahip ciddi bir içerik anlamında bir madde değildi ve dikkat çekici olan bir başka kısmı da Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bir Belediye meclis üyesine ait olan bir içerikte olmasıydı, onun imzası ile oluşmuş bir evraktan doğru büyüyen bir karar beklentisi içerikteydi. Bugünkü mecliste de onunla ilgili bir karar alındı. O gün yaşadığımız şey birinci dakikada daha ‘nasılsa benim sayısal çoğunluğum var, ben istediğimi yaparım’ bakışını şu anda AKP’nin yerel yönetiminin içinde oluştuğunu ve bu kurgu ile yürüyeceklerini daha birinci mecliste görmüş olduk. Biz buna karşı bütün argümanlarımızı kamu adına hukuku kullanarak, vicdan muhasebesi yaparak bütün değerleri kamu yararına kullanacak şekilde duruşumuzu göstermek için daha birinci dakikada çabalamaya başladık. Bugün de onun net göstergesini de kamuoyuna gösterdiğimizi de düşünüyorum.

“BU İŞLER DIŞARIDAN GAZEL OKUMAKLA OLMUYOR”

Ancak gördüğümüz tabloda şu var. Sayın Selim Alan ‘Ben nasılsa çoğunluğum, ben Belediye Başkanıyım ben istediğimi yaparım’ daha birinci ayda böyle bir yönetsel anlayış düzenine geçmiş olduğunu görüyoruz ve bunun gelecekte Zonguldak için ciddi sakıncalar yaratacağını düşündüğümüzden dolayı da hem burada bunları dile getirelim istedik kendisi de kaldı ki belki bu kadar açık olmasa da kendisine aktarmıştım.  Bunun haricinde Plan, Bütçe Komisyonunu ilgilendiren evraklar geldi. Plan Bütçe Komisyonuna gelen evrakların içindeki 3 istem önemliydi. Mahkeme kararı üstünden iki şirkete ait 3 dosyanın incelemesinde bugünkü Plan Bütçe Komisyonundan oy birliği ile çıkan kararla katı atık bertaraf ücretlerini de aşağı indirdik. Nereye indirdik, seçim kampanyası boyunca ne söylüyordu Sayın Selim Alan ‘bu ücretler yüksek, bunları aşağıya indirelim’ diyordu. Nereye indirdi Selim Alan, fırsat bu fırsat söylediği şeyi daha aşağılara aşağıya indirebilirdi. CHP’nin o yönetmelik bazlı yapmış olduğu tarife sınırları içinde indirebildi. Niye, çünkü dışarıdan gazel okumak kolaydı bu güne kadar. Bugün artık kucaklarında buldular sorunu. Çünkü Karagüzel zamanında mecliste ‘gömleğin birinci düğmesi yanlış iliklenmiş ne yapalım’ dediğinde yani bu yönetmelik, bu ücretlerin belirlenmesini nasıl hesaplanacağını ortaya koyan yönetmeliğin içinde sorun vardı. Bu sorunu Karagüzel esasında bir şekilde cümleler halinde ortaya koymuştu bugün de Adalet ve Kalkınma Partisi meclis üyeleri bu sorunu kucaklarında buldular. Bu işler dışarıdan gazel okumakla olmuyor bakın kucağınızda bulduğunuz zaman da indirebildiğiniz yer Cumhuriyet Halk Partisi’nin belirlemiş olduğu tarife değerleri. Biz beklerdik ki bugün Adalet ve Kalkınma Partisi meclis üyesi arkadaşlarımız buyursunlar daha da aşağıya çekebilsinler. Biz onu yapacaktık seçilmiş olsaydık. Nasıl yapacağımızı da sorarlarsa zamanı gelince gösteririz. Bu işin Plan Bütçe ile olan kısmı” dedi.

“SİZ VERDİĞİNİZ BELGENİN GEÇERLİLİK TARİHİNİ BİLMEZ MİSİNİZ?”

AK Partili imar komisyonu üyesi İbrahim Cansız’ın verdiği belgenin noter tarihinin geçmiş olduğunu hatırlatan Kayınova, “Gelelim imar komisyonuna, İmar Komisyonuna gidecek evrağı biz o gün ‘gündeme alınmasın’ istedik. Şahsa ait bir evrağın hele hele bir Belediye meclis üyesine ait bir evrağın bu meclis döneminin ilk imar komisyonuna gidecek ilk evrağının bir Belediye meclis üyesine ait olması hasabiyle bunu kamuoyu ile dikkat çekeceğini ve kamu yararı anlamında çok da öne çıkan bir belge olmadığını, niye bunu acil getirdiklerine gerek yoktu. Gündemi idare etmiştiniz yine oraya koysaydınız çünkü evrak çok eskiden geliyordu zaten. Eksiklikleri sebebiyle dairesine geri yollanmış bir şekilde yangından mal kaçırırcasına bir mantıkla bizim önümüze getirdiler. Bugün o evrak dairesine kendilerinin de kabul gördüğü bir şekilde dairesini iade edildi.  Biz sunulan belgelerde, noter tarihinin geçtiğini gördük biz. Şimdi dairenin müdürü unutmuş olabilir, komisyondaki arkadaşlarımız atlamış olabilir bu belgeyi veren  sayın meclis üyesi arkadaşım sen verdiğin belgenin tarihini bilmiyor musun. Kimse daire müdürünün ya da komisyon üyelerinin peşinde gezmesin ki, maalesef ki maalesef bu arkadaşımız da aynı zamanda imar komisyonunda. Bu dilekçenin sahibi olan bu imar plan değişikliğini hazine arazisine ait olan imar plan değişikliğinin dilekçesinin sahibi olan kişi de şu anda imar komisyonu üyesi.  Siz verdiğiniz belgenin geçerlilik tarihini bilmez misiniz? Tarihi bir yıl süreli biteceği zaman bu iş bitsin diye uğraşmaz mısınız, bittiği zaman da bunun bittiğini bilirsiniz. O zaman niye koskoca Zonguldak Belediyesinin meclisini, Zonguldak Belediye başkanını ve belediyenin o çalışan insanlarını bu konuda uyarmıyorsunuz. Onlar hata yapmışsa ‘bir dakika’ diyeceksiniz. Bunu meclise yollatmayacaksınız. ‘Bu belgem eksik, ben bunu tamamlayayım’ diyeceksiniz. Burada da bir art niyet olduğunu düşünüyoruz” dedi.

CHP’li Zonguldak Belediye Meclisi grup başkan vekili Atınç Kayınova, yeni Belediye meclisinin yapılan Mayıs ayının iki toplantısında da alınan kararlara neden ret verdikleri konusunda açıklamada bulunurken, bazı kararların yanlış alınmak istendiğini sözlerine ekledi.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘BU, DİLEKÇENİN, SAHİBİ, DE, İMAR, KOMİSYONU, ÜYESİ’,
Yorumlar
Haber Yazılımı