google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
17 Kasım 2019 - Pazar 11:39 Bu haber 2898 kez okundu
 
CHP’DE KONGRE AYARI
Delegeler üzerinde yoğun telefon trafiği yaşanıyor.
SİYASET Haberi
CHP’DE KONGRE AYARI

Cumhuriyet Halk Partisi’nde ilçe ve il kongreleri öncesi yoğun kulisler göze çarparken, ilçe kongrelerinde oy kullanacak olan mahalle delegelerini belirlemek için ince elenip, sık dokunuyor.

Kongrede aday olmayı düşünen isimler, üye listelerini alıp, kendilerine yakın, kongrede “garanti oy” olarak gördükleri isimleri listelere yazıp, koltuklarını sağlama almaya çalışıyorlar.

Delege seçimleri öncesinde, hastalığında ve özel günlerinde bu zamana kadar aranmayan üyelerin bile aranarak, delege seçimlerinde ne düşündüğü sorulurken, delegeliği düşünüp, düşünmediği soruluyor ve destek talep edildiği öğrenildi.

CHP’de bu hafta sonu yapılacak merkez ilçe delege seçimleri öncesinde kulislerin yoğunlaştığı, parti üyelerinin yoğun markaj altına alındığı duyumları alınıyor.

ÖNCE MERKEZ İLÇE

CHP’de mahalle delege seçimlerinin ardından yapılacak Merkez ilçe kongresinin de oldukça hareketli ve bol adaylı geçeceği tahmin ediliyor.

Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, eski milletvekilleri Harun Akın, Şerafettin Turpçu ve eski il Başkanı Halil Furat, hem mahalle delege yazımı, hem de Merkez ilçe kongresi için yoğun çaba gösterdiği ifade ediliyor.

Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın, Şerafettin Turpçu ve Harun Akın’a karşı bir liste oluşturacağı öğrenilirken, şimdilik sessiz görünseler de Turpçu ve Akın’ın da boş durmadığı belirtiliyor.

CHP kulislerine yansıyan isimlere göre; Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın adayı olarak Merkez ilçe yöneticisi Sevgi Alay’ın ismi kulislerde dolaşıyor.

CHP Merkez ilçe Başkanlığı için adı geçen diğer isimler ise; Gazeteci Bahattin Arı, Nazmi Özden ve Osman Zaimoğlu’nun isimleri zikredilirken, birkaç isim de kulislerde konuşuluyor.

İL KONGRESİNDE DE BOL ADAYLI OLACAK GİBİ

CHP’de mahalle delege seçimleri ve akabinde Merkez ilçe kongresi sonrası yapılacak il kongresinin de oldukça hareketli ve bol adaylı geçeceği tahmin ediliyor.

Şimdiden bazı isimler ortalıklarda dolaşmaya, mahalle delegeleri ve Merkez ilçe kongresini garanti altına almaya çalışan bazı isimler gerek telefonlarla, gerekse bizzat üyeler ziyaret edilerek, sözüm ona gönül almaya çalışıyorlar.

Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz şimdilik Merkez ilçeye yoğunlaşsa da, il kongresi için de kafasında bazı isimleri oluşturduğu belirtiliyor.

Her kongre öncesinde yönetim listesini şekillendirmeye çalışan, kendilerine yakın isimleri yönetimlerde yer almasını sağlayan eski Milletvekilleri Harun Akın ve Şerafettin Turpçu bu kez de il kongresinde rol alacağına kesin gözle bakılıyor.

Eski il başkanı Halil Furat gerek mahalle delege seçimleri, gerek Merkez ilçe seçimlerinde olduğu gibi il kongresinde de boş durmayacağı kesin.

İl Başkanlığı döneminde kendi yönetiminden 8 kişinin istifa etmesi ve partiyi kayyuma teslim etmesine rağmen Halil Furat ismi CHP’nin her dönem konuştuğu bir isim olarak biliniyor.

CHP il Başkanlığı için Tahsin Erdem, Şenol Şanal ve Hakkı Güney’in isimleri konuşuluyor. İl kongresi yaklaştıkça, başka isimlerin de ortaya çıkması muhtemel görünüyor.

CHP’de şimdilik mahalle delegelerine yoğunluk artsa da, aslında aday olmayı düşünen isimlerin kafalarında Merkez ilçe ve il başkanlığı koltuğunu garanti altına almak ve mahalle delegeleri ile kongrelere ayar verilmeye çalışıldığı gözleniyor.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP’DE, KONGRE, AYARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı