Haber Detayı
13 Ocak 2018 - Cumartesi 14:30 Bu haber 1544 kez okundu
 
Çevre katliamına son
GÜNDEM Haberi
Çevre katliamına son

Zonguldak Artvin ili Sosyal Dayanışma Derneği Türkiye Artvin Çevre Platformunun imza kampanyasına katılarak, ortak basın açıklaması ile Cerattepe’deki çevre katliamına son verilmesini istedi.

 Artvin, İstanbul, Ankara, Bursa, Zonguldak, Kocaeli, Çanakkale, Antalya, İzmir, Sakarya ve Sinop gibi birçok ilde toplanan imzaların 16 Ocak 2017 Salı günü Anıtkabir’e gerçekleştirilecek ziyaretinin ardından TBMM Başkanlığı’na teslim edileceği belirtildi.

Zonguldak Artvin ili Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Osman Bekaroğlu, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında, “Yaşadığımız Zonguldak ilinde de çevre sorunlarını dile getirmeye çalışıyoruz. Bölgemizde de Çatalağzı ve Eren Enerji Termik Santrallerinin özellikle Çatalağzı ve çevresini kirlettiğinden dolayı kınıyoruz” diyerek şu görüşlere yer verdi.

“ SAĞLIKLI BİR ÇEVREDE YAŞAMA HAKKINI TEHDİT ETMEKTEDİR”

“Bilindiği gibi bundan bir süre önce Kocaeli’nde “Artvin STK ve Platformları Türkiye Buluşması”  gerçekleşti. Toplantıda, Artvin’de devam eden ve potansiyel madencilik faaliyetleri ve Cerattepe, yeşil yol, taş ocakları, HES’ler ve çevre kirliliği tahribatlarının Artvin’in geleceğini nasıl tehdit ettiği anlatıldı ve tartışıldı. Artvin’in güzel doğasının başta Cerattepe olmak üzere vahşi bir saldırı altında olduğu ve tüm yaşam ve doğa savunması mücadelesine tek yürek olarak destek verileceği açıklanarak ortak bir bildiri yayınlandı. BU toplantıda ve daha sonra İstanbul ve Bursa’da yapılan toplantılarda bundan böyle doğa ve yaşam mücadelesinin Türkiye’nin her yanında yaşayan Artvinlilerin katılımıyla yükseltilmesine karar verildi.

Bir aydan fazla bir süredir yürüttüğümüz İmza Kampanyası bugün sona eriyor. Artvin, İstanbul, Ankara, Bursa, Zonguldak, Kocaeli, Çanakkale, Antalya, İzmir, Sakarya ve Sinop gibi birçok ilde yürüttüğümüz kampanyada on binlerce imza toplandı.

Bugün buradan ve tüm bu şehirlerin meydanlarından, topladığımız imzaları Ankara’ya gönderiyoruz. 16 Ocak 2017 Salı günü Anıtkabir’e gerçekleştireceğimiz ziyaretinin ardından topladığımız imzaları Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na teslim edeceğiz ve sürecin takipçisi olacağız. Aynı gün Saat 17.00’de Sakarya Caddesi Kızılay’da tüm sürece ilişkin bir basın açıklaması yapılacak. Tüm Artvinlileri ve çevre dostlarını katılmaya ve destek olmaya davet ediyoruz.

Cerattepe yanında son zamanlarda verilen yüzlerce yeni maden ruhsatlarının Artvin’i yaşanması mümkün olmayan bir kent haline getireceği görülmektedir. Maden işletmeleri, taş ocakları, HES’ler ve yeşil yol gibi doğayı tahrip eden çalışmalar Artvinlilerin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını tehdit etmektedir.

Doğayı, endemik türler başta olmak üzere, bir bütün olarak tehdit eden, insanların kültürlerine ve yaşam alanlarına kast eden, ekolojik sistemde onarılmaz yaralar açması bilim insanlarınca kanıtlanmış olan, ülkemiz ekonomisine getiri sağlamaktan çok şirketlerin kar sağlaması üzerine planlanmış çalışmalara karşı mücadele etmenin ülke ve çevre sevgisinin gereği olduğuna inanıyoruz.

Artvin’de OHAL kapsamındaki yasaklar devam etmektedir. Bu durum insanların en temel haklarından biri olan sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının savunulmasını ve ifade edilmesini engellemektedir.

Bizler ülkemizin değişik yerlerinde yaşayan Artvinliler ve çevre dostları olarak Artvin’de halkın ve tüm canlıların yaşam hakkını elinden almaya çalışan uygulamaların son bulmasını ve Cerattepe’deki madencilik faaliyetlerine derhal son verilmesini talep ediyoruz.  

Ayrıca yaşadığımız Zonguldak ilinde de çevre sorunlarını dile getirmeye çalışıyoruz. Bölgemizde de Çatalağzı ve Eren Enerji Termik Santrallerinin özellikle Çatalağzı ve çevresini kirlettiğinden dolayı kınıyoruz” diye konuştu.
HABER:Çetin ÖZDEMİR

 

                               

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çevre, katliamına, son,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı