Haber Detayı
12 Nisan 2019 - Cuma 15:44 Bu haber 5278 kez okundu
 
CHP’DE KONGRE SESLERİ
SİYASET Haberi
CHP’DE KONGRE SESLERİ

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Zonguldak Belediyesi’nin 10 yıl sonra AK Parti’ye kaybedilmesinin ardından fatura il ve Merkez ilçe yönetimlerine kesiliyor.

2009 yılından beri CHP’de bulunan Zonguldak Belediyesi’nin, 31 Mart Pazar günü yapılan yerel seçimlerinde 2 bin gibi bir oyla AK Parti’ye geçmesi üzerine CHP’de taban hareketi dikkat çekmeye başlarken, olağanüstü kongre beklentileri de dilden dile dolaşıyor.

31 Mart yerel seçimlerinin kaybedilmesinin faturasının il ve Merkez ilçeye kesen CHP tabanı, bu durumun kabul edilemez bur durum olduğunu ve bir an önce olağanüstü kongreye gidilerek, partinin bir an önce toparlanması, tabana yayılan bir anlayışa kavuşması gerektiği hatırlatılıyor.

Seçim yenilgisinin önemli faktörlerinden biri olarak görülen örgütsel dağınıklık, teşkilat yapılanmasındaki düzensizlik, seçim arifesinde Merkez ilçe Başkanı Fikret Zaman’ın görevden alınması, Belediye binası içerisindeki seçim ihanetçileri, il ve Merkez ilçe teşkilatının uyumsuzluğu, Belediye Başkan adayına tam destek verilmemesi gibi etkenler olduğunu ifade eden CHP tabanı, bir an önce olağanüstü kongre ile CHP gibi kurumsal bir kimliği olan bir partinin yeniden ayağa kalkması gerektiğini hatırlatıyorlar.

CHP’de seçim sonrası başlayan taban hareketine CHP Zonguldak milletvekilleri ve partinin üst düzey yöneticileri ne gibi bir karşılık vereceği merak edilirken, özellikle Merkez ilçe eski Başkanı Fikret Zaman’ın zamansın bir şekilde görevden alınması ile Merkez ilçe yönetiminde başlayan istifaların ardından il yönetiminde de çatlak sesler çıkmaya başladığı belirtiliyor.

FURAT VE EKİBİ KONGREYE Mİ HAZIRLANIYOR?

CHP eski il Başkanı Halil Furat ve beraberinde bazı yöneticilerle birlikte seçim kazanan CHP’li Belediyeleri ziyaret ederek fotoğraf çektirip bu fotoğraflarda sosyal paylaşım hesabından yayınlaması CHP’de olası bir kongre havası estirirken, fotoğraflarda yer alan bazı isimlerin Merkez ilçe veya İl Başkanlığı’na mı soyunduğu da merak ediliyor.

Eski il Başkanı Halil Furat’ın başını çektiği grup içerisinde daha önce Merkez ilçe Başkanlığı’na aday olacağını her fırsatta söyleyen Nazmi Özden’in de Furat ile birlikte her ziyarete gitmesi, bunun yanında il Başkanlığı için ise Halil Furat’ın yeniden aday olma ihtimalinin zayıf olması üzerine Halil Furat’ın CHP il Başkanlığı için Belediye Başka aday adayı eski Belediye Meclis üyesi Tahsin Erdem’i il Başkanlığı için hazırladığı öne sürülüyor.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP’DE, KONGRE, SESLERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı