CHP’DE ‘EREĞLİ’ AĞIRLIKLI GÜNDEM google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
16 Ekim 2020 - Cuma 10:00 Bu haber 1122 kez okundu
 
CHP’DE ‘EREĞLİ’ AĞIRLIKLI GÜNDEM
SİYASET Haberi
CHP’DE ‘EREĞLİ’ AĞIRLIKLI GÜNDEM

Bir ay önceydi. Ereğli Balıkçı lokantalarında emniyet güçleri denetim yapıyor. Bu sırada Belediye Başkanı Sayın Halil Posbıyık’ta lokantalardan birinde özel gün daveti için bulunuyor. Polislerin ‘Kimlik sorgulaması’ için lokantalara girişi sonrası Sayın Posbıyık, Belediye Meclis Toplantısında, ‘Ereğli’de turizm baltalanıyor’ mealinde bir açıklama yapıyor.

 

‘Kulis’te olayı değerlendirirken, ‘Balıkçı lokantalarının çalışma ruhsatları var mı?’ diye sormuştum. Velhasıl-ı ruhsat konusu Ereğli üzerinden Zonguldak’ta da gündeme oturdu. Ruhsat verilmesi mevzuat itibarıyla tartışılıyor.

 

CHP’li Ereğli Belediye Meclis üyesi Yaşar Balcı, ‘Fırsatı ganimet bilip’ Sayın Posbıyık’a bindiriyor ‘Beş dönemdir başkanlık yapıyorsun, neden ruhsat işini halletmedin’ diyor. CHP Ereğli İlçe Başkanı Eylem Ertuğrul da ‘Balcı’nın yaptığı şık değil’ tezi ile çıkıyor ortaya.

 

Dün, ‘CHP Zonguldak’ta birlik olmayı becerse zaten kafadan üç vekil çıkartır’ demiştim.

 

Bu gün itibarıyla piyasada Vekil Deniz Yavuzyılmaz, Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun ve Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık var. CHP’yi gündemde tutmak için gayret eden bu isimler ‘İç muhalefetin hedefi’ durumunda. CHP Zonguldak’ta İl Başkanı’nın görüntüsü itibarıyla ‘Kaptansız gemi’ durumunda seyrediyor.

 

Ebru Uzun, hem parti içi çalışmalara katılıp, hem de iktidarın eksik-aksaklarına laf yetiştirmek için, adeta ‘Milli Mücadele’ veriyor.

 

Halil Posbıyık’ta Ereğli’nin siyasi ve sosyal birliği için gayret ediyor. Koltuğa oturduğundan bu yana İl başkanı ve milletvekili bazında kimsenin kendisini aramadığını feryat edip, adeta ‘Yardım’ istiyor.

 

Posbıyık’ın Ereğli’de iktidar dahil STK’lar ve diğer siyasilerle oluşturulan ‘Ereğli için birlik’  çalışmalarıyla hizmet arayışı, tabandan sevgi görürken, CHP’li yöneticilerin ilgisini çekmemesi moral bozuyor. Aslında oluşturulan ‘Birlik’ iktidarın mevcut üst yöneticilerince de pek tutulmuyor.

 

KULİS’in gündeme getirdiği ‘Balıkçı Lokantalarının ruhsatı’ yanında önümüzdeki günler gündeme girecek iki konu daha var. DSİ -Erdemir-Ereğli Belediyesi arasındaki su protokolü.

 

Protokolün 9. Maddesinde “Kızılcahamam Barajı’nın birinci amacı Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’nin Endüstri Suyu ihtiyacını karşılamaktır. Barajın işletme planı ve işletilmesi, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. tarafından yapılacaktır. Tüm yıl boyunca dipsavaktan bırakılacak su miktarını Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş belirleyecektir. Baraj su seviyesi Erdemir T.A.Ş’ nin aylık su ihtiyacını karşılamayacak düzeye düşmesi halinde, su tekrar planlanan seviyeye yükselinceye kadar yalnız Erdemir T.A.Ş tarafından kullanılacaktır” deniyor.

Başkan Posbıyık’ın geçen haftalarda sesini ‘Suyumuzu kesecekler’ diye yükseltmesinin nedeni bu madde…

 

Rivayet o ki, AK Partili Başkan Hüseyin Uysal tarafından imzalanan protokol de ‘Meclisten geçmediği için’ geçersiz.

 

KULİS’in gündeme soktuğu Balıkçı lokantalarından sonra, ‘Su Protokolü’nde ki 9.madde ve Hüseyin Uysal gelişmesi önümüzdeki haftanın ‘Aktüel konusu’ olacaktır.

 

İnşallah.

Haber: Adnan KÜÇÜKVAR 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP’DE, ‘EREĞLİ’, AĞIRLIKLI, GÜNDEM,
Yorumlar
Haber Yazılımı