“ÇEVRE ÖDÜLLÜ BİR ALGI OPERASYONU” google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
29 Ocak 2020 - Çarşamba 13:03 Bu haber 1557 kez okundu
 
“ÇEVRE ÖDÜLLÜ BİR ALGI OPERASYONU”
GÜNDEM Haberi
“ÇEVRE ÖDÜLLÜ BİR ALGI OPERASYONU”

Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Ahmet Öztürk, bir basın açıklaması yaparak, Eren Enerji’ye çevre ödülü veren İngiltere merkezli ‘The Green Organisation’ adlı kumpanyanın bu tip doğa düşmanı yatırımları aklamak için çalışan bir ‘yeşil badana’ kuruluşu olduğunu iddia etti.

Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı ve Yaşanabilir Zonguldak Platformu Sözcüsü Ahmet Öztürk, bir açıklama yaparak Eren Enerji’ye verilen çevre ödülünün bir algı operasyonundan ibaret olduğunu söyledi.  Öztürk açıklamasında, “Zonguldak’ta 5 üniteli 3 termik santrali bulunan Eren Enerji, geçtiğimiz günlerde, gazetelere geçtiği bir haberle, kendilerine, İngiltere merkezli ‘The Green Organisation’ tarafından ‘Yeşil Dünya Gümüş Ödülü’ ve ‘Yeşil Dünya Elçisi’ ödülü verildiğini açıkladı. Bazı gazetelere ‘Eren Enerji Türkiye’nin gururu oldu’ başlığıyla manşet olan ve ajanslar aracılığıyla tüm ülkeye servis edilen habere göre doğaya saygılı bir kuruluş olan Eren Holding, bunu, aldığı uluslararası ödülle de kanıtlıyordu.  Haberin bir ‘algı operasyonu’ olduğunu kesin olarak bilmekle birlikte, başta adı geçen kuruluşun internet sitesi olmak üzere birçok alanda araştırma yaptık. Yurtiçi ve yurtdışındaki ekolojistlerle görüştük, yazışmalar yaptık. İngiltere’de yaşayan dostlarımızdan bilgi aldık. Hangi kanaldan gidersek gidelim ulaştığımız sonuç, ‘The Green Organisation’ adlı kumpanyanın bu tip doğa düşmanı yatırımları aklamaya çalışan bir ‘yeşil badana’ kuruluşu ve çevre ödüllü bir algı operasyonu olduğu yönünde oldu.” dedi.

 

“ÜYELİĞİN DERECESİNE GÖRE DE VERİLEN HİZMETLERİN SAYISI VE NİTELİĞİ ARTIYOR”

‘The Green Organisation’ adlı kuruluşun internet sitesinde her türlü bilginin yer aldığını söyleyen Öztürk, “Kuruluşun internet sitesinde bir inceleme yapıldığında başta petrol şirketleri olmak üzere ne kadar çevre düşmanı yatırım sahibi varsa ödül aldığı ya da kurumun sponsoru olduğu görülüyor. Sistem şöyle işliyor: Şirketler başta medya görünürlüğü, sosyal medya tanıtım fırsatı, ücretsiz pazarlama danışmanlığı olmak üzere pek çok hizmet karşılığında bu kuruluşa üye oluyor. Standart üyeliğin yanı sıra ödenecek üyelik aidatına göre bronz, gümüş, altın ve platin üye olunabiliyor. Üyeliğin derecesine göre de verilen hizmetlerin sayısı ve niteliği artıyor. Ödüller de bu kampanyanın bir parçası olarak sunuluyor.” ifadelerine yer verdi.

 

“EREN YILLIK NE KADAR AİDAT ÖDÜYOR”

Kuruluşun internet sitesinde, üyelik koşulları ile ödül programının aynı sayfada değerlendiğini de söyleyen Öztürk, “Kuruluş ödül alan üyelerinin tanıtımını, dünyanın sözde en iyi çevresel uygulamalarına ilişkin referans eser olan Yeşil Kitap'ta yapma garantisi veriyor.  Ayrıca, üyelik ücretinin vergiden düşüldüğünü ifade ederken, vaat edilen hedeflere ulaşılamadığı takdirde iade edileceğini de taahhüt ediyor. Platin üye olanlara amblemlerini kullanma yetkisi ile Londra'daki Parlamento Evleri ve Westminster Sarayı’nda düzenlenen özel törenlere davet hakkı da tanınıyor. Tüm bunlar, Eren Enerjin’nin aldığı ödülün ticari bir kuruluş tarafından yürütülen bir algı operasyonundan ibaret olduğunu gösteriyor. Eren Enerji bu kuruluşa üye olup olmadığını, yıllık ne kadar aidat ödediğini, hangi kategoride üye olduğunu kamuoyuna açıklamak zorundadır.” şeklinde konuştu.

 

EREN, LİMİTLERİ ÇEŞİTLİ ORANLARDA AŞMIŞ BULUNUYOR”

Ödül için yapılan basın açıklamasında ifade edildiği gibi Eren santrallerinin temiz enerji üretmediğini de söyleyen Öztürk, “Tüm dünyada 10 binden fazla istasyondan gerçek zamanlı veri alan uluslararası hava kalitesi izleme ağı https://waqi.info/ verilerine göre limit değerleri kimi zaman 3 kattan fazla aşan Eren’in bacaları sözcüğün tam anlamıyla zehir saçıyor. Örneğin Ocak 2020 verilerine göre insan sağlığı için en tehlikeli kirletici olan PM 2,5 değeri, her gün limitleri çeşitli oranlarda aşmış bulunuyor. Çatalağzı Termik Santrali (ÇATES)’nin üretimde olmadığı bir zamanda bu sonuçların alınması, Eren’in ‘Biz tüm çevre yatırımlarını yaptık. Kirlilik tümüyle ÇATES’ten kaynaklanıyor’ şeklindeki tezini de çürütüyor. Eren badanacı bir kuruluştan ödül alma ucuzluğuyla bunu gizlemeye çalışıyor.” dedi.

 

“BAKANLIK PM10, ULUSLARARASI İZLEME AĞI DA PM2,5 ÖLÇÜMÜ YAPIYOR”

Öztürk açıklamasını, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verileri ile bağımsız ölçüm yapan kuruluşların verileri birbirini tutmuyor. Bakanlık PM10, uluslararası izleme ağı da PM2,5 ölçümü yapıyor. Bu Bakanlığın 10 mikron,  diğerininse 2,5 mikron boyutundaki tozu (partiküler madde) ölçtüğü anlamına geliyor. Başta burnumuz olmak üzere vücudumuzun filtreleme sistemi 2,5 mikrondan büyük tozları tutarak akciğere girmesini önlüyor. Daha küçük boyuttaki tozlarsa burun ve boğazdan rahatlıkla geçerek akciğerlere ulaşıyor. Bronşlara yapışan direk kanser yapıcı nesneye dönüşüyor.  Bu veriler ortadayken Eren Enerji’nin ‘Biz en çevreci santraliz’ iddiası tümüyle havada kalıyor. Açığa çıkan gerçek şudur ki, Eren santralleri de diğer tüm termik santraller gibi doğa düşmanı bir yatırımdır. Uyduruk ödüller dağıtan yeşil badanacı kuruluşların nafile çabaları da bunu gizleyememektedir.” diyerek tamamladı.

 Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: “ÇEVRE, ÖDÜLLÜ, BİR, ALGI, OPERASYONU”,
Yorumlar
Haber Yazılımı