google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
08 Haziran 2020 - Pazartesi 14:23 Bu haber 2744 kez okundu
 
COVİD-19 TESTİNDE KRİTER DEĞİŞTİ
COVİD-19 Haberi
 COVİD-19 TESTİNDE KRİTER DEĞİŞTİ

Sağlık Bakanlığı boğaz, baş, kas ağrıları; tat ve koku kaybı veya ishal şikayetlerinden herhangi biri varsa Covid-19 testi yapılması kararı aldı.

Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi ;”Sağlık Bakanlığı boğaz, baş, kas ağrıları; tat ve koku kaybı veya ishal şikâyetlerinden herhangi birinin bulunması durumunda coronavirüs (Covid-19) testi yapılmasına karar verdi. Daha önce özellikle ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı belirtilerinden biri varsa test uygulanıyordu. Kararın alınmasında son dönemde ateş, öksürük şikâyetinin azalması, kas ağrısı, baş ağrısı ve koku alamama şikâyetinin artması etkili oldu.

Bakanlığın güncellediği ve test kriterlerini içeren "COVID-19 Rehberi"ne göre artık "boğaz, baş, kas ağrıları, tat ve koku kaybı veya ishal" belirtilerinden her biri, test için yeterli sayılacak.

Güncel durumda ‘ateş, öksürük veya nefes darlığı’ halinde yine test yapılacak, ancak bunlardan birisi olmazsa da diğer semptomlar test sürecini başlatacak.”dedi.

  Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, "Artık acil servislere başvuran hastalarda ateş, öksürük, solunum sıkıntısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas-eklem ağrıları, tat-koku alma kaybı veya ishal, güncel rehbere göre COVID-19 açısından incelemeyi gerektiren belirti ve bulgulardan" dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk de "Şu anda da test algoritmaları konusunda çalışma devam ediyor. Meslek gruplarına göre testi de veriler belirleyecek. Hastalar azaldıkça riskli alanlarda testler devam edecek" ifadelerini kullandı.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da "Şu anda dünya genelinde bulaşların yüzde 45’inin artık belirtisiz kişilerden oluştuğu ortaya çıktı. Pandemi başladığında Kovid-19 hastalarının yüzde 70’inde ateş, öksürük vardı. Ama bu oran ateşte yüzde 20’lere kadar düştü. Bu nedenle Bakanlığın boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrıları, tat ve koku alma kaybı veya ishal gibi belirtileri de Covid-19 vaka tanımına alması uygun olmuş. Hatta kalp ağrıları, ciltte renk değişimleri de bu belirtilere eklenebilir." dedi. 

Haber  Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: , COVİD-19, TESTİNDE, KRİTER, DEĞİŞTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı