“BU İŞYERİNDE HER MEVSİM İYİLİK VAR” google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
22 Ekim 2020 - Perşembe 16:40 Bu haber 1449 kez okundu
 
“BU İŞYERİNDE HER MEVSİM İYİLİK VAR”
GÜNDEM Haberi
“BU İŞYERİNDE HER MEVSİM İYİLİK VAR”

Zonguldaklı Kadın Girişimci ‘Bu işyerinde her mevsim iyilik var’ projesinin başarı hikayesini anlattı.

Kadın girişimci Aydoğan, 2017 yılında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından verilen destekle Mevsimlik Gıda Firması’nı kurarak başladığını belirtti.

Günümüzde çok sayıda kadına örnek olmayı başaran Aydoğan, “Hayalimiz ileride bahçe içinde hem ham madde üretip hem de ürünlerimizi yapabileceğimiz büyük alanlarda farklı farklı illerde Mevsimlik çatısı altında daha çok kadınımızla birlikte çalışabilmek.” dedi.

Kadın girişimci Aydoğan’ın röportajı şu şekilde;

BİZE KISACA KENDİNİZDEN VE KENDİ İŞİNİZİ YAPMA SÜRECİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Merhaba. İsmim Mükerrem Aydoğan. Zonguldak’ta doğdum büyüdüm. Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldum. Kurumsal hayatta perakende satış ve satın alma alanlarında altı yıl kadar çalıştım. Her beyaz yakalı gibi bir gün kendi işimi yapmayı hep istiyordum. Bu işin ne olduğunu bulmak çok kolay olmadı tabi ki. Üretim alanında bir şeyler yapmak istediğimi, bu işin doğup büyüdüğüm şehirde olması ve sosyal sorumluluk yanının da olması gerektiğini biliyordum. Ağustos ayı her evde kışlık domates konservelerinin yapıldığı bir dönemdir. Tam da bu dönemde şu an ortağım olan Yasemin İşler ile ne yapabiliriz diye konuşurken konserve ürünler üretip internet üzerinden satışını yapabileceğimize karar verdik. KOSGEB desteği ile 2017’de Mevsimlik Gıda firmasını kurduk.

SİZCE MEVSİMLİK GIDA‘YI BENZERLERİNDEN AYIRAN ÖZELLİKLER NELERDİR?

 Mevsimlik Gıda; mevsiminde yetişmiş meyve ve sebzelerden ev yapımı, doğal, koruyucu ya da katkı maddesi içermeyen reçel, salça, sos, turşu gibi ürünler üretip bu ürünleri internet sitesinden satan bir firma. Firmamızı farklı kılan bazı temel unsurlar bulunmakta. Bunlardan ilki doğal, sağlıklı ürünler üretmesi. Doğup büyüdüğümüz şehre bir faydamız olması açısından imalathanemizi Zonguldak’ta kurduk. Firmamızda sadece kadınlar çalışmaktadır. Genellikle de şimdiye kadar hiç çalışmamış ev kadınlarına istihdam sağlamaktayız. Ham madde alımımızı da yüksek oranda civar köylerdeki kadın üreticilerden almaktayız. Bizi güçlü ve özel kılan en önemli özelliğimiz ise ‘’Her Mevsim İyilik’’ adındaki sosyal sorumluluk projemiz.

HER MEVSİM İYİLİK PROJESİ NEDİR BAHSEDER MİSİNİZ?

Her mevsim bölgemizdeki ihtiyaç sahibi bir kuruma destek vermeye çalışmaktayız. Örneğin eylül/ekim/kasım döneminde gelirimizin belirli bir oranını çocuk evlerine çocukların ihtiyaçları için bağışta bulunmak, ilkbaharda TEMA Vakfı’na fidan bağışında bulunmak, yaz döneminde köy okullarının eksiklerini gidermek bunlardan birkaçı… Her mevsim farklı bir konuda sosyal sorumluluk projesi belirleyerek hayata geçiriyoruz. Amacımız kendi işimizi yaparken, bulunduğumuz bölgede ihtiyaç sahiplerine ulaşıp bir nebze olsun destek olabilmek.

İŞYERİ KURULUŞU VE SONRAKI SÜREÇTE NE GİBİ SORUNLARLA KARŞILAŞTINIZ , BUNLARI NASIL AŞTINIZ?

Mevsimlik Gıda kurulduğundan beri pek çok öngöremediğimiz sorunla karşılaştık. Satış ve satın alma tecrübem vardı. Ortağım muhasebe ve finans alanlarında uzman. Ancak pazarlama, marka yaratma, kurumsal kimlik oluşturma ve üretim alanlarında pek çok yeni şey öğrendik. Her karşılaştığımız sorunda alanında uzman kişilere danışarak çözümler ürettik ve uyguladık.

İŞKUR’UN HİZMETLERİNDEN FAYDALANDINIZ MI?

İşe başladığımızdan beri devletin pek çok teşvik programından haberdar olduk. Bu bağlamda yeni kurulan firmalardan yaşanan pek çok soruna da devlet desteği ile çözüm bulmuş olduk. Bunlardan bir tanesi de İŞKUR’un İşbaşı Eğitim Programıydı. Bu destekle daha çok istihdam sağlayabilmiş olduk. Hem firma olarak bizi hem de çalışanları motive eden teşvik programlarınızdan ötürü sizin aracılığınızla da İŞKUR’a teşekkür etmek isteriz.

ŞUANKİ DURUMUNUZU NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ? GELECEK İÇİN HEDEFLERİNİZ NELERDİR?

Mevsimlik Gıda henüz üç yaşında. Bugün geldiğimiz noktada kendi web sitemiz üzerinden satış yapmanın dışında, Türkiye’deki tüm Macrocenter mağazalarında ve seçili Migros mağazalarında; Tazedirekt, İsteGelsin gibi online satış platformlarında; Moda Deniz Kulübü, Markus gibi isim yapmış mekanların mutfaklarında Mevsimlik markası yer almaktadır.  Gidilecek daha çok yolumuz var. Hayalimiz ileride bahçe içinde hem ham madde üretip hem de ürünlerimizi yapabileceğimiz büyük alanlarda farklı farklı illerde Mevsimlik çatısı altında daha çok kadınımızla birlikte çalışabilmek.

GERÇEKLEŞTİRDİĞİNİZ VE GERÇEKLEŞTİRMEYİ İSTEDİĞİNİZ HAYALLERİNİZİ ANLATTINIZ BİZE. PEKİ, KENDİ İŞİNİ YAPMAK ISTEYEN KADINLARA TAVSİYELERİNİZ NELERDİR?

Hem bir kadın girişimi, hem de kadın istihdamını destekleyen bir firma olarak inancımız kadınların üretimde yer alması gerektiğidir. Bu bağlamda tüm kadınların kendilerine güvenip, kendilerini tanımak için kendilerine en az bir şans vermeleri gerektiğine inanıyoruz. İnatçı, hayalperest, özgüvenli davranan her kadının başaramayacağı bir iş olduğuna inanmıyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “BU, İŞYERİNDE, HER, MEVSİM, İYİLİK, VAR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı