Haber Detayı
15 Temmuz 2017 - Cumartesi 14:43 Bu haber 1577 kez okundu
 
‘Cumhuriyetimizi yok etmeye yönelik alçak bir saldırı’
‘Cumhuriyetimizi yok etmeye yönelik alçak bir saldırı’
- Haberi
‘Cumhuriyetimizi yok etmeye yönelik alçak bir saldırı’

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Zonguldak İl Teşkilatı, 15 Temmuz Şehitlerini Anma Günü nedeniyle Valilik önünde Çelenk Koyma Töreni düzenledi.

Saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı’nın ardından CHP İl Başkanı Ahmet Altun, Atatürk Anıtı’nın önüne çelenk koydu. Törene; Altun’ un yanı sıra Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, İl ve ilçe yöneticileri, belediye meclis üyeleri, kadın kolları ve gençlik kolları katıldı.

İl Başkanı Ahmet Altun, 15 Temmuz’un Gazi Mustafa Kemal’in ne kadar önemli ve öngörülü bir devlet adamı olduğunu da bir kez daha ortaya koyduğunu ifade ederek “Cumhuriyetimizi yok etmeye yönelik alçak bir saldırı” dedi.

“DEVLETİN TÜM KADEMELERİNE SIZARAK TARİHİNDE İLK KEZ DEVLETLE MİLLET KARŞI KARŞIYA GETİRİLMEYE ÇALIŞILMIŞ”

Altun, konuşmasında şunları söyledi; “Demokrasimize ve Gazi Meclise canı pahasına sahip çıkan,  millet olma onurumuzu yüceltmiş tüm demokrasi sevdalılarını en içten saygı ve sevgilerimle selamlıyorum. Türkiye Cumhuriyeti Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliği, Gazi Meclisin kararlılığı ve milletimizin sarsılmaz iradesiyle emperyalizme karşı verilmiş destansı bir mücadele sonunda kurulmuştur. Bulunduğu Müslüman coğrafya içerisinde yönetim biçimi olarak demokrasiyi, Cumhuriyeti ve Laikliği tercih eden tek devlet olarak milletimiz karakterini ve farklılığını ortaya koymuştur. Anayasa ve hukuk temelinde gelişen parlamenter rejimimiz, dehası, ileri görüşlülüğü tüm dünyaca kabul görmüş Mustafa Kemal önderliğinde pek çok devrim gerçekleştirmiş demokrasimizin gücüne güç katmıştır. Bu sayededir ki karşısına çıkan tüm engellere rağmen demokrasimiz hala ayaktadır. Bu güç ve milletimizin kararlı duruşu sayesinde Türkiye Cumhuriyeti hala anayasaya bağlı bir hukuk devletidir. 15 Temmuz kalkışması, demokratik düzenimizi, kardeşliğimizi, milli barışımızı Cumhuriyetimizi yok etmeye yönelik alçakça bir saldırıdır. Gazi meclis bombalanmış, parlamenter düzen açıkça tehdit edilmiştir. Alçaklar içimize, devletin tüm kademelerine sızarak tarihinde ilk kez devletle millet karşı karşıya getirilmeye çalışılmış, adeta milletin devlete olan inancı yok edilmeye çalışılmıştır. Mustafa Kemal ülküsüne sadık askerlerimiz ve demokrasiden vazgeçmeyeceğini büyük bir kararlılık ve cesaretle ortaya koyan milletimiz sayesinde bu kalkışma bastırılmıştır. O gece hainler karşısında dimdik ayakta duran millet, tüm dünyaya bir kez daha iradesini ve demokrasi inancının gücünü ispatlamıştır. O gece millet parlamentosuna, anayasaya bağlı hukuk devletine, seçme ve seçilme hakkına Laik Cumhuriyet düzenine sahip çıkmış, tercihinin demokrasi olduğunu kendi canını ortaya koyarak adeta dosta düşmana kesin bir dille haykırmıştır.”

“MUSTAFA KEMAL EN DOĞRU VE EN GERÇEK TARİKAT UYGARLIK TARİKATIDIR” DİYE UYARMIŞTIR”

 “15 Temmuz Gazi Mustafa Kemal’in ne kadar önemli ve öngörülü bir devlet adamı olduğunu da bir kez daha ortaya koymuştur. Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk sanki yıllar öncesinden bu günü görmüş ve ‘Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler memleketi olmaz. En doğru ve en gerçek tarikat uygarlık tarikatıdır’ diyerek din simsarlarına karşı milletimizi kesin bir dille uyarmıştır. 15 Temmuz kalkışması bu sözü dikkate alarak medeniyet tarikatına bağlı olanlarla, olmayanları ve bu belayı başımıza saranları da bir turnusol kağıdı gibi ortaya çıkarmıştır. Umudumuz odur ki demokrasinin arka sokaklarına saklanarak milletin din duygularını sömürerek kendi hükümdarlığını kurmaya çalışanlar bu kalkışmanın kodlarını doğru çözümler ve o gece Demokrasiye, Cumhuriyete, Devlete sahip çıkmak için can vermiş şehitlerimizin aziz hatıralarına gerçek anlamda sahip çıkarlar. Yine umudumuz odur ki, bu kalkışmayı bahane ederek parlamentoyu bay pas etmek isteyen anayasa ve hukuka aykırı eylem ve söylemler içerisinde olanlar sokağın, milletin sesine kulak verir ve demokrasinin tüm çarklarını yeniden işler haline getirirler. Umuyoruz ki muktedirler bir an önce hak, hukuk ve adalet yolunu, uygarlık ve bilim yolunu, yurtta ve dünyada barış yolunu millet olarak el ele yürüyebileceğimiz tek yol olarak görür ve demokrasi sevdalısı bir milleti OHAL altında yönetme sevdasından vazgeçerler. Bu düşüncelerle tarih boyu kahramanlığı ile destan yazmış, milletimizi saygıyla selamlarken demokrasi şehitlerimizin tamamını şükranla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Işıklar içinde uyuyun.”

Haber: Öznur GÜNEŞ

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Cumhuriyetimizi, yok, etmeye, yönelik, alçak, bir, saldırı’,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı