Haber Detayı
22 Mart 2020 - Pazar 16:14 Bu haber 1139 kez okundu
 
CİDDİYET ŞART!
Önlemlerin sertleşmesi ardından dün şehrin cadde ve sokaklarında, önceki günlere oranla kalabalıklara rastlanmadığı gözlendi.
GÜNDEM Haberi
CİDDİYET  ŞART!

Dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs, ülkemizde de alınan tüm tedbirlere rağmen etkili olmaya başladı.

KOVİD-19, ülkemizde salgın değil. Ancak, Vaka sayısı her gün artıyor. Vaka sayısı bin civarında. Ölüm sayısı  ise 20’nin üzerine çıktı.

11 Mart itibarıyla önlemler alınan KOVİD-19, geçtiğimiz hafta sürecin yönetilme tarzı nedeniyle, tehdit önemsenmemiş, insanlar uyarılara rağmen evlerini terk etmişti.

Dünyada karantinalar, olağanüstü haller ve şirket kapatma gibi maddi-manevi sert önlemlerin alınmasına rağmen ülkemizdeki rahatlık sonrası, önlemlerde sertleşme öne çıkartıldı.

İlk etapta, ‘sokağa çıkma’ uyarılarını dikkate almayan 65 yaş üzeri insanlara ‘Sokağa çıkma yasağı’ getirildi.

Yapılan ikazlar rağmen sokağa çıkan 65 yaş üzeri yaşlı ve kronik hastalığı bulunanlara 3 bin 150 lira para cezası ve TCK 195’e göre suç duyurusunda bulunulacağı açıklandı.

Sağlık Bakanlığı  en kötü senaryo olan İtalya’ya göre Türkiye’yi planladı, önlemler arttırıldı.

Zonguldak’ta önlem manasında kuaför, güzellik salonu, lokanta, cafe gibi ‘Sosyal Temas’ tehlikesinin olduğu yerlerde tedbirler arttırıldı.

Zonguldak Valiliği, hizmetine ihtiyaç olanların(Sağlık, emniyet, jandarma personeli) hizmet alanlarında çalışmalarına destek oldu.

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, dün yaptığı basın toplantısında, yöredeki çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Vali Bektaş, her ilde olduğu gibi Zonguldak’ta da Vefa Kurulu oluşturulacağını, yaşlıların ihtiyaçlarının görüleceğini belirtti.

Vali Bektaş, gazetecilerin sorduğu, ‘Zonguldak’ta pozitif vaka var mı?’ sorusuna ise ‘Bunu açıklamakla sağlık bakanı yükümlü’ şeklinde cevap verdi.

Önlemlerin sertleşmesi ardından dün şehrin cadde ve sokaklarında, önceki günlere oranla kalabalıklara rastlanmadığı gözlendi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CİDDİYET, , ŞART!,
Yorumlar
Haber Yazılımı