CORONAVİRÜS TAARRUZDA!
Haber
05 Ağustos 2020 - Çarşamba 17:07 Bu haber 2045 kez okundu
 
CORONAVİRÜS TAARRUZDA!
COVİD-19 Haberi
CORONAVİRÜS TAARRUZDA!

Türkiye genelinde olduğu gibi Zonguldak’ta da Coronavirüs bulaşı devam ederken özellikle Kurban Bayramı sonrasında sosyal mesafe ve maske kullanımının azalması COVİD-19 vakalarında artışa sebep olmuştu. 
Kurban Bayramı’nda ortaya çıkan görüntülerin sonuçlarının ise 15 gün sonra ortaya çıkacağı yaşanan gelişmelerin ardından ise ortaya çıkan tablonun olumsuz olabileceği yorumları yapılmıştı.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘Virüs sahillere indi’ açıklamasının ardından tüm dikkatler plajlara çekilirken Zonguldak’ta bulaşın ana kaynağının ise gurbetçi akını ve Kurban Bayramı tatiline şehir dışından gelenler olduğu açıklanmıştı. 
Koronaya yakalanan hastaların bir çoğunun bulaş hikâyesinde İl dışı özellikle İstanbul olurken yine düğünlerin serbest bırakılmasın da hastalığın yayılma hızını arttırmıştı.
Pandemi döneminin en başında alınan kısıtlama kararları toplum üzerinden hastalıkla mücadele açısından ortak bir bilinç oluştururken daha sonra ‘yeni normale’ geçilmesi bir takım vatandaşlarda rehavete sebep olmuştu. 
Devlet kanadının kısıtlamaları kaldırmasının üzerinden aylar geçmesinin ardından ikinci dalga endişesi doğarken Sağlık Bakanı Fahrettin koca ‘Yeni tedbirler alabiliriz’ diyerek kısıtlama gelebileceği sinyalleri vermişti.
Tüm yaşanan gelişmelerin akabinde ise İçişleri Bakanlığı tüm illere genelge yollayarak 81 genelinde sıkı denetimlerin gerçekleştirileceğini duyurdu. 
Bakanlıktan yapılan açıklamada kolluk kuvvetleri de dahil tüm yetkili makamların sahada denetim yapacağı açıklandı.
 Valiler, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, Esnaf ve Ticaret Odaları, Kurum Müdürleri, Kolluk kuvvetleri ve Zabıta ekiplerinin pazarlar, işyerleri, marketler, toplu taşıma, yollar, Alışveriş alanları, Lokantalar, kafeteryalar, ticari taksiler ve tüm yaşam alanlarında kapsamlı bir denetim gerçekleştirecekleri açıklandı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Tüm Türkiye’de salgın ile ilgili bugüne kadar yaptığımız en yoğun denetimi gerçekleştireceğiz. Pazarlar, iş yerleri, marketler, toplu taşıma, yollar, alışveriş alanları, lokantalar, kafeteryalar, ticari taksiler ve tüm yaşam alanlarında hepimiz sahada olacağız. Valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, esnaf ve ticaret odaları, kurum müdürleri, kolluk ve zabıta görev alacak.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CORONAVİRÜS, TAARRUZDA!,
Yorumlar
Haber Yazılımı