COVİD’E DİKKAT: KOZLU-EREĞLİ KIZARDI
Haber
08 Mart 2021 - Pazartesi 17:40 Bu haber 1105 kez okundu
 
COVİD’E DİKKAT: KOZLU-EREĞLİ KIZARDI
GÜNDEM Haberi
COVİD’E DİKKAT: KOZLU-EREĞLİ KIZARDI

COVİD’E DİKKAT: KOZLU-EREĞLİ KIZARDI

Bir tarafta Covid-19 aşı üreticisi firmaların milyonlarca dolar kazanmaları diğer tarafta, ‘Kontrollü yeni hayat çerçevesinde’ pozitif vaka sayılarının her geçen gün artması.

Ülkeler, hazırladıkları ve yayınladıkları risk bölgeli haritalarla vatandaşlarını uyarıp, sağlıklı kalmaya yönlendirirken, artan vakalar ile haritalar üzerindeki renkler kızarmaya başladı.

Kim bilir, belki de COVİD aşısı sayesinde zenginlikleri artan ülkeler, 11 Mart’ta Covid’in yaş gününü kutlamaya hazırlanıyordur.

Kendi kopyasını yaparak çoğalan bu mikrobun arızalı kopyalarına ‘Mutasyonlu Virüs’ deniyor.

Mutasyonlu virüs ile birlikte başlatılan ‘Kontrollü normalleşme’ neticesi, vatandaşın tedbirleri(Maske-mesafe-hijyen) uygulamaması neticesi vakalar arttı. Vaka sayılarına göre belirlenen renk kriterleri sonrası; Türkiye Risk haritasında Çok büyük riskli bölgelerin(Kırmızı) sayısı 17’den 26’ya yükseldi. Çok riskli bölgeler grubuna giren illerdeki Cafe, restoran, çay bahçeleri ve kıraathaneler yine kapatıldı.

Zonguldak’ta Türkiye Risk Haritasına göre turuncu listede yer alıyor.

Zonguldak’ta yüz bin nüfusa denk gelen vaka sayısının 64 bin olduğu açıklandı.

Renk kodları;

Mavi-Düşük koronavirüs riski: Yüz binde 10’un altında vaka görülen iller.

SARI-Orta koronavirüs riski: Yüz binde 11-35 vaka görülen iller.

TURUNCU-Yüksek koronavirüs riski: Yüz binde 36-100 vaka görülen iller.

KIRMIZI-Çok yüksek koronavirüs riski: yüz binde 100’ün üstünde vaka görülen iller.

Ancak, geçtiğimiz hafta başlatılan  gevşeme neticesi vaka sayılarında patlama oldu.

Kozlu Zonguldak’ın 8 ilçesi arasında pozitif vakaların en yüksek olduğu, ‘Hayat eve sığar’ projesi kapsamında kırmızı işaretlenen ilçelerin başında geliyor.

Kozlu’yu Ereğli ilçesi ile merkez ilçe takip ediyor.

Diğer taraftan Zonguldak Valisi Mustafa Mustafa Tutulmaz’ın, artan vakalara karşı sürekli ‘Teyakkuz’ halinde olması ve denetlemelerini aktif halde sürdürmesi olumlu karşılanıyor.

MERKEZ ÇARŞISI GEÇİCİ YÖNETİMİ BELİRLENDİ

1956 yılında tek kat olarak yapılmış. Daha sonra değişik zamanlarda üzerine iki kat daha ilave edilmiş. En sonunda üzerine çelik yapı/çatı ilavesi ile temele olan baskı arttırılmış. Ne depreme dayanıklı nede üstündeki ağırlığı taşıyacak güçte.

‘Her an yıkılabilir’ raporu olmasına rağmen, içindekiler çıkmakta direniyor.

Ancak, Zonguldak Belediyesi Merkez Çarşısı ile ilgili ‘Her an çökebilir’ raporlarının kamuoyunda yarattığı baskı sonrası, Zonguldak Belediyesi olaya el koydu.

Başkan Selim Alan, yıkılması halinde meydana gelecek ölümlerin önüne geçilmesi için ‘Haziran’ ayı ‘Boşaltma’ tarihi olarak belirlenip, çarşıda kiracı ve mal sahibi olarak bulunanlar ikaz edildi.

Boşaltım ve yıkımın kesinleşmesi akabinde, çarşıda bulunan 120 esnaf, birlik ve beraberliğin sağlanması için dernek kurmak üzere kendi arasında toplantılar yapmaya başladı.

Çarşı esnafı yapılacak işin nevine münhasır dernek tüzüğü tespit ederken, 9 kişilik geçici yönetim kurulunu da belirledi. Geçici yönetim kurulu başkanlığına ise çarşı esnafından Resul Altıntaş getirildi. 9 kişilik yönetim kuruluna zemin, 1ve 2. Katlardan da üçer kişi asil, üçer kişide yedek ile alınacak.

1.200 m2 alan üzerinde kurulan merkez çarşısı geçici yönetimi, hazırlıklarını tamamlayıp kongreye gidecek.

Geçici yönetim kongre hazırlıkları yaparken, dernek yazıhanesi kurma çalışmalarını da sürdürüyor.

Merkez Çarşısı Derneği, bir yandan da belediye ile yapacağı ‘Ortak toplantılar’ için çalışıyor. Belediyeden bitişikteki 12 katlı bina örnek gösterilip, zemin altında iki kat otopark olmak üzere, yüksek kat istemeye hazırlanıyor.

FİLYOS LİMANI ÇEVRESİNDE BALIKÇILIK YASAKLANDI

 Mavi Vatan Karadeniz de başlatılan doğalgaz arama çalışmaları çerçevesinde, Filyos Limanı çevresinde balık avlanması yasaklandı.

Bilindiği gibi Denar isimli araştırma gemisinin yeni çalışma sahası Filyos Limanı çevresi.

Konu ile ilgili bu alanda balıkçılık faaliyeti yapanlar bilgilendirilip uyarıldı.

Bu arada 86 jandarma bot komutanlığı kooperatileri ve balıkçılara konu ile ilgili yaptığı bilgilendirmede “Balıkçılık faaliyeti yapan arkadaşların bu sahada neta olmamalarını (Düzensiz)ve bahse konu araştırma gemisine çapariz vermemelerini (Engelleyici)ve bu saha içerisinde ağ bırakmamalarını” istedi.

Diğer taraftan, edindiğimiz bilgilere göre; balıkçılar Filyos Limanı çevresinde araştırma yapan DENAR isimli gemiye en az iki mil(3 bin 770 m) yaklaşabilecekler.

Balıkçılık ve denizcilikle iştigal edenler, denizcilik terimlerini elbette bilirler. Ancak, bilmeyenler için açıklamakta fayda var.

Neta; engelleyici, tehlikeli manasında kullanılıyor. Çok kullanılan terim ise ‘Pruvanız neta olsun’ yani ‘Tekne seyrinizi engelleyici hiçbir şey olmasın’ demek.

Çapariz, engelleyici, tehlikeli ve doğru gitmeyen iş manasında kullanılıyor. Demir zincirlerin birbirine dolanması olarak biliniyor.

GAZETECİLER AŞILANMALI

Bülent Ecevit Üniversitesi(BEÜ) Fizyoterapistlerinden Adem Hacıoğlu’nun vefatı sonrası (11 Şubat 2021) ‘Meslek kuruluşları haydi Madenci Anıtı’na’ başlıklı bir kulis yapmıştım.

Bilindiği gibi Hacıoglu Zonguldak’ın ilk sağlık çalışanı olarak koronavirüs şehidi olmuştu.

Ben, salgın nedeniyle, sürekli sahada olan basın mensubu arkadaşların aşılanmasını istemiştim bu yazı ile. Ve meslek kuruluşlarının, Zonguldak’ın serbest kürsüsü Madenci Anıtı’nda toplanıp, konuyu dillendirmesini istemiştim.

Velhasıl-ı, Zonguldak’taki gazeteci kuruluşları böyle bir toplantı düzenleyemediler. Sebebini bilmiyorum.

Önceki gün Zonguldak’taki kadın gazeteciler/kadın basın emekçileri, ‘Kadın cinayetlerini’ konu eden bir pankart ile serbest kürsüde arzu endam ettiler.

Bu arada, her türlü korunma tedbirlerine uymalarına rağmen, Covid’e yakalanma risklerinin yüksekliğini dile getirerek, aşı olmaları gerektiğini kamuoyu ile paylaştılar.

Gerçekten de sahadaki arkadaşların aşı olmaları gerekir. Mesailerini ‘Tehlike çemberi’ içinde, adeta mikroba karşı ‘Milli Mücadele’ vererek sürdürüyorlar.

Ben ‘Yaş sınırı’ itibarıyla ilk aşımı oldum. Yani, kendim için  istemiyorum.

Toplum yararına çalışan meslektaşlarımın, en azından evlerini korumak için, aşı yapılmalarında fayda vardır. Şükür ki, bu güne kadar üzücü bir vaka ile karşılaşmadık.

İnşallah karşılaşmayız!..

Hayat devam ediyor.

K1 KAVŞAĞI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Bir yanda kötü hava şartları diğer yanda salgın, hayat pahalılığı ve işsizlik…

Ancak, yaşam kalitesini yukarı çekmek için Zonguldak’ın ihtiyacı olan yatırımların sürmesi manasında çalışmalar devam ediyor.

Ödediği vergi kadar yatırım alamasa da, 2023’te bile Filyos’a yeni karayolu ile ulaşılamasa da, ulaşımı rahatlatmak, Zonguldak merkez trafiğini rahatlatmak için tünel-kavşak ve viyadük çalışmaları sürüyor.

Sahil yolu güzergahı çerçevesinde, Zonguldak –Kilimli istikametinde T1-T2 ve T0 tünelleri yanında; İkinci makas mıntıkasında Kozlu-Ereğli istikametinde tünel çalışmaları başladı.

Bu çalışmalar çerçevesinde, ikinci makas T1-T2 tünelleri önünde yapılması planlanan farklı seviyeli K1 Kavşağı inşaatıyla ilgili olarak, karşısında Uzunmehmet Lisesi yanındaki Sağlık Meslek Lisesi binası yıkıldı.

Farklı seviyeli K1 Kavşağı alanındaki yıkılan bina civarından, henüz yatırım kararı olmayan proje kapsamında, Karadeniz Sahil Yolunun İstanbul ayağı başlayacak.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: COVİD’E, DİKKAT:, KOZLU-EREĞLİ, KIZARDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı