google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
24 Şubat 2020 - Pazartesi 17:31 Bu haber 3039 kez okundu
 
‘BU SENARYO YALAN’ DEYİN BAKALIM!
GÜNDEM Haberi
‘BU SENARYO YALAN’ DEYİN BAKALIM!

‘BU SENARYO YALAN’ DEYİN BAKALIM!

Atatürk Devlet Hastanesi yanında yapılan ‘Yeni Hastane’nin ‘Yetersiz otoparkı’ yüzünden şehir de meydana gelen ‘Sosyal Deprem’in yan etkileri devam ediyor.

Bilindiği gibi hastanenin ihtiyacı olan otopark için, ‘Yayla ilköğretim ve ‘Kız Meslek Lisesi’nin yıkılıp otopark yapılması gündeme gelmişti. Kız Meslek Lisesi Karabük Tabiat varlıkları kurulu tarafından ‘Koruma’ altına alınınca, ‘Tartışma’ bitmiş ancak, belediye başkanının ‘Depreme dayanıklılık’ konusunda ‘Yeniden Tabiat varlıkları koruma kuruluna başvurdu’ haberi sadece öğrenci ve velilerin değil, şehir halkının moralini bozmuştu.

Diğer taraftan, okul içinde BAKKA ve Bakanlıktan gelen paralarla, yeni düzenlemeler yapılmaya devam ediyor.

Ancak, piyasaya sızan, ‘Gelecek yıl okul boşaltılacak’ şeklindeki haberler moral bozuyor.

2020-21 eğitim öğretim sezonunda, Yayla Kız Meslek Lisesi’nin Uzunmehmet veya Mesleki Eğitim Merkezi’ne taşınacağı kulisleri öğrenci ve velilerin moralini bozdu.

Uzunmehmet Lisesi’nde eğitim gören Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinin, 2020-21 eğitim öğretim sezonunda, yeni yapılan okullarına(Atatürk Devlet Hastanesi yanı) gidecekleri biliniyor.

‘Mesleki Eğitim Merkezi’nde her yıl öğrenci sayısı düştüğünden, binanın Kız Meslek Lisesi olarak düzenleneceği  söyleniyor…

Yani, Kız Meslek Lisesi yıkımı, ‘Bir başka bahar’ değil, önümüzdeki  eğitim öğretim sezonu sonuna sarkıtılmış olacak.

Şimdi, iktidarın ‘Siyasi Erbapları’ çıkıp, ‘Kim uydurmuş kardeşim bu senaryoyu’ diyebilirler.

Bir şey diyeyim mi? Kim uydurmuşsa, iyi uydurmuş…

‘İktidarın siyasi erbapları’ siz de çıkın, “Bu senaryo yalan. Kız Meslek Lisesi taşınmayacak ve yıkılmayacak” deyin bakalım.

GÜNÜBİRLİK EVLER PARA KESİYOR

Günübirlik evler… Argoda ‘Fan-fin-fon evler’ olarak bilinen; ahlaka mugayir olarak tanımlanan evler. Üniversite civarları yani kalabalık olan yerler seçiliyor bu ‘Fan-fin-fon’ evler için. İçinin döşenmesine göre saatlik fiyatları değişiyor. Saati 50 lira olanda ver 100 lira olan da…

Geçen ay bu konuda yazmıştık. Emniyet ve Belediye ‘Yetki’ meselesinden ‘Sorumluluğu’ birbirinin üzerine atıyor demiştik. Hafta sonu İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Asayiş Şube Müdürlük ekipleri İncivez Mahallesi’nde günübirlik/kiralık evlere baskın düzenledi.

Kimlik bildirim Sistemine kayıt olamadan işletildiği gerekçesiyle 4 ev sahibine 72 bin lira para cezası kesildi.

Zonguldak’ta 40 civarında günü birlik ev bulunduğu ileri sürülüyor. Günübirlik evler, internet üzerinden reklamlarla müşteri toplamaya çalışıyorlar.

Emniyet yetkilileri, reklamlar üzerinden tespit ettiği “1774 sayılı kimlik bildirim kapsamında güvenlik-sağlık açısından risk teşkil eden, yasadışı fiillerin engellenmesi, suça karışmış kişilerin yakalanması, kayıt dışı ekonomi ile mücadele noktasında, polis sorumluluk bölgesinde, günübirlik kiraya verilen evleri” denetler.

Emniyet yetkilileri, denetim esnasında tespit ettiği diğer suçlarla ilgili olarak, ‘Vergi-Sigorta ve Ruhsat’ açısından da ilgili mercileri bilgilendirir.

Zonguldak’ta günübirlik evlerin hızla artmasına neden olarak, müşterisinin bol olması ve aylık cirolarının yüksek olması gösteriliyor.

467 EVLERE ‘HALK DOLMUŞ TAKSİ’

Belediye Başkanı Selim Alan, hafta sonu ‘19 Mahalle Muhtarı’ ile toplantı yaptı. Önce kendi derdini anlattı. ‘Gazetelerin yazdığına aldırmayın’ dedi.

Anladığım kadarıyla, ‘Aleyhimde yazılan yazılara aldırmayın’ demek istemiştir. Yoksa, ‘Belediye Basın Masası’nın her gün ‘Uçan kuştan esen yelden’ yapıp, basına gönderdiği “Başkanın reklamını yapan’ haberlere inanmayın” diyecek hali yok her halde!

Başkan anket yaptırmış, şehrin en önemli sorunu ‘Lavuar Alanı’ çıkmış.

Muhtarlar ise ‘İşsizlik’ üzerinde ‘Çene’ yormuşlar. Emekli Erhan Darende’nin yerine kimin başkan olacağını sormuşlar.

Muhtarların dile getirdiği sorunlardan biride, mahallelerine çıkmayan ‘Halk otobüsleri’ üzerine olmuş.

Başkan Alan, ‘Başlı başına sorun’ demiş.

‘Yiğitlerin değil, sorunların harman olduğu’ bir ilde ‘Başlı başına sorun’ ne demek yani?

‘Aslında, belediyenin halletmesi gereken ancak, ben uğraşamıyorum, beceremiyorum’ demek mi istedi acaba?

Emeklilerin halk otobüslerinden ücretsiz seyahat hakkı gasp ediliyor’ demiştim Sayın Alan’a. Bana da ‘O konu başlı başına sorun’ demişti.

Otobüs firmasının, devletten otobüs başı para almasına rağmen, emekli ve engellileri ‘Ücretli’ taşıması da ‘Emekli’ ve ‘Engelli’ için başlı başına sorun. Emekli ve engelli, bu sorunu önce Allah’a sonra iktidar partili Belediye Başkanı Selim Alan’a havale etmişti, seçim öncesi.

Görüşülmemesi mümkün değil. Anlamadığım, ‘Pazarlık’ nerede tıkandı?

‘Şikayet’ konularından biride, ‘Otobüslerin, 467 Evlere çıkmaması’. Otobüsler Rüzgarlı –Zonguldak 467 evler kavşağından dönüş yapamıyorlarmış.

Dünya ‘Endüstri 4.0’a geçiş yapmış, bizim araçlar ‘Viraj’ alamadığı için mahalleye giremiyor. ‘Böyle bir şehir’ dünyanın ‘Afrika ülkesinde’ bile yoktur. Dar sokaklarda katırla çöp toplamaya aklım erer de…

Halk, otobüs dönmesi için ‘Toprak parçası’ vermiyormuş. Belediye de ‘İstimlak’ edemiyor/muş.

Ne ‘Makara/gırgır’ değil mi?

Bence virajı genişletemeyen belediye, ‘Halk dolmuş taksi’ uygulamasına geçsin.

Ak Partili belediyeler, CHP’li belediyelerin yapamadığını yapmak için vatandaştan oy almadı mı?

Hayret bir şey!

BEDAVA OTOPARK REZALETİ

Zonguldak Belediyesi’nin yanı başında, Fevkani Köprüsü altı...

Belediye dere temizliği için, buradan bir ‘İniş-çıkış’ yolu yapmış. Derenin temizliği için burayı kullanıyor.

Dün ‘dere temizliği ve kontrol için görevli belediye aracı dereye indi.

Gözlem ve çalışmalarını tamamladı, çıkmak için indiği yere geldi. Ancak, ‘Bedava otopark’ olarak kullanılan bu yola, bir vatandaş aracını park edip gitmiş.

‘Ne yapsın şimdi, aracın sürücüsü?

Büyük ihtimalle ‘Belediye hoparlöründen anons yapılıp, aracın çekilmesi istenmiştir.

Elbette, ‘Bedava otopark’ niyetine, buraya aracını park eden vatandaş haksız... Ancak, belediye, bu tür yerleri açık bırakmak suretiyle vatandaşı tahrik etmemelidir.

Bu tür, oto işgali olabilecek yerler konusunda önlem alınmalıdır.

‘ÜZÜLMEZ KÜLTÜR VADİSİ PROJESİ’ NE OLDU?

Zonguldak’ı kömüre bağımlı ekonomiden kurtulmak için, çok sektörlü kalkınma arayışına girdi.

Çok sektörlü kalkınma arayışları içinde, tarım var, spor, üniversite, Turizm var.

Zonguldak’ta ‘Doğa ve Kültür Turizmi’ adı altında, birçok proje yapıldı. Bu projeler, halka anlatıldı.

Ancak, bürokratik kademelerde yapılan değişikliklerle, projelerde, ‘yapılabilecek-yapılamayacak projeler’ diye sınıflandırılmış.

‘2013 Turizm hedeflerine doğru’ turizm potansiyelini değerlendirecek kitapçık içinde bulunan ‘Üzülmez Kültür Vadi Projesi’ hatırlatıldı dostlar tarafından.

Vali Kaban zamanında, TSO ve BAKKA’nın da içinde olduğu toplantılarda, Zonguldak’ta ‘Kültür varlıklarına sahip çıkma adına, Üzülmez de ‘Eski Atölye’nin olduğu yer de, ‘Üzülmez Kültür Vadi projesi’ başlatılmıştı.

Üzülmez Lavuarı mihenk seçilmiş. Zonguldak-Ankara karayolu üzerinde ve merkezden 3 Km mesafede bir tarihi kalıntı. Lavuar taş binası düzenlenip, merkezin daimi sergi mekânına dönüştürülmesi hedefleniyordu. Atölye binası da kent müzesinin geçici sergi mekanı yapılacaktı. Ayrıca, sergi salonu, müzik dinletileri, tiyatro gösterileri, kokteyl ve çeşitli sunumlara hizmet verecek çok amaçlı kültür alanına dönüştürülecekti.

‘Ne oldu?’ diye ‘Cevabını bildiğim’ bir soru soruyorum şimdi!

Büyük ihtimalle, ilgili ve yetkililer, ‘Sağıra yatıp’ bu soruya cevap vermeyecektir.

Bekleyelim, görelim.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘BU, SENARYO, YALAN’, DEYİN, BAKALIM!,
Yorumlar
Haber Yazılımı