Haber Detayı
04 Şubat 2019 - Pazartesi 17:27 Bu haber 4480 kez okundu
 
CHP VE AK PARTİ DE ‘KÜTÜKÇÜLER KAVGASI’ BAŞLADI
GÜNDEM Haberi
CHP VE AK PARTİ DE  ‘KÜTÜKÇÜLER KAVGASI’ BAŞLADI

CHP VE AK PARTİ DE

‘KÜTÜKÇÜLER KAVGASI’ BAŞLADI

Atalarımız ‘Hamama giren terler’ demiş ya? Yerel iktidar için seçim yarışına girecek siyasiler, maçın birinci yarısını kazanmanın mutluluğunu yaşayamadan, ikinci yarı hazırlıklarına ve adeta ‘Gayya’ kuyusuna düştüler.

İkinci yarı, ‘Sonuç’ açısından sıkıntılı. Kaybeden direkt ‘İkinci küme’ ye gidecek.

Adaylık için parti sultalarını bir şekilde geçmek kolay. Burada halk’ın güvenoyu alınacak. En azından listeler parti tabanlarına, dayı başı yöneticilere ve halka sevdirilecek. Taban ve halkı idare etmek,  yönlendirmek basit…

Ancak, taban ve halk üzerinde etkisi olan, arkası olan; partili kurmay, kurnaz ve üç tane oyu olmayan çene suyu çorba takımı cambazlar var ya!..

Zonguldak merkez de ‘Seçilme’ şansı olan iki parti CHP ile AKP. İkisinde de tam bir ‘Çıkar’ çatışması yaşanıyor.

Dün Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’in morali ‘Sıfırın altında -1 derece’ idi. Birbirlerine karşılıklı gazel okudukları CHP adayı Şenol Şanal’la ‘Barış çubuğu’ içerken çektirdikleri resim piyasaya yayıldıktan sonra bir hafta geçmedi.

Bir toplantıda Şenol Şanal, ‘Ben Akdemir’den özür dilemedim’ demiş. Dün odadan odaya birbirlerinin söylediklerini ‘Ücretsiz kargo’ yoluyla taşıyanlardan biri ‘Yememiş’ Akdemir’e yetiştirmiş. Demek ki, ‘Çikolata kutusu’ ağırlığını koruyor. Demek ki, ‘Karabük DÇ’ den kalan ‘Zabıta’ konulu ‘Hesaplaşma’ seçimden sonraki pazara kadar halledilecek…

Aslında, ‘Akdemir’e sorulan ancak, cevapsız kalan ‘27 soru’ bu seçim atmosferi içinde ‘Şenol Şanal’a sorulacak. Sosyal Demokrasi, dürüstlük, halk için sorulmalı. Dün ‘Şanal’ın sorduğu cevabını alamadığı sorular için, ‘Seçimi kazandığında Şanal ne yapacak?’ Bunları ‘Tescil’ etmesi, sözünü vermesi gerekir.

Dedik ya hamam giren terler’ diye… ‘Parti Sultası’ndan işi becerip geçmek yetmiyor, koltuğa oturmak için.

Biz AKP’li Abdullah Karagüzel’i neden eleştiriyoruz.

“5-6 senedir meclis üyesisin. Belediye Denetleme komisyonu raporunda ‘Şerh’ düştüğün hangi maddeyi meclise getirdin, hangi madde için soruşturma önergesi, hangi madde için suç duyurusunda bulundun?” diyoruz.

Akdemir’in günahı varsa, bu meclisin ve muhalefetin payı bence yüzde 70’tir.

Anlamadığım iş… Şenol Şanal şimdi çıkıp neden aday olduğunu açıklarken… Öyle ya, kendisinin mecliste olduğu, CHP’li bir başkanın karşısına çıkıyor… ‘Bizi Muharrem Akdemir çalıştırmadı’ demesi gerekmiyor mu?

Neden aday oldun?’ diyenlere, ‘Kuzenim istedi’, ‘Amcam istedi’ diyecek hali yok ya? Ancak, önce şu ‘Liste’ uçurumunu geçmesi gerekir. Listeye üç kontenjan üçte aşağılardan adam sıkıştırabilirse büyük başarı.

‘Karşı cenahta’ durumlar hepten vahim. ‘Rakıcı başı’ ile ‘Bezirganbaşı’ tayfası yalınkılıç birbirine girmiş durumda. Şimdilik ‘Joker’ kullanıyorlar.

Eski defterler karıştırılıyor. Mesela, Abdülkerim Gün’ün beş yıl önce ‘En az 500 oya tesir ettim. Ali Bektaş’ı sandığa gömdüm’ dediği ileri sürülüyor. Perde arkasında elbette ‘Bezirganbaşı’ var.

Secaattin Gonca zamanında da olmuştu ‘Oylara tesir’ operasyonu. Hatta bir ‘Kadın’ yöneticiye, zamanın il başkanlarından biri ‘Neden seçime asılıyor, çalışıyor’ diye eleştiri değil, ‘Sert yüz’ göstermişti…

Elbette ‘Siyasette renk’ fark etmiyor. Tabela ve ideoloji de… Mensuplar, partiden önce kendi çıkarları için ‘Milli Mücadele’ ediyorlar. Bu mücadelede her şey mubah…

Mücadelenin ili ilçesi beldesi yok.

Mesela Kozlu. ‘Hamdi Bektaş Ekibi’ biçer-döver gibi dalmış sahaya… Her gün bir ‘Müteahhit’ fıkrası yayılıyor Kozlu Semalarına…

 “Müteahhit ‘Yerim’in maceraları renkli sinemaskop yayılıyor. Hamdi Bektaş, Yerim’den 200 gaymeyi indirmiş. Bir müteahhitten aldığı gaymelerle eski bir defteri kapatmış”.

Anlaşılan odur ki; bu seçimde daha çoook ‘Ali Baba ve kırk haramiler’ masalı dinleyeceğiz.

SONUÇ: AK Parti ve CHP adayları gayya kuyusunda. Biri ihalelerden sorumlu başkan yardımcısı, diğeri dinci bezirganbaşı olarak yine grup temsilcisi olma yolunda. Diğer tarafta ‘Torpille’ adaylık şansını kaybedenler ‘Gönül birliği’ içinde ‘toplantılarla’ taktik arayışında. Taban birlikleri ise ‘Selden kütük kapmak’ peşinde…

Bu gün itibarıyla, listelere müracaat için son gün. Listeler derlenip Ankara’ya gidecek. Listelere giremeyenlerle belediyenin yetkileri bir daha masaya yatırılacak.

İYİ Parti ile MHP’nin işi kolay. Çünkü, cürümleri belli. Cürümleri kadar yer tutacak ve yer yakacaklar. MHP Milletvekili Erkan Haberal’ın dediği kadar değil yani… MHP seçimden çekilmese ne yazar? ‘Cürümü’ kadar yer yakar.

İYİ Parti ile CHP’nin bir şansı daha var. Kozlu, Kilimli, Ereğli, Gökçebey gibi ‘Tozlu/duman’ ilçelerde, il başkanlarına verilen ‘Ortaklık kurma/anlaşma’ yetkisini kullanıp; mesela Kozlu’da ‘Hüdai Dökmeci Başkan Cengiz Bank Başkan Yardımcısı’ gibi listeler oluşturulursa, şanslar yukarı çekilir. Bu Zonguldak Merkez için de geçerli.

Bekleyelim, görelim.


TTK’NIN 2021 HEDEFİ

2MİLYON 100 BİN TON ÜRETİM

İl Koordinasyon Kurulu toplantısında konuşan Türkiye Taşkömürleri Kurumu Genel Müdürü Kazım Eroğlu, kurum ile ilgili ruhsat sahası, kömür üretimi ve diğer çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Geçtiğimiz hafta, siyasetin gürültüsü arasında kaybolan rakamlarla TTK’yı bir daha aktaralım istedim.

Türkiye Taşkömürleri Kurumu TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, “Toplam yer altı rezervimiz bir milyar 500 bin ton civarında. Altı bin kilo metrelik ruhsat alanımız var. Ruhsat alanımız iki parçalı, biri Amasra dahil Kozlu, Armutcuk, Karadon ve üzülmez müesseseleri.

İki nolu ruhsat sahamızda Azdavay alanı. Azdavay  sahalarını ruhsatını belirleyerek üçe böldük ve ikisini ihale ettik, birine teklif alamadık.

Zonguldak’taki bir nolu ruhsat alanında Armutçuk’ taki Alacaağızı’nı Oyak iştiraklı bir firma aldı. 

Yıllık iki yüz ve dört yüz bin ton kömür üretmeyi düşünüyorlar.

Çok önemsediğimiz Bağlık İnağzında, Üzülmez’in ruhsat sahasında olan 136 milyon tonluk bir rezervimiz var. Buranın ruhsatını böldük ve Bereket enerji aldı.

Yıllık en az iki iki buçuk milyon ton üretim. En az üç bin kişi bandında bölgesel istihdam. Ama beş yıldan önce bu anlamda bir üretim söz konusu değil.

Bizim Kurumumuzda yüz de yüz eski sistem. Mevcut ahşap direk emek kazma- kürek çalışmasına göre devam ediyoruz. Üzülmez de kısmen yarı mekanize var. Armutcuk, Amasra’da yeni uygulamaya başladık.

Üretim yaptığımız ayaklarda uzunluk toplam iki kilometre. 2019’un sonunda inşallah 800 metresini bahsettiğimiz yarım mekanizeyi tam mekanizeye getireceğiz. Şu anda yaptığımız ihaleler bunu sonuçlandıracaktır. 

Hedefimiz 2021 yılında altığımız işçilerle ve çok anormal bir emeklilik olmazsa 2 milyon 100 binlik ton bir üretim hedefliyoruz”

Bunu nasıl yapacağız. Kişi başına randıman şu anda 700 kilo gram. Bunu  bin 200 – bin 400 bandına çıkarmak.

Şu anda yıllık 250 iş günü çalışıyoruz. Hafta tatillerinden dolayı yüz gün üretim yok. Def firmalara haftanın beş günü kömür veriyoruz. Planlamamız 7 günü çalışmak. Bunu yaparken de işçi kardeşlerimize hak mağduriyeti olmayacak. Yeni haftanın iki günü diğer sektörlerin yaptığı gibi hafta içinde olacak. 350 iş günü çalışmayı hedefliyoruz.

250 gün ile günlük 10 ton üretim kapasitesi ile birlikte 350 gün çalıştığımızda üç buçuk ton  ‘tüvenen’ ortaya çıkıyor ve buda yaklaşık 2 milyon 100 bin ton satılabilir kömür demek. Böyle bir iddiamız var.

10 yıllık baktığımızda memurla birlikte 10 bin bandında devam ederiz. Bağlık ve Alacağzı devreye girdiğinde ‘Redevanslı’ sahalarla birlikte 20 bin kişilik istihdam söz konusu olur” dedi.


SARI TAKSİ Mİ SERVİS ARACI MI?..

Zonguldak’ta trafik sorunlarından biri...

Aslında, Zonguldak’ta gündeme getirildiğinde, ‘Anında’ halledilecek sorunlardan biri olmasına rağmen, maalesef ‘Sağıra yatmak’ suretiyle unutturulmaya çalışılan konuların başında geliyor.

Bu sarı taksilerin öğrenci servisi gibi çalışmalarını birkaç kez yazdık.

İçişleri bakanlığı bu konuda yasa çıkartmış 2017 yılında. Sarı Taksiler kesinlikle öğrenci servisi gibi çalışamaz, öğrenci taşıyamazlar.

Öğrenci taşıyabilmeleri için, taşıtlarında Hostes bulundurmak zorundalar. Araçların arkalarında ve yanlarında işaretler olması lazım. Çocuk öğrenci taşıyan taksi kaza yapsa, nasıl kalkılacak altından… Bu gün korunan taksici veya her kimse kaza olduktan sonra nasıl kollanacak?

Diyelim ki, Şöförler odası, beş tane oy alabilmek için, bu kanunsuzluğa göz yumuyor. Ancak, diğer yetkililer neden görmüyorlar.

Nasıl mı görecekler? Kolej, Çelikel Lisesi, Fen liseleri önüne gidecek ekipler, eliyle koyduğu gibi bulacaklar bu ‘Duraklı sarı taksileri


YILMAZ  ÖZDİL VE ATATÜRK

Usta Yazar Atilla İlhan’ın ‘Hangi Atatürk’ ve Taha Akyol’un ‘Ama hangi Atatürk’ünden sonra, Yılmaz Özdil’in, son zamanlarda üzerinde ‘fırtına’ kopartılan kitabı ‘M. Kemal’i bir çırpıda okudum. Kitabı hediye eden kızım Elif Şirvan’a da bu vesile ile teşekkür ediyorum.

Özel baskılı 1881 adetinin 2 bin 500 liradan satıldığı kitabın 35 liraya satılan normal cildini  okuduğumu da belirteyim.

Mustafa Kemal, bu ülkenin, devletin ortak değerlerinden biridir. Ancak, maalesef her devirde istismar edilmiş. Natocusu, Centocusu, Amerikalısı, cahili, haini her fırsatta istismar etmiş Cumhuriyetin kurucusunu. Ki, bunların arasında cumhuriyeti savunan bir kısımda bulunmuş zaman zaman…

Cumhuriyet’ten bu yana tarih ve toplum mühendisliği yapanlar maksatlarına alet etmiştir. Siyaset yanında ticarete bile alet edilmiştir.

Atilla İlhan ve Taha Akyol, kendi fikri zaviyelerinden bakmışlar Nutuk’a ve değerlendirmişler Atatürk hayatını.

Yılmaz Özdil, yalın bir dille yazmış ‘Kopyala yapıştır’ yapmış iddialarına inat beğendim. İlkokul çocuğu bile okusa anlar. Eleştirileri değişik gazetelerde okudum. Nihayetinde, Ulus’un bir değerini, kendince en iyi şekilde anlatma yoluna gitmiş. Bunu yaparken, alım gücü değişik toplum katmanlarına hitap etmiş. Ne var yani, ‘zorlama var mı?’ yok.

Benim Atatürk’le ilgili kütüphanemde 50’ye yakın kitap var. Özdil’in kitabı da onların arasında yerini aldı. Samimi olarak söylüyorum, ben beğendim. Tavsiye ederim.


KIZILAY KONGRESİ

 Bu Cumartesi günü Zonguldak Türk Kızılay’ının kongresi var.

Türk Kızılay’ının Zonguldak’ta mültecilerin gelmesinden sonra çalışma alanı genişledi. Türk Kızılay’ı toplumun ortak değerlerinden biridir. Yerel-genel ve uluslararası yardım kuruluşu olması hasebiyle Türk Kızılay’ı ilgi ve sevgi görür.

Ancak, ne hikmetse ‘Kızılay’ yönetimleri, maalesef bir gurubun tahakkümünde kalır. Seçimleri hep belli üyelerin katılımıyla belli ellere gider.

Son olarak, üçüncü döneme takılan ‘Adaylar’ yüzünden Aydın Ergenç isimli bir arkadaşa kalmış ihale(!)

Yeni bir yönetim belirlenmiş, 11 kişilik. Aydın Ergenç’in eski başkan Nihat Aygün ile ‘Şansı’ açılmış.

Ergenç’in kendisini ‘tartışmaya açması’ mevcut siyasi ortamın tarifiyle ‘Medeni’ olmaktan öte ‘Üç döneme takılanlar’ marifeti olarak görülüyor.

Kurbanını Kızılay aracılığı ile kestiren bir aile efradı olarak, gelişmeyi yakından takip edip, aktaracağım elbette…

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, VE, AK, PARTİ, DE, , ‘KÜTÜKÇÜLER, KAVGASI’, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı