Haber Detayı
08 Şubat 2019 - Cuma 17:25 Bu haber 2518 kez okundu
 
CHP-İYİ PARTİ SANDALYE PAYLAŞIMI YAPIYOR
CHP-İYİ Parti Ereğli Belediye Meclis üyesi sayısını belirlemek için Zonguldak’ta toplandılar. CHP Zonguldak İl Başkanlığında yapılan kritik toplantıda zaman zaman toplantı içinde toplantı yapıldı.
SİYASET Haberi
CHP-İYİ PARTİ SANDALYE PAYLAŞIMI YAPIYOR

Ereğli Belediyesi Meclis üyesi belirleme ve iki partinin kaçar tane  üye çıkaracağı toplantıya belirleme toplantısına CHP İl Başkanı Hakkı Güney, CHP Milletvekili Ünal Demirtaş, Ereğli Belediye Başkan Adayı Halil Posbıyık, İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen’in yanı sıra parti yöneticileri katıldı.

31 Mart yerel seçimlerine günler kala Zonguldak CHP ve İYİ Parti teşkilatları masaya oturdu. Kritik toplantıda il ve ilçe düzeyinde adaylar ile ilgili değerlendirilmelerde bulunulacağı ve Ereğli belediye meclis üyeleri ile ilgili belediye meclisindeki sandalye dağılımını masaya yatırıldı.  Zonguldak, Merkez ve Ereğli Belediye meclis üyelerinin dağılımı için yapılacak görüşmeler için CHP İl Başkanlığında toplanıldı.

DEMİRTAŞ, “GÜÇ BİRLİĞİ İTTİFAKI OLACAK”

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, toplantı öncesinde açıklamalarda bulundu. Demirtaş yaptığı açıklamada, Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti güç birliği hazırlığı 24 Haziran seçimleri öncesinde başladı. Güç birliği ittifakı, Türkiye’nin aydınlık geleceği için ve Türkiye’de tam demokrasiye inanan Partilerin oluşturduğu bir ittifaktı. Bunun devamı olarak iki partinin genel başkanı bir süreç başlattı. İttifakın kapsamı içinde olan Zonguldak, bu ittifak kapsam içerisinde yer aldı. Bu ittifakın Zonguldak’ın geneline yaymak için görüşmelere başladık. Bu konuda İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen ile birlikte kendi il başkanımız ve milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ile görüşmeler başlamıştır. Tabanımızın da görüşü alınarak kolektif bir akılla ittifak sürecini başlattık. Bazı yerlerde tek aday üzerinde uzlaştık. Bazı yerlerde CHP’nin adayı çıkacak İYİ Parti destek verecek.  Bazı yerlerde İYİ Partinin adayı çıkacak CHP destek verecek. Bazı yerlerde ise her iki partinin adayı da ayrı ayrı yarışacak. Zonguldak merkezde İYİ Parti aday çıkarmayacak. Ancak belediye meclis noktasında değerlendirmemiz olacak. Aynı şekilde İYİ Parti Ereğli’de aday çıkarmayacak. Belediye meclis üyeliğinde görüşmemiz olacak. Artık ittifak konusunda son sayfaya geldiğimizi söyleyebilirim. Bu görüşmeler bugün de bitebilir birkaç gün de devam edebilir.” dedi.  

ERKMEN; “İKTİDARA GİDEN YOLUN AÇILMASINI İSTİYORUZ”

Toplantı öncesi CHP il başkanlığına gelen İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Erken toplantıda görüşülecek konular hakkında şu bilgileri verdi; “İki partide genel merkezinin aldığı ortak bir karar var. Merkezde ittifak yapılıyor. Bunun dışında da ittifak yapılacak yerler anlamında sorun varsa bunlar da tekrar protokol altına alınacak. Daha önceki yaptığımız toplantılarda iki yer haricindeki görüşmelerimizi tamamladık. Bu iki yerde görüşüldü ama son bir kez daha protokol altına almak için toplandık. Biz şunu istiyoruz; Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti yan yana gelmek suretiyle Türkiye’de bir sinerji yaratıp, yerelden başlayarak Türkiye’de genel İktidara giden bir yolun açılmasını istiyoruz. Bu nedenle yerel yönetimlere talip olduğumuzu ifade ediyoruz. Görüşmeler bittikten sonra nihai kararımızı açıklayacağız.” dedi.

GÜNEY; “İŞİ NOKTALANDIRACAĞIZ”

Görüşmeyle ilgili düşüncelerini dile getiren CHP İl Başkanı Hakkı Güney, “Geçtiğimiz hafta Ankara’da yaptığımız toplantıda Zonguldak’ın belirli yerleri için görüşmelerimizi tamamlamıştık. Zonguldak, Merkez ve Ereğli ilçemiz kalmıştı. Bu iki ilçemiz için de bugün burada bir çalışma yapacağız. Yaptığımız çalışmayla bu işi noktalandıracağız. İYİ Partili arkadaşlarımızın istekleriyle bizim kendi kafamızdaki projeleri yakın bir noktaya getirmeye çalışacağız.” dedi.

Haber: Muhammet KARAPINAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP-İYİ, PARTİ, SANDALYE, PAYLAŞIMI, YAPIYOR, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı