CHP’DE ‘EREĞLİ’ AĞIRLIKLI GÜNDEM google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
14 Ekim 2020 - Çarşamba 18:09 Bu haber 1779 kez okundu
 
CHP’DE ‘EREĞLİ’ AĞIRLIKLI GÜNDEM
GÜNDEM Haberi
CHP’DE ‘EREĞLİ’ AĞIRLIKLI GÜNDEM

CHP’DE ‘EREĞLİ’ AĞIRLIKLI GÜNDEM

Bir ay önceydi. Ereğli Balıkçı lokantalarında emniyet güçleri denetim yapıyor. Bu sırada Belediye Başkanı Sayın Halil Posbıyık’ta lokantalardan birinde özel gün daveti için bulunuyor. Polislerin ‘Kimlik sorgulaması’ için lokantalara girişi sonrası Sayın Posbıyık, Belediye Meclis Toplantısında, ‘Ereğli’de turizm baltalanıyor’ mealinde bir açıklama yapıyor.

‘Kulis’te olayı değerlendirirken, ‘Balıkçı lokantalarının çalışma ruhsatları var mı?’ diye sormuştum. Velhasıl-ı ruhsat konusu Ereğli üzerinden Zonguldak’ta da gündeme oturdu. Ruhsat verilmesi mevzuat itibarıyla tartışılıyor.

CHP’li Ereğli Belediye Meclis üyesi Yaşar Balcı, ‘Fırsatı ganimet bilip’ Sayın Posbıyık’a bindiriyor ‘Beş dönemdir başkanlık yapıyorsun, neden ruhsat işini halletmedin’ diyor. CHP Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul da ‘Balcı’nın yaptığı şık değil’ tezi ile çıkıyor ortaya.

Dün, ‘CHP Zonguldak’ta birlik olmayı becerse zaten kafadan üç vekil çıkartır’ demiştim.

Bu gün itibarıyla piyasada Vekil Deniz Yavuzyılmaz, Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun ve Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık var. CHP’yi gündemde tutmak için gayret eden bu isimler ‘İç muhalefetin hedefi’ durumunda. CHP Zonguldak’ta İl Başkanı’nın görüntüsü itibarıyla ‘Kaptansız gemi’ durumunda seyrediyor.

Ebru Uzun, hem parti içi çalışmalara katılıp, hem de iktidarın eksik-aksaklarına laf yetiştirmek için, adeta ‘Milli Mücadele’ veriyor.

Halil Posbıyık’ta Ereğli’nin siyasi ve sosyal birliği için gayret ediyor. Koltuğa oturduğundan bu yana İl başkanı ve milletvekili bazında kimsenin kendisini aramadığını feryat edip, adeta ‘Yardım’ istiyor.

Posbıyık’ın Ereğli’de iktidar dahil STK’lar ve diğer siyasilerle oluşturulan ‘Ereğli için birlik’  çalışmalarıyla hizmet arayışı, tabandan sevgi görürken, CHP’li yöneticilerin ilgisini çekmemesi moral bozuyor. Aslında oluşturulan ‘Birlik’ iktidarın mevcut üst yöneticilerince de pek tutulmuyor.

KULİS’in gündeme getirdiği ‘Balıkçı Lokantalarının ruhsatı’ yanında önümüzdeki günler gündeme girecek iki konu daha var. DSİ -Erdemir-Ereğli Belediyesi arasındaki su protokolü.

Protokolün 9. Maddesinde “Kızılcahamam Barajı’nın birinci amacı Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’nin Endüstri Suyu ihtiyacını karşılamaktır. Barajın işletme planı ve işletilmesi, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. tarafından yapılacaktır. Tüm yıl boyunca dipsavaktan bırakılacak su miktarını Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş belirleyecektir. Baraj su seviyesi Erdemir T.A.Ş’ nin aylık su ihtiyacını karşılamayacak düzeye düşmesi halinde, su tekrar planlanan seviyeye yükselinceye kadar yalnız Erdemir T.A.Ş tarafından kullanılacaktır” deniyor.

Başkan Posbıyık’ın geçen haftalarda sesini ‘Suyumuzu kesecekler’ diye yükseltmesinin nedeni bu madde…

Rivayet o ki, AK Partili Başkan Hüseyin Uysal tarafından imzalanan protokol de ‘Meclisten geçmediği için’ geçersiz.

KULİS’in gündeme soktuğu Balıkçı lokantalarından sonra, ‘Su Protokolü’nde ki 9.madde ve Hüseyin Uysal gelişmesi önümüzdeki haftanın ‘Aktüel konusu’ olacaktır.

İnşallah.

 

MHP-AKTÖRLER-KIRANSOY ADAY

Hafta sonu yapılacak olan MHP Zonguldak İl Kongresi, siyasette gündemi belirleyeceğe benziyor.

Aslında, İl Başkanlığı için adaylığını açıklamış olan İ. Varol Demirköse ‘Bir şekilde’ seçimi kazanırsa, camiada tartışma bitmez. Diğer taraftan ‘Ülkücü Camia’ içinde ‘Etkili birlik’ çalışması zorlaşır.

Bir şekilde… Yani, Demirköse karşısına aday çıkartılmazsa yada çıkacak aday seçime sokulmazsa…

Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı gibi görünen MHP’nin böyle bir ‘Seçim sarmalı’ içinde kongre yapması, gelecek seçimler açısından da, gelecek nesiller açısından da ‘İlginç’ olduğu kadar, ülkücü camia için ‘Hak-haksızlık’ tartışmasının boyutlarını olumsuz etkiler.

Birlik-beraberlik içinde girilmeyecek seçim, MHP’ye olduğu gibi AK Parti’ye de ‘İvme’ kazandırmaz.

Bu gün içinde bulunulan durum, sadece ‘İçerde’ makam kavgasından kaynaklanan bir gelişme değil. MHP dışındaki siyasi aktörlerin dizayn operasyonudur.

Kim bunlar? Dün Hareketin içinde ‘Üye’ olarak bulunup, bu gün başka kapılarda olanlar ve başka fikriyattan olup, içerdekilerle dümen tutanlar. Parti içindeki ‘Kurmay ve Kurnazlar’ isim olarak kimleri kast ettiğimi rahatlıkla bilirler. Önümüzdeki hafta yapacağımız  ‘Kulis’ler de, isim ve resim olarak meramımızı anlatırız inşallah.

Gelelim, seçim öncesi gelişmeye. Gördüğüm kadarıyla Ülkücü Niyazi Kıransoy İl Kongresine, elinde dosyalarıyla ‘Başkan adayı’ olarak gelir salona. MKYK üyesi Sayın Murat Kotra ve Ankara Milletvekili Erkan Haberal’ın, Zonguldak’ta ‘Temayül’ belirlemelerine rağmen…

Sayın Kotra ve Haberal, keşke şehir genelinde ‘İstişare’ edip, değerlendirme/temayül yapsaydı.

O zaman Ereğli’den 3 defa vekil adayı bir kere belediye başkan adayı yapılan Cevat Ön’ün morali bozulmazdı. Yaşlı kurt, bu gün bile ‘Davamızın neferiyiz’ diyor. Buna rağmen tüm ilçeler rağmen, Ereğli İl yönetimine bir isim veriyor.

MHP Zonguldak içinde çıkartılan gürültünün sebebi, büyük ihtimalle parti yönetimleri dışındakiler ile şehir dışındaki yönetici/ülkücülerin, geleceğe dönük projelerini hayata geçirmekten başka bir şey olmasa gerek.

MHP Bölge de 1) İsmail Hakkı Cerrahoğlu 2) Zeki Çakan ile iki defa ‘Zirve’ yaptı. İkinci de iktidar partisi içindeki muhalefet faktörü etkili oldu daha çok.

Neyse… Zonguldak’ta MHP bu gün itibarıyla, Cumhur İttifakı dolayısıyla ‘Yükselen değer’ değil. Kendini anlatması halinde Zonguldak’ta mevcut değerini korur. Bunu da yolu, Zonguldak’ta ülkücü camiayı birleştirmekten geçer. Ülkü Ocakları mezunu ve mensubu olarak diyorum ki, Zonguldak’ta Varol Demirköse ile bu sağlanmaz.

Benim ki bir gözlem. Bir teklif ve beklentim kesinlikle yok.

Nihayetinde ‘Seçim’ gelip çattığında, parti sultalarının belirleyip, ‘Aha demokrasi’ deyip, belirlediklerini ‘Seçmek’ için, vatandaşı ‘Sandık’ sonucuna yönlendirdiklerinde; sandığa gideceğiz elbette.

,

 

İYİ PARTİ DE İŞLER İYİCE KARIŞACAK

İYİ Parti Zonguldak teşkilatlarında sular durulmuyor. Sayın Yavuz Erkmen başkanlık koltuğuna oturup, vekil seçimlerini beklemeye başladı. Ancak, parti tabanı yapılan yönetimler ve dağıtılan komisyon başkanlıklarına rağmen seslerini yükseltiyor.

Genel de bakıldığında Meral Akşener ağırlıklı bir oy potansiyeli görülüyor. Ancak, dört tabanlı bir parti için seçimler her zaman zordur. Tayyip Erdoğan ve Turgut Özal gibi ‘lider’ kişilikli politikacılar maalesef her partide yok. İdeoloji partilerinde liderden çok fikir ağırlıkta olduğu için, kongreler önem kazanmaz.

Dolayısıyla Akşener ilgisi sandığa yansır ancak, iktidar yapar mı, kestirmek zor.

Zonguldak’ta İYİ Parti sahada arkası olan birçok politikacıyı bir kalemde sildi attı. ‘Parti küçük olsun benim olsun’ eleştirisi yağıyor yöneticilere.

Mesela, Koray Aydın imzalı ilçe delege seçimleri hakkında 10 numaralı genelgenin işletilmemesini eleştiriyor partililer. Genelge parti delege listesi parti tüzüğünün 15. Maddesi gereği soyadına göre alfabetik sırayla olur’ diyor. Ancak, liste soyadına göre değil, adamına göre yapılmış. Şikayetler ise askıda kalmış. Hakları yenen partililer ise ‘Madem uyulmayacaktı neden tüzük yapıldı, genelge yollandı?’, diyorlar. Elbette bu soruya il başkanının cevap vermesi gerekir. Anladığım kadarıyla, seçim zamanı seçmenin cevap vermesi beklenecek.

İl Başkanı Erkmen’e tabandan bir soru daha… Kilimli ve Alaplı’ya kurultay delegeliği verilmedi. Hele Kilimli İlçe başkanı maddi-manevi partisi için çalıştı. Ancak, Ereğli’ye iki tane kurultay delegeliği neden verildi?’ diyorlar.

Anlamadığım iş… Seçimlerde birinci sıraya ‘Bir şekilde’ oturmak; seçilmek için yeter mi?

 

ONTEMMUZ TEPESİNDEN AK PARTİ’YE BAKIŞ

Dün Zonguldak’ta yine Ak Parti - CHP çekişmesi yaşanacağını yazdım. Elbette ‘Müneccimlik’ değil, bu günkü şartların değerlendirilmesi bu.

AK Parti Zonguldak’ta Liman içi düzenlemesi, karayolları, viyadük ve tüneller, dere ıslahı yapmadan üç vekil çıkarttı. Bu gün itibarıyla yaşam kalitesine 15-20 yıl sonra dokunduğu için dört vekil çıkartmasını kimse beklemesin.

Bu gün itibarıyla, her konutta ‘Geçim zorluğu ve eğitim sıkıntısı’ konuşuluyor. Zonguldak’ta 160 bin emekli, 50 bin kayıtlı işsiz var. Emekliler tamamen geçim sıkıntısı içinde ve yarısı ikinci işte çalışıyor, yarısı ikinci iş arıyor.

Aslında, geçim sıkıntısı ve işsizlik nedeniyle ülkedeki siyasi parti sayıları ‘Pıtırak’ gibi artıyor.

Her gün gazetelerdeki ‘İktidar ağzı’ açıklamalar duyuyoruz ya? Artık, inandırıcı olmaktan her gün uzaklaşıyor bu açıklamalar.

AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun, “Zonguldak, yüzde 99 Büyükşehir veya Bütünşehir olacak(21 Aralık 2017)’ demişti. Ne zaman? İl Başkanlığı Kongresi öncesi. Zeki Tosun, bu açıklama sonrası yeniden başkan adayı… Zonguldak ne Bütünşehir ne Büyükşehir oldu.

İnşallah seçilir. Bence mahsuru yok. Ancak, AK Parti’nin Zonguldak’taki 70 bin üyesi, yarın Zeki Tosun’u ‘Kantar’a koymayacak mı? “Zeki Tosun partiye ne kattı, parti Zeki Tosun’a ne kattı?’ diye ellemeyecek mi!..

İkincisi, Ankara’ya ‘Gammazlanıp’ devre dışı bırakılıp, tabanda moralleri bozulanlar çığ gibi büyüyor.

Secaattin Gonca’nın nasıl seçim kaybettiği, MHP’li Zeki Çakan’ın nasıl seçim kazandığı unutulmamalı.

Bence, İktidarın Zonguldaklı vekilleri ile il-ilçe yöneticileri, boş vakitlerinde 10 Temmuz Mahallesi Vericiler Tepesi’ne çıkıp, şehrin hal-i pür melâline bir bakmalı.

‘Cek-cak’ ile olmuyor bu işler. Siyasilerin değerlendirmesi, ‘Parti bana ne verdi, ben partiye ne verdim’ açısından özeleştiri yapmaktan geçer.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP’DE, ‘EREĞLİ’, AĞIRLIKLI, GÜNDEM,
Yorumlar
Haber Yazılımı