301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Haziran 2017 - Çarşamba 18:08 Bu haber 7027 kez okundu
 
"Deprem sırasında değişimler çok şiddetli görülüyor"
Zonguldak'ta depremler öncesi atmosferde yaşanan değişimler anlatıldı. Çinli Profesör Prof. Dr. Shuangen Jin'in konuşmacı olduğu konferans öncesi açıklama yapan BEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, "Mutlulukla söylemek isterim ki Türkiye'de bu çalışmaları en ileri düzeyde gerçekleştirecek ekibe bizim üniversitemiz sahip" diye konuştu.
EĞİTİM Haberi

Bülent Ecevit Üniversitesi Prof. Dr. Arif Amirov Konferans Salonu'nda "Uydu Gözlemlerinden Sismik Kaynaklı Atmosferik Değişimlerin İzlenmesi" konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan BEÜ Geomatik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Shuangen Jin, depremler öncesi atmosferde yaşanan değişimlere dikkat çekti. Konferansın açılış konuşmasını yapan BEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu ise üniversitenin bu çalışmaları en ileri düzeyde gerçekleştirebilecek bir ekibe sahip olduğunun altını çizdi.

AFAD ile ortak proje önerisi
Büyük depremler öncesinde atmosferdeki değişiklikler üzerinde hikayelerin yanı sıra bilimsel çalışmaların da olduğunu ifade eden Hakan Kutoğlu şöyle dedi:
"Depremler, büyük depremler öncesinde atmosferdeki değişiklikler gibi çok hikayesi anlatılır. Dünyada bunun üzerine bilimsel çalışmalar var. Yayınlanmış eserler de var. Zaman zaman bazı büyük depremler öncesi, tamamında değil ama bazı büyükler depremler öncesinde iyonosfer tabakasında bazı değişimler meydana gelebiliyor. Bunlar da uydular vasıtasıyla GPS dediğimiz konumlama amacıyla üretilmiş uydu sisteminin elektro manyetik sistemleri üzerinden ileri hesaplamalar yardımıyla bu değişimler oluyorsa bunları yakalama şansı mümkün oluyor. Mutlulukla söylemek isterim ki Türkiye'de bu çalışmaları en ileri düzeyde gerçekleştirecek ekibe bizim üniversitemiz sahip. Başta öğretim üyemiz Sayın Shuangenn Jin ve onun ekibi Türkiye'de bu konudaki en ileri çalışmaları yapıyorlar. Hatta Çin'den bazı ileri araştırma enstitüleri ve NASA'daki arkadaşları vasıtasıyla dünyadaki depremlerle ilgili bu yönde çalışmalar yapıyorlar. şunu söylemek isterim ki bu tür izlemeleri Türkiye'de de yapmak mümkün. Çünkü başta Tapu Kadastro Genel Müdürlüğümüzün işletiminde olan 150 civarında yer izleme istasyonu var. Bir de bazı belediyelerimizin kendi imkanlarıyla kurmuş olduğu sabit GPS istasyonları var. Bu veriler bir merkez tarafnıdan işlenebilecek şekilde birleştirilirse AFAD ile bir ortak proje yaparak Türkiye'de bu çalışmaları yapabilecek noktadayız."

"Deprem sırasında değişimler çok şiddetli görülüyor"
Hangai Astronomi ve Gözlemevi ve NASA ile ortak çalışmaları bulunan Prof. Dr. Shuangen Jin, konferansta depremler öncesi atmosferde yaşanan değişimlerle ilgili en son gelişmeler hakkında bilgiler verdi. Jin, "Depremin merkezinin derinliği açısından 30 kilometreden daha düşük olduğu depremlerde iyonosferik değişimler çok belirgin şekilde görülüyor. Deprem öncesinde iyonosferdeki değişimler pozitif mi yoksa negatif anlamda mı incelendiğinde, çoğunlukla pozitif anlamda arttığı gözlemlendi. Özellikle depremden dört saat öncesinden itibaren iyonosferdeki anomali görülüyor, sonrasında bu iyonosferdeki değişim çok daha büyük şekilde görülüyor. Deprem sırası ve sonrasında anomaliler (değişim) çok daha şiddetli şekilde görülüyor" dedi.
Konferansa AFAD Zonguldak İl Müdürü Ahmet Güngör'ün yanı sıra akademik ve idari personel ile öğrenciler de katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , "Deprem, sırasında, değişimler, çok, şiddetli, görülüyor",
Yorumlar
Haber Yazılımı