COVİD-19 VE EĞİTİM ÖĞRETİM
Haber
08 Ekim 2020 - Perşembe 10:00 Bu haber 3227 kez okundu
 
COVİD-19 VE EĞİTİM ÖĞRETİM
COVİD-19 Haberi
COVİD-19 VE  EĞİTİM ÖĞRETİM

Pandemi sürecinin en çetrefilli olduğu bir zamandayız.

Devletin can(sağlık) ile cüzdan(ekonomi) arasında kaldığı, insanların korkuyu iliklerinde hissettiği bir dönem bu.

COVİD-19 başlangıcında önlem ve müdahaleler ‘Kitabın ortasından’ yapılıyordu.

Dünyada pozitif vaka ve ölüm oranlarının yükseldiği, insanların pandemi/salgından kurtulmak için yatak altlarına girdiği(!) dönemleri hatırlayın.

Ortalıkta ‘Kovid toz dumanı yok’ belki… Ancak, bu gün ortalıkta bir laubalilik var.

Bırakın ‘Maske-fiziki mesafe ve hijyen’i… Pozitif vakalar ortalıkta cirit atıyor. Karantina altında olması gerekenler ‘Çarşı-Pazar’ olmuşlar…

Dün sabah iki mahalle muhtarı ile bir değerlendirme yaptık. Olayın vahameti daha net olarak çıktı ortaya. Hastane de 15 civarında ve sadece ‘Entübe’ olduğunu ileri sürdüler. Yani, solunum cihazına bağlı olacak kadar ileri seviyedeki hastalar. Hastanedeki hasta sayısı kimseyi sevindirmesin. Çünkü, teşhis konulanların çoğu, evlere gönderilmiş. Pozitif vakaların çoğu evlerde karantina edilmiş durumda.

Mesela iki mahalledeki karantina altındaki şüpheli sayısı 120 civarında imiş. Karantina altındakilerin kontrollerini yapan filyasyon(Hastalık kaynağının tespiti) ekiplerinin ziyareti sonrası gezme-tozma başlıyormuş.

Aynı evde pozitif vaka ile şüpheli aynı anda bulunduğu ileri sürülüyor.

Sadece bu kadarda değil elbette. Kendinden şüphelenen vatandaş sağlık kuruluşuna gidip, test oluyor. Vatandaşa ‘Evine git’ deniyor ya? Peki bu vatandaş pozitif vaka ise… ‘Gidiş ve ev sürecinde’ sıkıntı olmayacak mı?

Olayın okul süreci daha başka… Malumunuz yüz yüze eğitim okulların bazı bölümleri için başladı.

Ancak birçok konu muallakta... Mesela, servis araçları şu anda devre dışı.. Eğitimin geleceği belli olmadığı için, servis araçlarıyla anlaşma sağlanmamış. Eğitimi aksatacak gelişmelerden biri bu.

Eğitimin başlayacağı bölüm öğrencilerine WhatSapp guruplarına atılan ve ‘Velilerinize okutun’ notu düşülen mesajlar ilginç.

“Okulda kalabalık olmaması için her gün farklı sınıflar çağrılacak. Okula geliş-gidişlerde veliler okula alınmayacak. Evden çıkarken mutlaka maske takın. Çantanıza mutlaka yedek maske, el dezenfektanı ve tek kullanımlık mendil bulundurun. Karantina sürecinde siz veya ailenizden biri varsa OKULA GELMEYİN. Yüksek ateş, kusma, ishal gibi rahatsızlığınız varsa veliniz durumu okula bildirecek ve sizi sağlık kuruluşuna getirmelidir. Okul kıyafeti/iş önlüğü temin etmeyenler, öğrenci kılık kıyafetine uygun gelecekler. Okul kantini kapalı olacağından, evinizde yaşınıza uygun sağlıklı besinler hazırlayıp, okula getirebilirsiniz. Taşımalı, pansiyonda kalan ve ulaşım sıkıntısı yaşayan öğrenciler durumu okul idaresine bildirirse izinli sayılacaklar.”

Pandemi sürecinin okul/eğitim ayağında, öğrenci ruh sağlığı ve veli korkusunu yok sayacak bir oluşum ve gelişim şimdilik yok.

‘Maske-mendil-el dezenfektanı gibi koruyucu malzemelerinizi ve yedeklerini getirin. Karantina sürecinde siz veya ailenizden biri varsa gelmeyin. Yüksek ateş, kusma gibi bir rahatsızlığınız varsa veliniz okula haber verip sizi sağlık kuruluşuna getirsin’ gibi istekler, gerçekten de öğrenci ve veli üzerinde negatif tesir yapar.

Yapılması gereken; öğrencinin maske ve dezenfektan ihtiyaçlarının karşılanması yanında, aile moral ve motivasyonuna etki edecek “Rahatsızlık halinde haber verin, sizi sağlık kuruluşuna götürelim” desteği vermektir.

‘Yüz yüze eğitimin’ bu şartlarda başlaması ne kadar verimli olacaktır? Bu şekilde ‘Başlangıç’ eğitimin süresini ne kadar ayakta tutacaktır, göreceğiz.

Yukarıda söylediğim gibi olayın ‘Eğitim-öğretim’ dışında birde ‘Cüzdan-ekonomi’ kısmı var. ‘Hayatın devam etmesi’ gerçeği var.

Olaya çok kısa ve öz olarak baktığımızda görüntü flu ve toplum katmanlarının tamamının moral ve motivasyonuna negatif tesir edecek düzeyde.

Hayırlısı olur inşallah.

Haber: Adnan KÜÇÜKVAR 

Kaynak: Editör:
Etiketler: COVİD-19, VE, , EĞİTİM, ÖĞRETİM,
Yorumlar
Haber Yazılımı