301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
30 Eylül 2015 - Çarşamba 10:04 Bu haber 1542 kez okundu
 
Demirsu, eleştirilere açıklık getirdi
Çalışma ve İş Kurumu Zonguldak İl Müdürü Gönül Demirsu Toplum Yararına Program kapsamında işe yerleştirilen kadın işçilerin bazı belediyeler tarafından ağır işte çalıştırıldığı eleştirilerine cevap verdi.
GÜNDEM Haberi
Demirsu, eleştirilere açıklık getirdi

  • Toplum destekli program kapsamında kamu kurumlarına geçici olarak işe yerleştirilen erkekler gibi kadınların da özellikle belediyelerde el arabası kullanma, toprak taşıma gibi işlerde çalıştırılmasına yönelik eleştirilerle ilgili Çalışma ve İş Kurumu Zonguldak İl Müdürü Gönül Demirsu’dan bilgi aldık.
  • Erkek, kadın, eski hükümlü, engelli herkesin toplum yararına program çerçevesindeki işe alımlara başvuru yapabileceğini belirten Demirsu, başvuranların belirtilen işlerde çalıştırılmasında bir mani olmadığını belirtti.
  • Toplum Yararına Programda okul dışındaki diğer kurumlarda çevre temizliği, çevre bakım onarım, kanalizasyon, köprü onarımı, yol onarımı vesaire gibi, işe alınacakların çalışacakları işlerin belirtildiğini söyleyen Çalışma ve İş Kurumu Zonguldak İl Müdürü Gönül Demirsu, kadınların bunları bilerek kabul ettiklerini, bu tür işlerde çalıştırılmasında bir mani olmadığını belirtti.
  • Demirsu ayrıca toplum yararına destek programı kapsamında 1000 kişi alınacağını belirterek başvuruların 28 Eylül’de başladığını ve 10 gün devam edeceğini belirtti.

 

 

Özellikle bazı belediyelerde el arabası ile toprak ve taş taşıttırılan kadın işçileri görenlerin eleştirilerini sorduğumuz Çalışma ve İş Kurumu Zonguldak İl Müdürü Gönül Demirsu; ‘Bu işçilerimiz toplum yararına program kapsamında işe yerleştirildiler. Bu programa kimler katılabilir ya da ne iş yapabilir? Erkek, kadın, eski hükümlü, engelli herkes katılabilir. Ama bunların yapacakları işler; çalışma okullarda temizlik, okulların dışındaki diğer kurumlarda çevre temizliği, çevre bakım onarım, kanalizasyon, köprü onarımı, yol onarımız gibi işlerdir. Bu bayanlara baştan çalışacakları işler söyleniyor. Onlar bilerek geliyorlar. Bu işçiler çevre düzenlemesi, yol, bakım, tadilat işlerinde çalıştırılabilirler. Bayan o zaman tercih etmeyecek. Bayan başvurduğuna göre yapılacak işleri kabullenerek başvurmuş oluyor. Çalıştırılabilirler. Kanunda bir mani yok. Belediyelerde başka nerede çalıştırılacak* Buralarda çalıştırılacak. Bile bile başvuru yapıyor.   Kadınların bu işlere başvurmalarında da sakınca yok. Biz başvurmayın desek o zaman suçlu oluruz. Bile bile başvuruyorsa, yapacak bir şey kalmıyor.  Kanunda toplum yararına programda nerelerde çalıştırılabilecekleri belirlenmiş. Ona göre herkes başvurabilir. Başvuranlarda çalıştırılacak yerlerde çalışmayı göze alan kişilerdir’ dedi.

 

1000 kişi işe alınacak’

 

Çalışma ve İş Kurumu Zonguldak İl Müdürü Gönül Demirsu Toplum yararına destek kapsamında 1000 kişi işe alınacağını belirtti.

Demirsu; ‘Çalışma ve İş Kurumu Zonguldak İl Müdürlüğü bin kişiye daha geçici iş imkânı sunulacak. Toplum Yararına program kapsamında geçici işçi statüsünde çalışacak 1000 kişi alıyoruz. 15 Haziran’a kadar çalışacaklar. Bunlara okullarda, Valilik’te, Üniversite’de, Emniyet Müdürlüğü’nde, Kaymakamlıklarda, Gençlik Spor İl Müdürlüklerinde, Özel İdare’de, Orman Bölgede ve il müftülüğünde istihdam sağlayacağız. 28 Eylül’de müracaatlarımız başladı ve 10 gün sürecek. Önceliğimiz sıfır gelirli aileler olacak’ dedi. SEDA FİDAN

Kaynak: Editör:
Etiketler: Demirsu,, eleştirilere, açıklık, getirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı