0
Haber Detayı
13 Eylül 2018 - Perşembe 17:28 Bu haber 1027 kez okundu
 
Dede: Ciddi sıkıntılar yaşandı
GÜNDEM Haberi
Dede: Ciddi sıkıntılar yaşandı

Memur-Sen’e bağlı Eğitim Bir-Sen Zonguldak Şube Başkanı Saadettin Dede, 17 Eylül 2018 Pazartesi günü başlayacak yeni eğitim-öğretim yılı ile ilgili değerlendirmede bulundu.
 Geçmiş eğitim yılının sorunlarla tamamlandığını bunun nedeninin de eğitim sisteminde yapılan bazı değişiklikler olduğunu vurgulayan Dede, “2017-2018 eğitim öğretim yılında yapılan çalışmalar, Milli Eğitim camiasında yapılan yenilikler, farklılıklar, değişiklikler, sınav sistemlerindeki değişiklikler gibi konuların hepsi dikkate alındığında zorlu bir sürecin yaşandığını görüyoruz” dedi.
 Türkiye genelindeki eğitim sorunları ne ise Zonguldak’ta da aynısının olduğunu belirten Saadettin Dede, yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi. 

ZONGULDAK GENELİNDE DE DURUM ÇOK FARKLI DEĞİL
“Bu süreç okullarımız ve öğrencilerimiz açısından değerlendirildiğinde çok şükür kötü hadiseler yaşanmadı. Öğrencilerimiz açısından ailelerini tedirgin edecek kötü olaylara şahit olmadık. Bu anlamda bakıldığında 2017-2018 eğitim öğretim yılında yapılan çalışmalar, Milli Eğitim camiasında yapılan yenilikler, farklılıklar, değişiklikler, sınav sistemlerindeki değişiklikler gibi konuların hepsi dikkate alındığında zorlu bir sürecin yaşandığını görüyoruz. Ama böyle olmasına rağmen Türkiye genelinde durum ne ise Zonguldak genelinde de durum çok farklı değil. Eğitim öğretim açısından bakıldığında başarısız bir dönemin geçirildiğini söylememiz mümkün değil. İl geneli olarak 2017-2018 eğitim öğretim yılı sınavlar ve sınav sonuçları açısından değerlendirildiğinde Türkiye ortalamasında normal bir düzeydeyiz. Bunu şu nedenle hatırlatmak istiyorum; Özellikle Zonguldak’ta eğitim ve öğretimin sürekli geri gittiğini, eğitimin ve okulların kötü olduğunu ifade eden, herhangi bir bilgisi olmadan sağda solda konuşan insanlar var. Bunlar bir takım algı hareketleridir. Bunlar eğitimin ve öğretmen camiasının moralini bozmaktan başka bir şeye yaramıyor. Bu tür söylemlerden uzak durulması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyorum” diye ifade etti. 

 2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA DEĞİŞMİŞ OLAN TEOG SINAVINDAN VAZGEÇİLEREK BAŞKA BİR SİSTEME GEÇİLMİŞTİ
TEOG sınavından başka bir sisteme geçişte bazı sorunlar yaşandığını ve okullara yerleştirme konusunda ciddi sıkıntılar yaşandığını kaydeden Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Saadettin Dede, “2018-2019 eğitim öğretim yılı bir önceki eğitim öğretim yılının ortaya çıkardığı sorunlardan tamamen arınmış, eğitim öğretim ortamları daha da güzelleştirilmiş, sorunlar çözülmüş, okullarımızın her türlü ihtiyaçları karşılanmış olmasını gönülden arzu ederdik ama maalesef bu istediğimiz çok gerçekleşmedi. Yine sınavlar konusunda 2017-2018 eğitim öğretim yılında değişmiş olan TEOG sınavından vazgeçilerek başka bir sisteme geçilmişti. Geçilen yeni sistemin okullara yerleştirme konusunda ciddi sıkıntılar yaşandı. Ülke genelinde meslek lisesi memleket meselesi diye başlamıştık ama maalesef meslek liseleri istenilen şekilde öğrenci bulamadılar. Ciddi anlamda Anadolu Liselerinin kapılarında yığılmalar oldu. İstenilen değişiklikler gerçekleşmedi. Yetkililer bu eğitim öğretim döneminde mutlaka bu sorun üzerinde duracaklardır ve eğitim öğretim sisteminde, sınav sistemlerinde birtakım değişiklikler ve yeniliklere gideceklerdir diye bekliyoruz. Aksi takdirde Türkiye’nin ara eleman ihtiyacını karşılaması gereken mesleki eğitimin ciddi anlamda zarar göreceği açıktır. Bu konudaki uyarılarımız yapmaya devam edeceğiz. Yeni eğitim öğretim yılının öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum”
Çetin ÖZDEMİR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dede:, Ciddi, sıkıntılar, yaşandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı