CORONA YARIŞI!
Haber
12 Ağustos 2020 - Çarşamba 17:10 Bu haber 2569 kez okundu
 
CORONA YARIŞI!
Zonguldak’ta ilçeler arasında adeta pozitif vaka sayısı yarışı başladı. 1. Devrek (52) 2. Çaycuma (36) 3. Merkez (24) 4. Ereğli (18) 5. Kozlu (14) 6. Alaplı (11) 7. Kilimli (9) 8. Gökçebey (3).
COVİD-19 Haberi
CORONA YARIŞI!

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de ve Zonguldak’ta Mart ayından bu yana hayatı kısıtlayan koronavirüs vakalarında gün geçtikçe vaka sayılarında artış yaşanmaya devam ediyor.  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son günlerde sık sık uyarılarda bulunurken koronavirüs’te önceki gün yeni hasta sayısı Türkiye genelinde bin 183 olarak açıklandı.
Yeni normalleşme ile birlikte maske-sosyal mesafe ve hijyen konusunda uyarılar devam ederken Salı günü İçişleri Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği genelge ile denetimler gerçekleştirilmişti. Zonguldak ve ilçelerinde eş zamanlı yapılan denetimlerde esnaf ve vatandaşlara uyarılar yapılarak tedbirli olmaları istenmişti. Zonguldak genelinde ise bulaş sayısı artarak devam ederken ilçeler arasında en yüksek pozitif vakanın Devrek’te olduğu açıklandı.
Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt sosyal medya hesabından yayımladığı koronavirüs tablosunda ilçelerde arasında en yüksek pozitif vakanın Devrek’te olduğunu açıkladı. Bozkurt tarafından açıklanan verilere göre 1-9 Ağustos tarihleri arasında Zonguldak merkez ilçede 24 pozitif vakaya rastlanırken aynı tarihlerde Devrek’te 52 pozitif vaka görüldüğü ortaya çıktı. Bu rakamlar Alaplı 11, Çaycuma 36, Ereğli 18, Gökçebey 3, Kilimli 9 ve Kozlu 14 şeklinde kamuoyuna açıklandı. Vaka sayıları açısından alarm veren Devrek, Merkez ilçenin pozitif vakalarının neredeyse 2,5 katı olduğu ortaya çıktı. 
Devrek’in yanı sıra Çaycuma’da da 36 vakanın pozitif çıkması ile birlikte akıllara ‘Gurbetçilerden mi bulaşı gerçekleşti?’ sorusunu getirdi. Zonguldak ilçeleri arasında yaz aylarında en fazla gurbetçi göçü alan iki ilçe olan Devrek ve Çaycuma’da düğünlerin de etkisiyle bulaş sayısının fazla olduğu tahmin ediliyor. Devrek ve Çaycuma Korona Virüs pozitif vakalarında neredeyse birbiri ile yarışıyor. Zonguldak yerel sağlık yetkilileri vaka sayısının artmasından korkarken özellikle sonbahara yaklaştığımız bu dönemde ikinci dalga endişesinin de doruklara ulaştığını belirtti.
Diğer taraftan vatandaş kanadında vaka sayıları artarken Sağlık çalışanları arasında da bulaş sayısı artış göstermeye devam ediyor. Manevi İlkeli Liyakatlı (Mil) Sağlık Sen Zonguldak İl Temsilcisi Barış Fidan, hekim, hemşire ve hastane personeli dahil 13 kişiye daha COVİD-19 teşhisi konulduğunu açıkladı.

FİDAN: “ACİL SERVİSLER PAZARYERİNE DÖNDÜ”

Barış Fidan Sağlık çalışanları hakkında yaptığı açıklamada;  “Bugün bir arkadaşımız daha Covid + çıktı. Sadece acil serviste hekim, hemşire, personel dahil 13 çalışan COVİD-19 teşhisi aldı. PCR + yanı sıra, BT + bulgu ve antikor + arkadaşlarımızın yanı sıra, hastalığı asemptomatik geçiren kaç arkadaşımız var bilmiyoruz. Bizim çekincemiz bu virüse maruz kalmak değil, boşa kürek çektiğimiz hissine kapılmamızdır." dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CORONA YARIŞI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı