CHP 96’NCI YAŞINI KUTLADI google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
09 Eylül 2019 - Pazartesi 14:54 Bu haber 2861 kez okundu
 
CHP 96’NCI YAŞINI KUTLADI
Törende, 70 yaş üstü partililere teşekkür plaketi verildi.
GÜNDEM Haberi
CHP 96’NCI YAŞINI KUTLADI

9 Eylül 1923 tarihinde Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan CHP, 96’ncı yılını Zonguldak’ta da törenle kutladı.

Valilik binası önünde düzenlenen kutlama törenine; CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, CHP il Başkanı Hakkı Güney, Zonguldak eski Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, CHP’li ilçe ve belde Belediye başkanları, ilçe ve belde başkanları ile partililer katıldı.

CHP il Başkanlığı tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumun ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımız okundu.

Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan CHP il Başkanı Hakkı Güney, “Cumhuriyet Halk Partimiz, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve Ulusal Kurtuluş Savaşımızın kahramanları öncülüğünde, 9 Eylül 1923 tarihinde “Halk Fırkası” adıyla kuruldu.

1924 yılında başına “Cumhuriyet” eklendi ve “Cumhuriyet Halk Fırkası” oldu.

1935 yılında ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını aldı” diyerek şunları söyledi.

 

GÜNEY: CUMHURİYET HALK PARTİSİ, ÜLKEMİZ VE MİLLETİMİZ ADINA, KURTULUŞUN VE KURULUŞUN PARTİSİDİR

 

“Bugün, dünyanın en köklü siyasi partilerinden birisi olarak başımız dik, alnımız açık, onurla ve gururla partimizin 96’ıncı Kuruluş Yıldönümünü kutluyoruz.  Büyük önderimizin gösterdiği Çağdaş Medeniyete ulaşma yolunda, çok partili hayatın ve demokrasinin önünü açan bir parti olarak bugün Ana muhalefet görevini yapıyoruz.

Demokrasinin olmazsa olmazı olan siyasi partilere ve muhalefete düşen sorumluluğumuzun bilinciyle, Hükümete ve iktidar kadrolarına uyarılarımızı yapıyoruz.  Egemenliğin, kayıtsız şartsız millete ait olduğunu; demokrasilerde Yasama, Yargı ve Yürütmenin tek elde toplanamayacağını, basının hür ve bağımsız olduğunu, meslek odalarının ve sivil toplum örgütlerinin bağımsız kuruluşlar olduğunu her şart altında savunmaya devam ediyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi, Ülkemiz ve milletimiz adına, kurtuluşun ve kuruluşun partisidir.

Cumhuriyet Halk Partisi, Yurdumuzu işgal eden emperyalistlere karşı verilen bağımsızlık mücadelesinden doğmuş, milletimizin yolunu aydınlatmış ve dünyanın mazlum milletlerine de örnek olmuştur. 1927 yılında “Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik, Laiklik ilkeleriyle temellerini sağlamlaştıran ve 1935 yılında Devletçilik ve Devrimcilik ilkeleriyle bölgemizin ve dünyanın geleceğine ışık tutan Cumhuriyet Halk Partisi, “Yurtta barış, Dünyada barış” anlayışıyla ülkesini ve milletini İkinci Dünya Savaşının yıkımından korumuştur.

Emperyalizme karşı verilen kurtuluş savaşının lideri, dünyanın en saygın askeri dehalarından birisi olan Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından kurulan Cumhuriyet Halk Partimiz, her şeyden önce ülkemizde ve dünyada barışı savunmaktadır. Barış, kardeşlik demektir. Barış, özgürlük demektir.

Barış, demokrasi demektir, İnsan hakları demektir. Biz, ülkemizde, bölgemizde ve dünyada; Hakkı, Hukuku, Adaleti, yani insanca bir yaşamı savunuyoruz.

Savaş isteyenler; Başka ülkelerin zenginliklerine el koymak isteyen emperyalist devletler ve silah tüccarları ile onların işbirlikçileridir. Bu topraklarda savaş isteyenler, Mustafa Kemal Atatürk’e ve İsmet İnönü’ye karşı çıkanlardır.

Onun içindir ki 100 yıldır, Mustafa Kemal Atatürk’ü itibarsızlaştıracak yalanlar ve iftiralar üretmeye çalışıyorlar. Onun kurduğu ve kurulması talimatını verdiği kurum ve kuruluşları yok etmeye çalışıyorlar.

Onun, savaş yıllarında dahi açık tuttuğu Türkiye Büyük Millet Meclisini etkisizleştirmeye çalışıyorlar.

Onun kurduğu Diyanet İşleri Başkanlığı, bu ülkenin ve milletin bağımsızlığını kazandığı 30 Ağustos Zafer Bayramında, savaşın komutanı Mustafa Kemal Atatürk’ün adını anmıyor.  Mustafa Kemal Atatürk bu ülkenin kurucu lideri ve birleştirici gücüdür.

Biz var olduğumuz sürece ülkemizin ve milletimizin bölünmesine, ayrıştırılmasına izin vermeyeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi, 96 yıldır, ülkemiz ve milletimiz adına en zor şartlar altında bile sorunlara çözüm üretmiştir. Parti kadroları her türlü baskı ve tehdide karşı asla yılmamıştır. Bugünkü sorunlarımızın çözümü de Cumhuriyet Halk Partisinde mevcuttur. Çözüm; Tarihimizi iyi okumak, ehliyeti ve liyakati devlet kurumlarında hayata geçirmek, yandaş anlayışını tek etmek ve yurttaşlık bilinciyle herkesi kucaklamaktır” dedi.

 

DEMİRTAŞ: CHP, ÇAĞDAŞ TÜRKİYE’NİN VE TÜRK DEMOKRASİSİNİN TEMELLERİNİ BU DÖNEMDE ATMIŞTIR

 

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş da yaptığı konuşmada, “Cumhuriyet Halk Partisi, Kurtuluş Savaşı’nı örgütleyen ve yürüten ‘Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin devamıdır.

Nitekim Halk Fırkası kurulduğunda, il ve ilçelerdeki Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti şubeleri tabelalarını indirerek, Halk Fırkası tabelasını astılar. Böylece ülkenin hemen her yerinde, il ve ilçe örgütlerinin yanı sıra ocak ()mahalle ve köy) ve bucaklarda da CHP örgütü kurulmuş oldu.

Atatürk’ün yönetiminde CHP tarafından; 20. Yüzyılın en büyük değişim ve dönüşüm projesi olan halk egemenliğine dayanan Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur, devrimler yapılmıştır, Türkiye Cumhuriyeti, dünyanın çağdaş ve uygar ülkeleri arasında onurlu ve saygın yerini almıştır. Başlangıçta ‘Halk Fırkası’ olan partinin adı, 1924 yılında ‘Cumhuriyet Halk Fırkası’, 1935 yılında da ‘Cumhuriyet Halk Partisi’ olarak değiştirilmiştir. Devrimlerin gelişim sürecine paralel olarak CHP’nin 6 ilkesi de aşamalı bir şekilde parti programına alınmıştır. 1927 yılında CHP Kurultayı’nda kabul edilen ‘Cumhuriyetçilik’, ‘Halkçılık’, ‘Milliyetçilik’, ve Laiklik’ partimizin dört temel ilkesi olarak benimsenmiştir. 1935 CHP Kurultayı’nda ‘Devletçilik’ ve ‘Devrimcilik’ ilkeleri de eklenerek partinin ilkeleri altıya çıkarılmıştır. Partimizin amblemi olan 6 ok, bu ilkeleri simgelemektedir. Altıok’un amacı, Türkiye’yi çağdaş bir devlet yapmaktır. CHP, çağdaş Türkiye’nin ve Türk Demokrasisinin temellerini bu dönemde atmıştır.” şeklinde ifade etti.  

 

70 YAŞ ÜZERİ PARTİLİLERE PLAKET VERİLDİ

 

Yapılan konuşmaların ardından, CHP il Başkanlığı tarafından CHP’ye gönül vermiş, partide her kademelerde görev yapmış 70 yaş üzeri 36 kişiye teşekkür plaketi verildi.

Daha sonra; kutlamalar kapsamında 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü Anıtı ve Şehitler Anıtı’nda devam eden programda karanfil bırakılıp, saygı duruşunda bulunuldu.

Haber : Çetin ÖZDEMİR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, 96’NCI, YAŞINI, KUTLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı