Haber Detayı
10 Şubat 2019 - Pazar 17:33 Bu haber 2504 kez okundu
 
CHP’Yİ BÖLMEK KOLAY…
GÜNDEM Haberi
CHP’Yİ BÖLMEK KOLAY…

CHP’Yİ BÖLMEK KOLAY…

Yıl 2004… İsmail Eşref-Secaattin Gonca Belediye Başkanlığı için çekişiyor.

Ortaya birden bire SHP’nin adayı olarak Şerafettin Turpçu çıktı. Sonuçta, Sosyal Demokrat oylar bölününce, seçimi Secaattin Gonca kazandı.

Yıl 2009… Yine İsmail Eşref-Secaattin Gonca maçı var. Bu kez ortada Şerafettin Turpçu yok. Maçı İsmail Eşref, 7 bin oy farkla aldı.

Yıl 2019… Şerafettin Turpçu yine sahnede… Genel merkez ve genel başkana karşılığı ile tanınan Muharrem İnce ekibinin kurmaylarından Turpçu, Haberal tandanslı CHP adayı Şenol Şanal yanında…

Anında bir kamplaşma oldu. Kendisine seçim kaybettiren Turpçu’yu ‘Sahnede’ gören Eşref, hemen kılıç kuşandı. Turpçu, tüm şimşekleri yine üzerine çekti, tek başına yine CHP adayının başına iş açtı.

CHP’liler, Eşref’in telefonunu dağıttılar ve ‘Aradan çekil’ mesajı yağdırdılar. Şiir yazanlar, gazel okuyanlar da var elbette… Eşref, bürokrasi-siyaset yanında çokuluslu örgüt çalışmaları yapmış biri. ‘Çekirge- cırcırböceği sendromlarıyla’ geri atacak adam değil elbette. Anket sonuçlarını bekliyor. Bir de, 2019, DSP’nin ‘Atak yılı’ olduğunu hatırlatıyor.


ALİ UZUN İKİLİ OYNAR MI?

Siyasetin matematiği, siyasetçilerin akrobasisi ile yarışıyor. Matematik yarış içinde, meclis üyesi olmak isteyenlerin atraksiyonları öne çıkıyor. Başkan adayları, bilerek kendilerini parti sultalarının baltaları arasına soktular ve ‘İnce ince’ kıyıldılar.

Kıyılmayı göze almalarına rağmen, ‘Aday’ olamayınca, veryansın ettiler, düzene, düzenin alameti farikalarına…

CHP’de aday adayları, kendine has üslupları ile sardılar parti sultalarını... Kimileri denizden Vikingler gibi, kimileri karadan Apaçiler gibi… Kimi de smokinlerle salonlardan papyonla-kravatla…

Hangi Ekibin adayı kazandı, siz karar verin.

Şimdi, maçın ikinci devresi oynanacak.

Rahmetli Erkan Ocaklı’nın türküsünü hatırlayın. ‘Eskiden sevdalıklar, yürektendi yürekten/Şimdiki sevdalıklar hep döneyi direkten.

Aday, meclis üyeleri ve projeler ikinci planda kaldı. Şimdi, ‘tezgah’ üzerine kurulu politika. Atağa kalkan Ecevit’in DSP’si, Zonguldak’ta işleri karıştırdı. DSP paralelinde, İsmail Eşref, Ali Uzun, Muharrem Akdemir, Harun Akın, Müteahhit Zeki Çolak gibi tanıdık isimler var.

Üç bin kişilik anketle yüzde 24 yakalanmış. 7 bin kişilik anket sonucu bekleniyor. Olay şu. Ali Uzun ikili oynar mı? Yani, yakınını AK Parti Meclis üyesi listesine, kardeşi Hüseyin Uzun’u İsmail Eşref listesine koyup, ikili oynar mı?

CHP’de kaydı-kuydu- başvurusu yokken, MYK’ya kadar dosyasını çıkarttı ya!” diyenlere diyorum ki; yaptığı politik manevra idi. Siyasetin etiği açısından bir ‘Sıkıntı’ yok bence. Ancak, Sayın Uzun, İsmail Eşref’e söz vermişte, iki ayrı parti listesinde yakınlarının ismi çıkarsa, bu ‘Siyaseten ayıp’ olur. Aslında, ayıp filan da olmaması gerekir. Şimdi, Eşref yanındaki Zeki Çolak’ın kardeşi Ahmet Çolak Büyük Birlik Partisi il başkanı… Bu işte bir tezgah mı var yani? Hiçbir tezgah yok. Ancak, siyasi yozlaşmanın doruk noktalara tırmandığı Zongalık’ta kaldırım mühendisleri ile Şeytan’ın avukatlığını yapanlar, , İsmail Eşref’in moralini bozmak için, kolay ‘Fitne- ficur’ oluştururlar. O kadar.

Listeler açıklanınca, olay açıklığa kavuşur.


KOZLU DA AK PARTİ ve KERİM YILMAZ

Cumartesi günü Kozlu merkez de AK Parti seçim bürosu açıldı. Aslında, büronun bulunduğu Ahmet Akif Caddesi’nde küçük bir korsan miting düzenlendi.

Ak Parti Kurmayları milletvekili ve il-ilçe başkanları başta olmak üzere Kozlu’ya akın edip, adayları Ali Bektaş’a destek oldular.

Büronun duvarına asılan “Gönül Adamı- Çözüm Adamı, Kozlu’nun adamı” yazılı pankart inadına, Zonguldak ve havalisinde ne kadar ‘Müteahhit’ varsa, bir şekilde Ali Bektaş’a göründüler.

Konuşmacılar seslerini yükseltse de 300 civarında topluluğa ‘Coşku’ veremediler. En cılız konuşmayı başkan Kerim Yılmaz yaptı. Yılmaz, açılış sonrasında Kozlu’yu tek başına turlarken, biz kulis attık.

Kerim Yılmaz, Kozlu’dan İl Genel Meclis Üyesi olmaya hazırlanıyor. Aslında merkez sorunlarını çok iyi bilen biri olarak becerir. Olay, ‘Attan inip eşeğe binmek’ olarak yorumlanır mı, yorumlanır…

Kozlu’da Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra belediye meclis üyeliğine aday olan Hüdai Dökmeci eleştirilmişti. Ancak, bu gün Hüdai Dökmeci meclis üyeliğinden İYİ Parti adayı olarak Başkanlığa oynuyor, kimse eleştirmiyor.

Olay siyaset olunca, kimin, ne için, ne yaptığını bilmek mümkün değil. ‘Herkesin bir derdi var. Değirmenin de su derdi…’


GÜNÜBİRİLİK EVLER

Günü birlik ya da günlük kiralık evler, otel fiyatlarının yüksekliği, konaklama ihtiyacı gibi sorunlar yüzünden doğmuş. Aslında, tatil yapmak isteyen ancak; evli olmayan çiftler için otellerde konaklama zorluğu yaşanmasından bu ihtiyaç duyulmuş.

Hastane, fuar alanları, havalimanları, üniversite civarlarında daha çok kullanıldığı tespit edilmektedir.

Şehrimizde daha ziyade üniversite civarındaki mahallelerde bu tip daireler birden bire artmış, çevrenin şikâyetleri neticesi emniyet tedbirleri alınmaya başlanmış.

Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü mahallelerde yaptığı toplantılarda, bu konuya açıklık getirdi.

Geçtiğimiz Aralık ve ocak aylarında 70 günübirlik ev kontrol edilmiş. Sisteme kaydolmayan 5 günübirlik ev sahibine 59 bin 425 lira ceza uygulanmış. 6 günübirlik evde fuhuş tespit edilerek adli işlem yapılmış ve 7 şahıs tutuklanmış. Fuhuş tespit edilen 3 ikametgâh 60 gün süre ile mühürlenmiş.


İYİ PARTİ KİLİMLİ VE MUSLU DA…

CHP –İYİ Parti ile İttifak çalışmalarının büyük bölümünü halletti. CHP Ankara da belediye başkan adaylarını bir araya toplarken, İYİ Parti Zonguldak’ta Kilimli ve Muslu da seçim bürolarını hizmete soktu.

Kilimli Adayı Erdinç Kargidan ve Muslu adayı Burhan Göktan, seçmenlerinin huzuruna çıktı. Açılışlara İYİ Parti Zonguldak il başkanı Yavuz Erkmen, Merkez ilçe başkanı Adnan Ömür ile ilçe ve belde belediye başkan adayları ile partili yöneticiler katıldı.

KİTAPTA ve GAZETE DE KDV DÜŞÜYOR

Kitap ve gazete basımındaki girdi maliyetlerinin artması, okuyucu açısından da sıkıntı yaratıyordu. Hükümetten ‘KDV oranlarının yüzde 18’den aşağı çıkılması teklifleri göz önüne alındı. Cumhurbaşkanı  Sayın Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamada "Bu hafta  Meclis'te görüşülecek bir kanunla, kitapta ve süreli yayınlarda KDV oranının  sıfıra düşürülmesi uygulaması, hem yayıncıları hem satıcıları kapsayacak şekilde  genişletiliyor. İstiyoruz ki kitap sevgisini daha da yayalım, aşkını  genişletelim." dedi. 

Bu okur-yazar piyasasının sevindirecek bir gelişme. Okur-yazar oranını da yükseltecek.

Okur-yazar oranın artması, kültür faaliyetlerinin artması, ahlaki erozyonun zayıflaması anlamına geliyor.

Son yıllarda kültür merkezi, sahne sayısı, özel tiyatro sayısı ile yurt içi –yurt dışı kültür varlığı sergilerindeki artışlar, okur-yazar oranlarının arttığına delil olarak gösteriliyor.

KDV indirimi, kim ne derse desin, kültüre verilen değerdir.


YAŞ 35 VE ABDULLAH PÜREN

Zonguldak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Abdullah Püren, geçtiğimiz hafta daire arkadaşlarının sürprizi ile karşılaştı.

Arkadaşları, sosyal medya üzerinden öğrendikleri yaş günü dolayısıyla düzenledikleri kutlama için Püren’in odasına girdiler.

Pastayı kesmeden hatıra fotoğrafı çektirdiler. Püren, ‘Yaş otuzbeş yolun yarısı’ diyor. Mesai arkadaşlarının ‘Nice yıllara’ dileklerini kabul ediyor.

Herkese göre yolun yarısı farklı. Bana göre ise ‘Yaş 65 yolun yarısı’.


.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP’Yİ, BÖLMEK, KOLAY…,
Yorumlar
Haber Yazılımı