google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 17:02 Bu haber 5919 kez okundu
 
ÇOCUKLARDA KAFAYI ŞİŞİREN BASINÇ HİDROSEFALİ
SAĞLIK Haberi
ÇOCUKLARDA KAFAYI ŞİŞİREN BASINÇ HİDROSEFALİ

Hidrosefali, anne karnında ya da sonradan oluşabilen ciddi bir sağlık sorunu. Bebeğin başında aşırı sıvı birikmesiyle ortaya çıkıyor.

 

Level Hospital Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahı Op. Dr. Mehmet Şenol çocuklarda özellikle de kafalarında su biriken hidrosefali hastalarında kullanılan kafatası içine şant takarak hastaların iyileşmesine yardımcı oluyoruz dedi.

 

Çocuk doktorlarına rutin olarak çocuklarını kontrole getiren aileleri hekimler beyin cerrahisine yönlendiriyor. Hidrosefalide hastanın gözleri aşağı kayıyor tıpkı batan bir güneşe benziyor. Çocuk yukarı bakmakta zorlanıyor. Kafa tası normalden daha büyük oluyor ve cilt altında toplardamarlar çok belirgin hale geliyor. Bıngıldak denilen bölge gergin oluyor, kalp atışı gibi atan nabızdan alınmıyor. Aile hızlı baş büyümesini, kafadaki toplardamarların belirginleşmesinden anlayabiliyor. Yemekten bağımsız kusmalar oluyor, aktif hareketler azalıyor ve uykuya meyil artıyor.

 

Eğer tek başına hidrosefali varsa, ek bir beyin anomalisi yoksa korteks denilen beyin kabuğu çok ince değilse bebek, doğduktan sonra ameliyat edilerek normal yaşantısını sürdürebiliyor. Kafatası büyümesi engellendiği gibi, hastaların beyin parankimi basısı azaltıldığı için ani ölüm gibi oluşabilecek durumlarında önüne geçiliyor. Hastaların yeterli beyin parankimi var ve ek hastalıkları yok ise normal bir yaşam sürme şanslarını kaybetmemiş oluyorlar.

 

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇOCUKLARDA, KAFAYI, ŞİŞİREN, BASINÇ, HİDROSEFALİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı