google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
10 Haziran 2019 - Pazartesi 14:30 Bu haber 7360 kez okundu
 
CHP MECLİSİ TERKETTİ
SİYASET Haberi
CHP MECLİSİ TERKETTİ

Zonguldak Belediye Meclisi’nin Haziran dönemi ilk toplantısı tartışmalı başladı.

CHP’nin gündeme alınmasını istediği, su ücretlerinde yüzde 40 indirim önerisi AK Parti grubu tarafından reddedilince, gündemin 5-6 ve 7 maddelerinin de kamu yararına olmadığı, şahsi maddeleri içerdiği gerekçesiyle, bu maddelerin de gündemden çıkarılmasını istediği ve bu önerinin de reddedilmesi üzerine başlayan gerginlik sonrası CHP grubu salonu terk etti.

Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’ın İstanbul’da gitmesi dolayısıyla, Haziran dönemi Meclis toplantısına Belediye Başkan vekili Murat Uzun vekalet etti.

Açılış ve yoklamanın ardından, CHP Grup Başkan vekili Atınç Kayınova, AK Parti’nin 31 Mart yerel seçimleri öncesinde Zonguldak’ta suyun pahalı olduğu ve seçimi kazanmaları halinde ilk yapacakları çalışmanın su da indirim yapılacağı şeklindeki vaatlerini hatırlatarak, su da yüzde 40 indirim yapılması konusunda gündeme 8’nci madde olarak alınması önerisi CHP ve MHP tarafından kabul edilirken, AK Parti ret verince bu madde AK Parti’nin 16 oyuna karşılık, CHP ve MHP’nin 15 oyu ile gündeme alınmadı.

Su da indirim konusunda CHP grubu ile AK Parti arasında başlayan sözlü tartışmanın ardından, CHP Grup Başkan vekili Atınç Kayınova gündemin 5. Maddesinde; İnsan Kaynakları Müdürlüğü’nün, Zonguldak Belediyesi’ne sözleşmeli ekonomist olarak istihdamı uygun görülen Deren Yazıcıoğlu’nun alacağı ücret ve ek ödeme konusu, 6. Madde olan Terakki Mahallesi’nde İlim Yayma Cemiyeti tarafından meclise getirilen Nazım İmar Planı Değişikliği ile Çınartepe Mahallesi’ndeki uygulama İmar Planı değişikliği konusu olan 5-6 ve 7. maddelerin de şahsi olduğu belirtilerek, CHP grubu olarak meclisi salonunu terk ettiler.

UZUN: BU BİR ŞOVDUR AMA KÖTÜ BİR ŞOVDUR

CHP’nin salonu terk etmesinin şov amaçlı olduğunu belirten Belediye başkan vekili Murat Uzun, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin gurubu bugün burayı şov alanına çevirme gayretini hep birlikte gördük.  Zonguldak Belediyesi’ni tanınmaz hale getirenler bugün bize Zonguldak Belediyesi’ni tanımamayla ilgili suçta bulunuyorlar. Şimdi bunun da ötesinde, buraya planlı, programlı bir şekilde gelindiği apaçık. Biz, ramazan ayında partimizin diğer partilerle beraber Zonguldak’ın sorunlarına dönük nasıl çalışma yaptığını, yine Çevre Şehircilik Bakanı’nın Zonguldak tarihinde, Cumhuriyet tarihinde görülmemiş önemli kronik sorunların çözümü noktasında TTK’ya ait Hazine arazilerinin ki bunun değerinin 150 milyon liranın üzerinde Zonguldak’ın önünün açılması, Belediyecilik hizmetlerinin yapılması, sosyal donatı alanlarının oluşturulması, halkın her alanda yeni bir şehre kavuşturulması, mastır planın yapılarak modern Belediyecilik adına her türlü çalışmanın önünü açacak gayretleri ortaya koymuşken, bu gayretleri hem iftar sofralarında, hem bireysel görüşmelerimizde Cumhuriyet Halk Partisi grubu ile paylaşmışken, buraya gelip de ‘su fiyatını yüzde 40 indirin’ ondan sonra falanca cemiyetin arazisi oraya gitsin bir kişi yatırım yapsın bu kadar iyi niyetle halkın yararına açılacak bir çalışmayı, resmen sabote ederek halkın gözünde şov yapma gayretlerini ben halkımızın takdirine bırakıyorum. Bu bir şovdur ama kötü bir şovdur. Bundan hiçbir netice elde edilmez biz işimize bakacağız, biz buraya Meclis toplantısı yapmaya geldik. Kimsenin de şovuna fırsat verecek halimiz yok” dedi.

CHP grubunun salonu terk etmesi üzerine, AK Parti grup Başkanvekili Bekir Selçuk, CHP’nin bu tavrını kınadığını söylerken, Şendoğan Karataş ise “10 yıldır Belediye’yi siz yönetiyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.

Belediye Başkan vekili Uzun’un yaptığı konuşmanın ardından gündemin 5-6 ve 7. Maddeleri ilgili komisyonlara havale edilirken, Haziran döneminin ikinci toplantısının 14 Haziran Cuma günü saat 14.30’da yapılmasına karar verildi.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, MECLİSİ, TERKETTİ,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
CHP MECLİSİ TERKETTİ
CHP MECLİSİ TERKETTİ
CHP MECLİSİ TERKETTİ
Yorumlar
Haber Yazılımı