0
Haber Detayı
09 Eylül 2018 - Pazar 15:34 Bu haber 1663 kez okundu
 
CHP 95’nci yaşını kutladı
SİYASET Haberi
CHP 95’nci yaşını kutladı

CHP’nin 95. Kuruluş yıldönümü Türkiye genelinde olduğu gibi Zonguldak’ta da çeşitli etkinliklerle kutlandı.
CHP il Başkanı Hakkı Güney, CHP Zonguldak Milletvekilleri Ünal Demirtaş ve Deniz Yavuzyılmaz’ın Ankara’daki kutlama törenlerine katılmalarından dolayı katılmadıkları törene; CHP il Başkan vekili Eylem Ertuğ Ertuğrul, CHP Merkez ilçe Başkanı Fikret Zaman, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, CHP Çaycuma İlçe Başkanı Tuncay Akyol, Kozlu ilçe Başkanı Cengiz Bank, Kilimli ilçe Başkanı Filiz Karademir, Zonguldak Belediyesi CHP’li Meclis üyeleri Mehmet İzzet Türkçelik, Eyüp Altan Sezgin, Süleyman Özdoğan, Lale Karakulak, Şenol Şanal, İl Genel Meclisi üyesi Metin Uzun ile CHP il ve Merkez ilçe yöneticileri katıldı.
CHP’nin 95. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri Valilik binası önündeki Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirildi. Atatürk Anıtı’na CHP’nin çelengi sunulup Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımız okundu.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı il Başkan Yardımcısı Eylem Ertuğ Ertuğrul yaptı.
Ertuğrul konuşmasında CHP’nin dünyanın en eski ve en köklü partilerinden birisi olduğunu hatırlatarak şu ifadelere yer verdi. 
“CHP ÇÖZÜM PARTİSİDİR”
“Cumhuriyet Halk Partisi, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923 tarihinde “Halk Fırkası” adıyla kuruldu. 1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935 yılında “Cumhuriyet Halk Partisi” adını aldı. Bugün Partimizin 95 inci Kuruluş Yıldönümünü kutluyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi dünyanın en eski ve köklü partilerinden birisidir. Ülkemiz ve milletimiz adına, kurtuluşun ve kuruluşun partisidir.
Cumhuriyet Halk Partisi, ilkeleriyle var olmuş, milletimizin yolunu aydınlatmış, dünyanın mazlum milletlerine rehber olmuştur. 1927 yılında “Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik, Laiklik ilkeleriyle temellerinin sağlamlaştıran ve 1935 yılında Devletçilik ve Devrimcilik ilkeleriyle dünyanın geleceğine ışık tutan Cumhuriyet Halk Partisi, bugün tüm kadrolarıyla; ülkemizin, milletimizin, bölgemizin ve dünyanın daha çağdaş bir yaşam düzeyine ulaşması için çalışmaktadır. Cumhuriyet Halk Partili olmak, her şeyden önce Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün belirttiği gibi ülkemizde ve dünyada barışı savunmak demektir.  Barış, kardeşlik demektir. Barış, özgürlük demektir. Barış, demokrasi demektir, İnsan hakları demektir, Dünya kaynaklarının etkin kullanımı demektir. Barışın önünde insan vardır, insan hakları vardır. Adil paylaşım vardır, sevgi vardır. Cumhuriyet Halk Partisi, emperyal politikalara karşıdır. Kapitalizme karşıdır, emeğin sömürülmesine karşıdır. Cumhuriyet Halk Partisi, emperyalist işgalcilere karşı mücadele içinde kurulmuştur.
Cumhuriyet Halk Partisi, çözümün partisidir. 95 yıldır ülkemiz ve milletimiz adına en zor şartlar altında sorunlara çözüm üretmiştir. Bugünkü sorunlarımızın çözümü de Cumhuriyet Halk Partisinde mevcuttur. Cumhuriyet Halk Partisi, savaşın içinden, ekonomik krizlerin içinden, bölgesel krizlerden ve iç savaş provokasyonlarından çıkıp gelmiştir. Tarihi saptırmaya çalışanlar, tarihimizi dünyada emperyalizme karşı verilmiş olup zaferle sonuçlanan en büyük savaşı, 'keşke Yunanlılar galip gelseydi ' diyebilecek kadar hezeyan içindeki hainlerden öğrenenler; barış yerine savaşı ve kindarlığı savunanlar; Yandaşlık duygusuyla gözleri kararıp, ehliyet ve liyakati yok sayanlar çözüm üretemezler. Olsa olsa sorun üretirler ve sorunlar arasında kaybolup giderler” dedi.
“TÜRKİYE’NİN DE, ZONGULDAK’IN DA SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ CHP’DE MEVCUTTUR”
Türkiye’nin ve Zonguldak sorunlarının çözümünün de CHP’de mevcut olduğunu belirten Ertuğrul, “Bugün Zonguldak’ta yaşadığımız sorunların kaynağında da bu anlayış vardır. Asla unutmamalıyız ki, bugün bölgemizde petrol ve enerji hesabıyla başımıza çorap örmeye çalışan emperyalist devletler, Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerinde Maden Havzamızı da acımasızca sömürüyorlardı. Kurtuluş Savaşı ile birlikte Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları öncelikle maden havzamıza sahip çıktılar. Hızla büyüdük, Cumhuriyetin ilk ili olduk. 9 Eylül 1923’te CHP kuruldu, 14 Mayıs 1924’te Zonguldak İl oldu. Sonra Zonguldak, Cumhuriyetin Fabrikalarıyla büyüdü.
Zonguldak büyüdü, Türkiye kalkındı.
Ancak, daha sonraki iktidarların yanlış politikaları nedeniyle Önce Zonguldak küçültüldü, üretmez hale getirildi ve göçe zorlandı. Ülke genelinde, özellikle son 16 yılda uygulanan özelleştirme, kapatma ve ithalat politikalarıyla Türkiye dış borç batağına sokuldu ve dışarıya bağımlı hale getirildi. Temelden yanlış olan bu politika 'yerli ve millilik ' adı altında pazarlandı. Bu politikanın sonunda içinde bulunduğumuz acınası ekonomik durum ortadadır. Tüm Türkiye’nin de, Zonguldak’ın da sorunlarının çözümü CHP’de mevcuttur. Aydınlık günlerin gelmesi için 6 Ok tek çözüm yoludur. CHP iktidarında Zonguldak büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği ilgiyi görecek ve yeniden sanayi şehri olarak ülkemize ve milletimize hizmet edecektir. CHP Türkiye’nin birleştirici gücüdür. CHP Türkiye’nin harcıdır. CHP Türkiye’nin çağdaş medeniyete giden yoludur. Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi, Yaşasın Bağımsız,  çağdaş, güçlü Türkiye. Bu duygularla, ebediye göç etmiş tüm yoldaşlarımızı rahmet ve şükranla anıyor, aydınlık ve bağımsız bir Türkiye için mücadele eden tüm Cumhuriyet sevdalılarına yürekten teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.
Valilik binası önünde düzenlenen törenin ardından, CHP’nin ikinci kurucu Genel Başkanı ve 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü Anıtı’nda devam eden etkinlikte İnönü Anıtı’na karanfil bırakılıp, saygı duruşunda bulunuldu. Ardından da, Valilik binası karşısındaki Şehitler Anıtı’na da karanfil bırakılıp, saygı duruşunda bulunulduktan sonra CHP il binasında 95 yıl pastası kesildi.
 Çetin ÖZDEMİR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, 95’nci, yaşını, kutladı,
Haberin Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı