0
Haber Detayı
08 Ekim 2016 - Cumartesi 11:00 Bu haber 7866 kez okundu
 
‘Canınızdan bir parçayı hediye ediyorsunuz’
Zonguldak Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Ömer Selim Alan, Kızılay’ın dününü ve bugününü değerlendirdi. Kızılay’ın 1868’den bugüne kadar verdiği hizmetleri sıralayan Selim Alan, Kan vermenin paha biçilemez bir manevi bir haz ı olduğu ifade ederek “Hiç tanımadığınız bir insana canınızdan bir parçayı hediye ediyorsunuz” dedi.
SAĞLIK Haberi
‘Canınızdan bir parçayı hediye ediyorsunuz’

Zonguldak Kızılay Kan Merkezinin çok yakında yeni binasında hizmet vereceğini söyleyen Ömer Selim Alan,  24 personel ve altı araçla yedi, yirmi dört hizmet ediyoruz. kanımızı sağlığımız yerinde iken ihtiyaç sahipleri ile paylaşalım.  Yarın bizim ihtiyacımız olduğu zamanda aynı duyarlı vatandaşlar sayesinde sağlığımıza kavuşalım dedi. 
İnanış Gazetesinin bu haftaki Röportaj konuğu Zonguldak Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Ömer Selim Alan, oldu. Gazetemiz muhabiri Muhammet Karapınar’ın  tüm sorularına içtenlikle cevap veren Selim Alan, Amacımız vatandaşlarımıza her zaman daha iyi, kaliteli hizmet vermek ve Türk Kızılay’ını hak ettiği değere taşımak olduğu söyledi. 

Muhammet KARAPINAR : Öncelikle kendinizden bahseder misiniz? 
Dr. Ömer Selim Alan:
“ Ben 1979 Zonguldak doğumluyum. İlk, orta ve Liseyi TED Kolejinde tamamladıktan sonra Kocaali Tıp Fakültesini bitirdim. Kızılım benim ilk görev yerim.  2005’in 1 Mart tarihinde başladım ve o günden bugüne kadar Kızılay’dayım. Evli, bir kız ve bir oğlum var. 2012 yılından itibaren de Adalet ve Kalkınma Partisinde sosyal politikalardan sorumlu ve İl Başkanlığı yardımcılığı görevini de yürütüyorum aynı zamanda. 
Muhammet KARAPINAR: Kızılan Kan Merkezi’nin Zonguldak’ta kuruluşu ve işlevinden bahseder misiniz?
Dr. Ömer Selim Alan
:  Kızılan Kan Merkezi Türkiye’nin altıncı kan merkezi olarak Zonguldak’ta 1967 yılında kurulmuş ve o günden itibaren İlimizin insanlarının kan ihtiyacını en iyi şekilde karşılamak için yedi, yirmi dört çalışıyor. Kızılay Türkiye’nin yada dünyanın 1868’den buyana en büyük yardım kuruluşu. Bilindiği gibi sadece Türk Kızılay’ı kandan ibaret değil. Özellikle afetlerde, doğal felaketlerde, sadece Türkiye’de değil dünyanın her yerinde acının, ıstırabın olduğu her yere en hızlı şekilde ulaşarak acıyı dindirmek için merhem görevi gören vatandaşlarımızın bağışlarıyla ve yardımlarıyla onlara yardım elini uzatan en büyük yardım kuruluşu.
Muhammet KARAPINAR: Zonguldak’ta Kızılay Kan Merkezinin dünden bu güne yapmış oyduğu yardımlardan bahsedebilir misiniz ve en büyük hangi afete katıldınız?
Dr. Ömer Selim Alan
: Şöyle 07 Nisan 2012’de Çaycuma’da bir köprü faciası yaşadık. Yeni ondan hemen önce 2010 Mayıs ayında Gelik’te 30 madencimizin şehit düştüğü göçükte Kızılay olarak destek olduk. Bunun dışında Sel, deprem, Devrek’teki toprak kaymasında ve şehit haberleri geldiği zaman mahallelerde çadırlarımızı kurarak hemen orada vatandaşlarımıza su, yiyecek, içecek ve gıda yardımlarında bulunduk. Bunlar günlük ve anlık olan şeyler. Biz hemen Afet müdürlüğümüzle, valiliğimizle ve  Emniyet Müdürlüğümüzle koordineli bir şekilde, Kan  Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzle ve Genel Başkanlığımızla beraber en ufak bir ihtiyaç olduğu zaman hemen kan hizmetlerinde görevli kendi personelimizle ve şube yetkililerimizle birlikte olay yerine intikal ediyoruz. O an için yapılabilecek ne varsa, vatandaşımızın iyiliğine ve yararına yapmak için sürekli telefonlarımız hep açık ve her teyakkuz halinde her dakika hazırız.
Muhammet KARAPINAR: Merkezinizin personel, araç kapasitesi hakkında bilgi verir misiniz ve eksiklik var mı araçta ve personelde? 
Dr. Ömer Selim Alan
: Allaha şükür hiçbir zaman personelde yada araçta ve ekipman konusunda sıkıntı yaşamadık. Şu an 22 tane kadrolu, iki tanede dışarıdan hizmet alımı ile iki personelimiz ile birlikte 24 tane personelimiz var. Altı tanede aracımız var. Bununla birlikte bölgemizde bulunan 12 tane hastanemiz var kamu ve özel hastane olarak. Bunların kan ihtiyaçlarını da vatandaşlara destek olma adına 24 personel ve altı aracımızla yedi, yirmi dört hizmet ediyoruz. 
Muhammet KARAPINAR: Kan bağış kampanyalarınız oluyor, bazen özel ve devlet kurumları da bunları talep ediyor. Bu yoğunluk ne kadar ve en çok aranan kan grubu hangi gurup? 
Dr. Ömer Selim Alan
: Ben 2005 yılında göreve başladığım zaman o zamanın teknolojik şartları ve gönüllü kan bağışı konusundaki Türkiye’deki algı, bilinç şu anki gibi değildi ister istemez. Genel Başkanlığımızın, Genel Müdürlüğümüzün, Sağlık Bakanlığının gönüllü kan bağışı konusundaki eğitimleri, kamu spotları ve bilinçlendirme etkinlikleri, bizim kendi Kızılay bünyesinde Zonguldak’taki ve Türkiye’deki eğitimler bizi her geçen gün daha iyi yere getirdi. Son teknolojiyi yakın hale çektik. Eskiden olduğu gibi araçlarımız daha eskiydi, o zamanın şartlarına göre iyiydi ama şu zamana baktığımızda geride olduğumuzu görüyoruz. Biz her zaman, her geçen gün üstüne koyarak devam ediyoruz. Zonguldak ’tada 2005 yılından gönüllü kan bağışçı sayımız 6 binlerle başladık ve geçen yıl 19 bin 500 ile kapattık. Aldığımız kan 12 yılda üç kat artmış ama tamamen karşılık anlamına gelmiyor.   Ne yazık ki Zonguldak’ta ve Türkiye’de ihtiyaçta artıyor.  Hastalıkların dana çeşitli hale gelmesi kana daha çok ihtiyaç olması, hastanelerin artması ve yatak sayısının artması maalesef ihtiyaçla aynı oranda artıyor. Ama Allaha şükür 12 yılda Zonguldak’ta öyle majör bir sıkıntı yaşamadık. Nazar etmeyelim ama kan bulamadığımız için  yada geciktiğimiz için bir can kaybına neden olmadık. Allah bundan sonrada yaşatmaz. Bizim en çok bulmakta zorlandığımız kan grupları negatif guruplar.  Toplumda görülme olasılığı az olduğu için negatif gruplarda sıkıntı oluyor ama şöyle ir algı var vatandaşta. Türkiye’de AR+ ve OR+ kan grupları çok bulunuyor. Yüz kişinin 75 tanesi ya AR+ yada O R+ Buna bağlı olarak da talebinde yüz de 75’i ya A R+ yada  O R+. Vatandaşlarda yanlış bir algı var. Benim kanım AR+  yada O R+ bol miktarda var ve sıkıntı olmaktan ziyade aksine daha çok kan bağışçısı olması lazım. Çünkü gelen yüz talebin çoğunluğu da ondan olduğu için negatif guruplar yüz de 5, yüzde yedi gibi az görünün kan grupları. Bu nedenle talepte az oluyor. Bu nedenle azda olsa negatif gruplarda bazen sıkıntı yaşıyoruz. 

Muhammet KARAPINAR:  Eskiden kana ihtiyacı olan insanlar ücret karşılığında kan temin etmek zorunda kalıyorlardı.  O dönemle bu dönem arasındaki fark nedir. Herhangi bir ücret yada karşılığında kan talep ediliyor mu?
Dr. Ömer Selim Alan
:  2005 yılında Genel Başkanlığımız. Sağlık Bakanlığımız ve Maliye Bakanlığımız güvenli kan teminin diye bir proje imzaladı. Bunu da biz Zonguldak olarak ilk hayata geçiren İllerden biriyiz.  O zamanın Devlet Hastanesi Başhekimi Abdullah Bircan ile ikimiz imzaladık. O günden itibaren de Zonguldak ilinde hiçbir vatandaşımız ücret karşılığında kan almadı. O projenin hem Zonguldak’a ve Türkiye’ye şöyle bir artısı oldu. Eskiden vatandaşımız elinde evrak, numune tüp haldır haldır o telaşa ile hastanelerden ve ilçelerden kan merkezine gelmek zorunda kalıyordu. Maddiyat bir tarafa, evraksal işlemlerle uğraşıyordu. Zaten hastası var canı yanmış bir de bunlar üstüne tuzu ve biberi oluyordu. Allaha şükür biz 2005’den beri tüm hastanelerimiz taleplerini toplu halde belirtiyorlar. Bizde kendi ve yetkili personelimizle uygun şartlarda taşıyarak kendi aracımızla götürüp oradaki yetkiliye teslim ediyoruz. Hastane içindeki dağılımı onlar sağlıyorlar ve bu çok önemli. Tüm Türkiye’de böyle yapıldığı için vatandaşın artık maddiyat, ulaşım ve Kızılay’a gelme gibi bir sıkıntısı olmuyor. Vatandaşla eskisi gibi karşı karşıya gelmiyoruz. Vatandaşın talebi olduğu zaman hastanedeki hemşire ve doktor belirtiyor. Bu çok büyük bir gelişme ve olay. Bu acıyı yaşayan vatandaşlarla görüşüyoruz ve sohbet ediyoruz. Kan merkezinde kana ulaşamamışlar ve çok büyük sıkıntılar olmuş. Allaha şükür 2005’den buyana böyle bir sıkıntı yaşamadık. Kan Merkezinin taşınması projesi var ve ne zaman hayata geçecek? Şöyle söyleyeyim. Projeden Genel Başkanımızın buradaki çalışmalardan haberi var. Kan Hizmetleri Genel Müdürümüzün ve sayın valimizin ve Nihat Başkanla beraber takip ediyoruz. Şu anki oturduğumuz binadan 69 Ambarlarında daha büyük, geniş ve vatandaşımıza çok daha kaliteli hizmet verebileceğimiz ferah bir ortama taşınmak adına gerekli işlemleri yaptık.    En yakın zamanda Başbakanlık onayını da gelecek var sayarak Genel Başkanım ve Genel Müdürüm ile birlikte oturum konuşacağım ve projeye başlamak istiyoruz ki buda birkaç ay içinde buda başlamış olacak. Burası 1967 yılında yapılan bir kan merkezi. Metre kare olarak artık bize yetersiz geliyor. Biz daha ferah, Zonguldak’a ve Türk Kızılay’ına yakışır bir şekilde vatandaşlarımıza kaliteli hizmet sunmak istiyoruz. Orası 500 metre kare tabanı olan dört katlı bir bina olacak. Söylediğim gibi küçük işler kaldı ve onları da tamamlayıp Zonguldak’a çok güzel bir Kan Merkezi kazandıracağız.
Muhammet KARAPINAR: Son olarak ne söylemek istersiniz?

Dr. Ömer Selim Alan : Zonguldak halkına her zaman teşekkür ediyorum. Allah tüm kan bağışçılarımızdan razı olsun. Hiçbir karşılık beklemeden canlarından bir parçayı üç ve altı ayda bir ihtiyaç sahipleriyle paylaşarak hayat kurtarıyorlar. Zonguldak bu konuda 81 vilayete baktığımız zaman nüfuz ortalamasına baktığımız da çok iyi yerde. Amacımız Zonguldak’ı daha da iyi yerlere getirmek. Biz istiyoruz ki kendi kendimize yetelim. Çünkü kanın kaynağı belli, başka bir şekilde de elde etme imkanımız yok ve tek kaynağı insan. Vatandaşlarımdan şunu talep ediyorum. İhtiyaç halinde bu acıyı yaşayarak bunu öğrenmeyelim. Sağlığımız yerinde iken 18 ile 65 yaş arası vatandaşlarımız akıllarında sorular olabilir. Gelsinler Kızılay Kan Merkezine ve mobil açlarımıza doktor ve hemşire arkadaşlarımız soruları cevaplamak için her zaman hazır kıtalar. Akıllarına takılan soruları sorsunlar. Çünkü kan bağışı basit bir şey gibi görünüyor ama basit bir şey değil. Canınızdan bir parçayı hiç tanımadığınız bir insana hediye ediyorsunuz ve ona bir yaşam armağan ediyorsunuz. Bunun paha biçilemez bir manevi bir haz ı var. Özellikle merkez ilçede yaşayan vatandaşlardan bir ricam var. İlçelerin nüfuz oranına göre kan bağışı çok çok iyi. Kan Merkezimiz günlük üç veya dört vatandaştan kan alıyor. Bununla ilgi bir çalışma yaptık ve kan alma birimimiz var. Kan Merkezimiz 69 Ambarlarına taşındığı zaman vatandaşın ulaşımı biraz daha sıkıntılı hale gelecek. Bunu da bertaraf etmek için 69 Ambarlarından sonra Lavuar alanın başlangıcını Türkiye Taşkömürleri Kurumu TTK’dan kiraladık. Başbakanlıkta onayı verdi ve 45 metre kare alan kan alma birimimiz olacak. Daha çok göz önünde olduğu için daha çok bağışçımız ziyaret edecek ve daha çok kan alacağız. Biz istiyoruz ki günlük 15 – 20 rakamına ulaşarak daha çok vatandaşımızın isteğine cevap vereceğiz. Bize gelen talebe en kısa sürede cevap vermek istiyoruz. Hastane yatağında bekleyen vatandaş kan bulunamadığı için sıkıntı yaşamasın. Kendi kendimize yetelim. Sağlığımız yerinde iken ihtiyaç sahipleri ile paylaşalım.  Yarın bizim ihtiyacımız olduğu zamanda aynı duyarlı vatandaşlar sayesinde ve yeni Türk Kızılay’ı bu işte köprü vazifesi görsün. Vatandaşın canından verdiği parçayı hastaneye ulaştırıp vatandaşımızın yaşamasına sebebiyet versin istiyorum ve merkezdeki vatandaşları da kan merkezine davet ediyorum” dedi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Canınızdan, bir, parçayı, hediye, ediyorsunuz’,
Yorumlar
Haber Yazılımı