Haber Detayı
05 Ağustos 2019 - Pazartesi 23:50 Bu haber 3308 kez okundu
 
DENİZER YAŞASAYDI!..
Türk İşçi Hareketi liderlerinden, GMİS Genel Başkanı ve Türk-İş Genel Sekreterlerinden Şemsi Denizer, ölümünün 20. Yılında anılıyor.
- Haberi
DENİZER YAŞASAYDI!..

*Şemsi Denizer… Sadece sendikal değil, hayatının her döneminde verdiği demokrasi mücadelesi ile tanınıyor.

*1990’da başlayan ‘Madenci Grevi’ Denizer önderliğinde Zonguldak -Ankara arası(4-8 Ocak-1991) ‘Büyük Yürüyüş’ e dönüşüp, Türk İşçi Hareketine altın harflerle yazıldı.

*Uğradığı silahlı saldırı sonucu 6 Ağustos 1999'da evinin önünde öldürülen Türk-İş Genel Sekreteri ve Genel Maden İş Sendikası Genel Başkanı Şemsi Denizer’in, Türk İşçi Hareketi içindeki yeri doldurulamadı.

*Denizer; spordan siyasete, sosyal hayattan sendikacılığa; her platformda elini taşın altına sokmaktan Zonguldak için risk almaktan çekinmeyen lider olarak örnek oldu.

*Şemsi Denizer bu gün (6 Ağustos 2019) Saat: 11.00’de Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Serdaroğlu Köyü’nde bulunan kabri başında yakınları ve sendikacılar tarafından anılacak.

*Türkiye de ve Zonguldak’ta emek dünyasının ciddi sorunlarla boğuştuğu bu dönemde, Ölümünün 20. Yılında Denizer’i sendikacı ve siyasetçilere ‘Denizer Yaşasaydı’ diye sorduk.

*Çalışma arkadaşlarından GMİS Teşkilatlandırma Sekreteri Ali Akgün ‘ Maden İşçisi bize çok güven verdi. Biz verilen güvenin karşılığını veremedik’ dedi.

*Denizer’in yardımcılarından Selahattin Ataman ‘Büyük Yürüyüş, sadece Zonguldak ve işçi sınıfına değil, herkese ışık tuttuğunu’ belirtti.

*Denizer’in mali Sekreterlerinden İrfan Akyiğit “Denizer’e yapılan saldırı, talihsiz bir olay. Denizer’den sonra Zonguldak’a yatırımlarda durdu’ dedi.

*GMİS eski Genel Sekreterlerinden Sabri Cebecik görüşlerini ‘Denizer, Zonguldak’ın mücadele önderiydi. Zonguldak’ın küçülmesini isteyen sermaye gurupları, özelleştirmeciler Denizer’e karşı bu saldırıyı düzenlettiler’ şeklinde belirtti.

Zonguldak eski Belediye Başkanı ve Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, “Merhum Şemsi Denizer, Türk İşçi Hareketi içinde seviyeli ve kararlı tutumuyla, madencinin hakkını aramış, mücadeleci yapısıyla kendisini dünyaya kanıtlamış bir liderdi’ dedi.

*Devlet Eski Bakanı Hasan Gemici ‘Denizer, gerçekten özel bir insandı. Eskilerin deyimi ile Nev-i şahsına münhasır bir insandı’ dedi.

*Ömer Barutçu (Devlet ve Ulaştırma eski Bakanı) ‘Rahmetli Şemsi Denizer’in babası benim arkadaşımdı’ diyen Devlet ve Ulaştırma eski bakanlarından Ömer Barutçu, Zonguldak için beraberce mücadele ettiklerini belirtti.

*Ali Uzun( Zonguldak eski Milletvekili)Onun genç yaşta vefatı bizi üzmüştür. İşçi haklarını en iyi savunan bir arkadaşımızdır. Kendisini rahmetle yâd ediyorum.

                                                                                          

 

Şemsi Denizer… Türk İşçi Hareketine adını altın harfle yazdıran maden işçi liderlerinden biri…

Spordan siyasete, sosyal hayattan sendikacılığa; her platformda, Zonguldak için elini taşın altına koymaktan çekinmeyen bir sendikacı…

Sadece Zonguldak’ın adını duyurmakla kalmamış, sendikacılığı ve sendikal mücadeleyi gelecek nesillere sevdirmeyi başarmış bir sendikacı olarak tanındı.

Ölümünün 20. Yılında Denizer’i, birlikte çalıştığı sendikacı arkadaşları ve dönemindeki siyasetçilere sorduk.

Amacımız, devlet eski bakanlarından Hasan Gemici’nin dediği gibi  ‘Topluma önderlik yapan insanları, fedakârlık yapan insanları anmak; vefa duygusunu yaşatmaktır’ elbette.

Bu görüşler, ‘dünkü Zonguldak’ ile ‘bu günkü Zonguldak’ arasındaki farkı da ortaya koyacaktır.

Zonguldak için elini taşın altına koyanları hatırlamak, yiğide hakkını vermek, kesinlikle Zonguldak sevdalılarının unutulmayacağının göstergesi olacaktır.

Ali Akgün (GMİS Genel Teşkilatlandırma Sekreteri)

-Geçmişteki sendikacıların yaptığı hataların cezalarını şimdi çekiyoruz. Maden işçisi bize çok güven verdi. Biz o güvenin karşılığını veremedik. İşçiler yürüdü, bizi sürükledi. Şimdiki sendikanın, o günkü sendikanın Üzülmez Şubesi kadar gücü yok’

Selahattin Ataman (GMİS Genel Başkan Yardımcısı)

-Büyük Yürüyüş, Zonguldak’ta olması gereken bir hareketti. Rahmetli Özal Bursa da ‘Zonguldak kapanacak’ demişti. Bu söz Zonguldak’ı kilitledi. Büyük Yürüyüş sadece Zonguldak ve işçi sınıfına değil herkese ışık oldu. Bu yürüyüş sonrası Maden İşçisi ile Zonguldak’ın arkasında ne kadar durabildik incelenmelidir’

İrfan Akyiğit (GMİS Genel Mali Sekreteri)

-Türk Sendikal Hareketine katkı sağlayan ve yönlendiren bir işçi lideri Denizer’e yapılan saldırı, talihsiz bir olay. Denizer’den sonra Zonguldak’a yatırımlarda durdu. TTK’ya işçi alınmadı. Zonguldak’a yatırım yapılmadığı müddetçe, Sendika da talihsiz bir dönem yaşar. Denizer yaşasaydı, TTK’ da işçi sayısı bu rakamlar düşmezdi. Sendika tabandaki hareketini canlı tutmadığı müddetçe, isteklerinde başarılı olamaz. Zaten işçi tabanı, başarılı olmayan Sendikacıları da başta tutmuyor. Denizer dönemlerini hatırlayın. Biz sözleşme imzalamadan diğer sendikalar imzalamıyordu.

SABRİ Cebecik(GMİS Genel Eğitim sekreteri)

-Denizer, Zonguldak’ın mücadele önderiydi. Zonguldak’ın küçülmesini isteyen sermaye gurupları, özelleştirmeciler Denizer’e karşı bu saldırıyı düzenlettiler. 42 bin insanla direndik, madencinin ve Zonguldak’ın istekleri için. Bu gün kurumdaki sayı 6 bine düştü. Denizer olsaydı Zonguldak’ın işçi-sendikal ve siyasal gücü bu olmazdı’

ZEKİ ÇAKAN (Zonguldak eski Belediye Başkanı ve Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı)

-Merhum Şemsi Denizer, Türk İşçi Hareketi içinde seviyeli ve kararlı tutumuyla, madencinin hakkını aramış, mücadeleci yapısıyla kendisini dünyaya kanıtlamış bir liderdi.

Zonguldak’la ilgili belediye Başkanlığım dönemlerinde, müşterek çalışmalarımız oldu. Armutçuk ve Amasra’nın kapatılması gündeme geldiğinde, birlikte Ankara’ya Başbakan Tansu Çiller’in yanına gittik. Zonguldak’a faydalı olmak için her şartta elini taşın altına koyan bir sendikacıydı’

HASAN Gemici( Devlet Eski Bakanı)

-Denizer, gerçekten özel bir insandı. Eskilerin deyimi ile Nev-i şahsına münhasır bir insandı. Zonguldak, bizim siyaset yaptığımız dönemlerde, önder insan konusunda sıkıntılı bir ildi. Böyle bir ortamda Denizer Zonguldak’ın ismini Dünya ya duyurdu. Yaşasaydı Zonguldak’ta birçok şey değişirdi. Özal Politikalarının kuşatıcı olduğu bir dönemde risk aldı.

Topluma önderlik yapan insanları, fedakârlık yapan insanları anmak; vefa duygusunu yaşatmaktır. Böyle insanları anmak, hatırlamak lazım… Bunlardan biride Veysel Atasoy’dur. Böyle bir görevi üstlendiğiniz için, İnanış’ı tebrik ediyorum.

Ömer Barutçu (Devlet ve Ulaştırma eski Bakanı-Rahmetli Şemsi Denizer’in babası benim arkadaşımdı. Şemsi benim için değerli bir kardeşti. Zonguldak için birçok konuda birlikte mücadele verdik. Şemsi Denizer, Zonguldak’ın menfaatleri için koşan risk alan bir sendikacıydı. Biz kendisine vekillik teklif ettik. O daima işçinin yanında olacağını, durduğu yerin doğru yer olduğunu ifade etti.  Verdiği mücadele, Zonguldak’ın adını tanıtmanın öresinde, sendikal ve siyasal konularda gelecek kuşaklara örnek olmuştur. Rahmetle anıyorum.

Ali Uzun(Zonguldak eski Milletvekili)

-Şemsi Denizer, Zonguldak’ın yetiştirdiği liderlerden biridir. Denizer’i Kelime ile tarifi zordur. Sendikacılık tarihinde önemli bir yeri vardır. Onun genç yaşta vefatı bizi üzmüştür. İşçi haklarını en iyi savunan bir arkadaşımızdır. Kendisini rahmetle yâd ediyorum.

O dönemdeki sendikacılık ile bu gün arasında çok fark var. Bunu değerlendirmeyeyim. Şunu söyleyeyim, Denizer bu gün yaşasaydı, işçi haklarını en iyi şekilde kollayacağına inanıyorum.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: DENİZER, YAŞASAYDI!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı