Haber Detayı
19 Temmuz 2019 - Cuma 16:37 Bu haber 3696 kez okundu
 
CUMHURİYET KADINLARI ÇÖZÜM ÜRETECEK
GÜNDEM Haberi
CUMHURİYET KADINLARI ÇÖZÜM ÜRETECEK

Cumhuriyet Kadınları Derneği Zonguldak Şube Başkanı Gülhan Çetin derneğin amacı, faaliyetleri ve yapacağı çalışmaları hakkında İnanış Gazetesi’nin sorunlarını yanıtladı.

Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak topluma sağladıkları, sağlayacakları olanaklar ve ne katmak istediklerini sorduk.

Cumhuriyet Kadınları Derneği, kadının toplumdaki yerini ve önemini nasıl değiştirecek? Bunları dernek başkanı Gülhan Çetin cevapladı.

‘Ülkemizde yerelde ve genelde olumsuz her ne yaşanıyorsa bunun karşısında durmak, çözüm üretmek için varız.’ sözleriyle sorunlara çözüm arayacaklarını ifade eden Çetin, önümüzdeki günlerde kadın üniversiteleri için yapacakları kampanya ve çalışmalarla ilgili de bilgi verdi.

 

S- DERNEĞİ NE ZAMAN AÇTINIZ?

Gülhan Çetin: Derneğimizi 13 Haziran 2019 Perşembe günü halkın yoğun bir katılımıyla Zonguldak şubesini açtık. Genel merkezimiz Ankara’da ve 22 yıldır aktif olarak görev yapmaktadır.

S- DERNEĞİN KURULUŞ AMACI NEDİR

Gülhan Çetin: Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak amacımız,  Ulusal Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Devinimleri ile kazanılmış olan ekonomik ve siyasal bağımsızlığın, özgürlük, demokrasi ve aydınlanmanın korunması, savunulması, ülke ve halk yararına geliştirilmesi için çalışıyoruz. Amacımızı gerçekleştirmek için faaliyetleri etkin olmasına ve geliştirilmesine özen göstereceğiz. Bunun yanında yazılı sesli, ve görsel basın ve yayın organlarından yararlanarak, iş birliği yaparak halkımıza yararlı, yol gösterici bilgiler sunma amacında olacağız.

S- DERNEK OLARAK SAYINIZ NEDİR?

Gülhan Çetin:  Şimdilik 10 üyemiz var. Az sayı olarak görülebilir fakat bunun sebebi kuruluşumuzun tatil dönemine denk gelmiş olmasıdır. İnsanlar, okulların tatil olmasıyla il dışına, memleketine gitmiş olmasından dolayı sayımız henüz yükselememiştir. Bunun hızla çoğalacağını tahmin ediyoruz. Çünkü gelen olumlu telefon görüşmeleri, ziyaretler, geri dönüşler bize bu sayının yükseleceğine işaret ediyor. Daha büyük bir kitleyle, daha güzel katılımlarla Cumhuriyet Kadınları Derneği hızla büyüyecektir.

S- DERNEK OLARAK FAALİYETLERİNİZ NELERDİR?

Gülhan Çetin: Dernek olarak fazlaca faaliyet hedefimiz bulunmaktadır. Derneğin amacını gerçekleştirmesi için; ulusal ve uluslararası konferanslar, paneller, seminerler, bilimsel çalışmalar, gösteriler, etkinlikler ve imza kampanyaları düzenleyerek faaliyet göstermeyi amaçlamaktadır.  Bunun yanında öğrencilerimize burs vermek, kurs, sergi, toplum merkezleri açarak faaliyetlerimizi devam ettirme düşüncemiz bulunmaktadır. Yardım sandığı kurmak, lokal açmak, Sosyal ve Kültürel tesisler kurmak ve bunları tefriş etmek, dokümantasyon merkezi oluşturmak, iktisadi, ticari ve sanayi işletmeler kurmak ve işletmek gibi faaliyetlerimizde olacaktır. Amaçlarımızı gerçekleştirmek için çeşitli kişi ve kuruluşlarla işbirliği yaparak teknik eleman, uzman, teknik araç ve gereçleri sağlayacağız.  Gerekli izinleri alarak, amaçlarımıza ters düşmemek şartıyla yardım ve bağış kabul edeceğiz. Uluslararası faaliyette bulunma, yurtdışında dernek veya kuruluşlarla proje bazında ortak çalışmalar yapmak veya yardımlaşma düşüncemizi de faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Amacımızın gerçekleştirilmesi için gerek görülmesi halinde 5072 sayılı Dernek ve Vakıfların Kamu Kurum ve Kuruluşları ile İlişkilerine Dair Kanun hükümleri saklı kalmak üzere, kamu kurum ve kuruluşları ile görev alanlarına giren konularda ortak projeler de yürütme planımız var. Biz dernek olarak ülke sorunlarını görmezden gelemeyiz. Dernek olarak zaten amacımızın bu olduğunu gözeterek, ülkemizde yerelde ve genelde olumsuz her ne yaşanıyorsa bunun karşısında durmak üzere varız. Faaliyetlerimiz bu kapsamda yine yazılı ve görsel basınında desteğini alarak halkımızı bilgilendirmek, konuyla ilgili aydınlatmak için de çaba sarf edeceğiz. Biz mücadelenin en başında cumhuriyet kadınları olarak, cumhuriyetin tüm getirilerinin koruyucusu olmak için varız. Demokratik bir kitle örgütü olarak Atatürk’ün kurduğu bu cumhuriyetin değerlerine sahip çıkmak, tüm ülke sorunlarına vakıf olup, bu ülke sorunlarını halka doğru bir şekilde aktararak çözüm üretmek için varız.

S- ZONGULDAK’TA BU TÜR KADINLARI BAZ ALAN DERNEK ÇOK BULUNMUYOR.  BU KONUDA NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Gülhan Çetin: Cumhuriyet Kadınları derneği olarak biz kadın derneği olarak gözüksekte cumhuriyetin kadını erkeği olmadığını düşünüyoruz. Ülkemizde kadınların 2. planda kaldığını düşünerek yola çıkarsak cumhuriyetin yine sürdürülebilirliğini yine kadınlar sağlayacaktır. Son olarak yine aynı cümleyle bitirmek istiyorum; cumhuriyetin kadını ve erkeği yoktur. Cumhuriyet bizimdir, yaşanılması gereken tek gerçektir ve rehberimizdir. Zonguldak’ta da bu amaçla hizmet edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

S- EN SON BİR İMZA KAMPANYASI DÜZENLEDİNİZ ‘KADIN ÜNİVERSİTESİ’ KONUSUYLA İLGİLİ. BUNUNLA İLGİLİ KATILIM NASILDI? KAÇ İMZA TOPLANDI?

Gülhan Çetin: Geçtiğimiz hafta sonu bir imza kampanyası düzenledik. Genel merkezimizin de onayı ile ülke genelinde tüm şubelerimiz kendi bulundukları illerde ve ilçelerde temsilciliklerle beraber masa kurmuşlardır. Cumhurbaşkanımızın G-20 zirvesinde Japonya’da ülkemizi emsal göstererek kurmak istediği kadın üniversitelerine Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak karşıyız. Bilimsel olarakta kanıtlanmıştır ki kadınlar ve erkekler birlikte eğitim alarak büyütülmelidir. Bunun aksi bir durum olması halinde kadın ve erkek birbirini tanımadan büyüyecektir. Bu da sağlıklı bir birey, sağlıklı bir neslin oluşumunu sıfırlayacaktır. Yaptığımız imza kampanyasında şu anda 300’e yakın imzamız oluşmuştur. Oradaki gözlemlerimizden çıkardığımız sonuç ise sistemin istediği duruma getirmemek adına çok daha önemli olduğunu düşünmekteyiz. Bazı ebeveynler kız çocuklarını , erkeklerin bulunduğu ortamdan uzaklaştırarak, kadınların ve erkeklerin ayrı okullarda eğitim görmeleri  gerektiğini düşünüyorlar. Biz bunun yanlış olduğunu anlatmaya çalışacağız. Bizim düşüncemiz, mevcut olan karma eğitim sisteminin devam etmesi ve bireyler için en sağlıklı olanın bu sistem olduğunu düşünüyoruz.

S- CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ OLARAK TÜRKİYE GENELİNDE DE ŞUBELERİNİZ VAR. ORTAK ÇALIŞMALARINIZ OLACAK MI?

Gülhan Çetin: Derneğimiz, genel merkezimiz ve şubelerimizle ortak çalışmalarına zaten şu an başlamış bulunmakta. Öncesinde de biz şubemizi açmadan önce de bu mevcuttu. İmza kampanyasını da koordine bir şekilde yapmıştık. Bu tarz çalışmalarımız devam edecektir. 25-26-27 Temmuz tarihlerinde Zonguldak Vergi Dairesi önünde kadın üniversitelerini istemediğimizi, karma eğitimin devam etmesini istediğimizi ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın eğitimin sürdürülebilirliğini desteklediğimizi beyan edeceğiz. Tüm halkımızı bu imza kampanyamıza bekliyoruz.

Röportaj: Muhmmet BOZ

Kaynak: Editör:
Etiketler: CUMHURİYET, KADINLARI, ÇÖZÜM, ÜRETECEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı