Haber Detayı
08 Aralık 2019 - Pazar 11:50 Bu haber 1226 kez okundu
 
DERNEKLERLE ‘STK TANITIM GÜNÜ’ ETKİNLİĞİ
GÜNDEM Haberi
DERNEKLERLE ‘STK TANITIM GÜNÜ’ ETKİNLİĞİ

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Dernekler Elele Projesi Zonguldak Gençlik Merkezi’nde ‘Sivil Toplum Kuruluşu (STK) Tanıtım Günü’ etkinliği düzenlendi.

Etkinlik Nesil Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Artvin Grubu’nun coşkulu gösterisi ile başladı. Açılışı İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Ahmet Korkmaz ile Fiziksel ve Sosyal Hayatı Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasibe Özgümüş yaptı.

Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Ahmet Korkmaz “Ülkemizde bu kadar geniş katılımlı STK tanıtım günü olmamıştır. İlimizde birbirinden farklı alanlarda çalışmalar yürüten 30'a yakın dernek bir araya geldi, tanıştı, kaynaştı, yeni fikirler üretildi, yeni bağlantılar kuruldu. İlimiz için çok güzel bir sinerji yakalandı. İnşallah geleneksel hale getirebiliriz bu güzel etkinliği. Herkes mutlu, herkes memnun… Fiziksel ve Sosyal Hayatı Geliştirme Derneği ve katılan tüm derneklerimize teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız.” dedi.

Etkinlikte  Kdz.Ereğli, Alaplı ve Merkez İlçede faaliyet gösteren dernekler ürünlerini ve çalışmalarını tanıttı. Akşam düzenlenen Nurullah Akçayır ve Suat Ünal’ın Türk Halk Müziği Konserine yoğun katılım oldu. Birbirinden güzel türküler seyirciler eşliğinde söylendi.

Konser öncesi bir konuşma yapan Fiziksel ve Sosyal Hayatı Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasibe Özgümüş, “STK, siyasi partiler, sendikalar, dernekler ve vakıfların ortak ismidir. Ülkemizde 80 siyasi parti, 556 sendika, 5 bin 158  yeni vakıf, 118 bin dernek vardır. Derneklerin yüzde 20’si İstanbul’dadır. Bunu Ankara ve İzmir takip etmektedir. Zonguldak’taki dernek sayısı ilçelerle birlikte bin 89’dur.  Çeşitli faaliyet alanlarında çalışan derneklerin gelirleri üye aidatı, bağışlar, hibe ve fonlardır.  AB Ülkelerinde STK’larla ilgili bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. 5 milyon nüfusa sahip Finlandiya Cumhuriyetinde nüfusun yaklaşık yüzde 75’i hayatlarının herhangi bir noktasında bir derneğe üye olmuştur. Yine nüfusun yüzde 44’ü aylık 15 saat gönüllü olarak çalışmaktadır. Bir işte çalışanların yüzde 70’i sendikaya üyedir. Kayıtlı bir dernek en az 15 yaşında ve en az 3 gerçek kişi tarafından kurulabilir.” dedi.

“HÜKÜMET, POLİTİKA GELİŞTİRİRKEN STK TEMSİLCİLERİNE DANIŞMAKTADIR”

 Ülkemizde 4 yılda tek başına 250 bin gönüllüye ulaşan dernekler olduğunu belirten Özgümüş, “İtalya’daki STK’larda yaklaşık 800 bin  kişi istihdam edilir.  Zorunlu askerlik sistemine alternatif olarak 18-28 yaş arasındaki kişilere sistemde kayıtlı STK’larda çalışabilme imkânı sağlanmaktadır. İtalya’da bireyler ödeyecekleri gelir vergisinin yüzde 0,5’ini sivil toplum kuruluşuna aktarabilmektedir. Ayrıca İtalya’da her banka sosyal işler gerçekleştirmek için bir vakıf kurmak zorundadır.  İngiltere’de Hayır Sektöründe yaklaşık 900 bin kişi çalışır. Her yıl 3 milyondan fazla gönüllü düzenli olarak sivil toplum yardım çalışmalarına katılır.  Ayda en az bir kere gönüllü olarak görev almış kişi sayısı 11 milyondur.  Fransa’da vatandaşların dörtte biri STK’lara üyedir. STK’larda ücretli çalışan sayısı 1,8 milyonu ve gönüllü çalışan sayısı 16 milyonu bulmaktadır.  16 yaşına gelmiş iki veya daha fazla kişi bir araya gelerek dernek kurabilir.  Nüfusun 17 milyon olduğu Hollanda’da STK’larda gönüllü çalışan sayısı 6,5 milyonun üzerindedir. Hükümet, politika geliştirirken STK temsilcilerine danışmaktadır.  Ülkemizde 4 yılda tek başına 250 bin gönüllüye ulaşan, kamu kurumlarının giremediği sahalarda ve uluslararası standartlarda çalışmalar yapan, anayasal ve yasal düzenlemelerde karar vericileri yönlendiren derneklerimiz vardır. Bugün STK tanıtım gününde stand açan birbirinden güzide derneklerimiz de gönüllü olarak ve kar amacı gütmeksizin halka hizmet vermektedir.” şeklinde konuştu.

“GÜÇLÜ BİR DEMOKRASİ İÇİN GÜÇLÜ SİVİL TOPLUM”

Projede emeği geçenlere teşekkür eden Özgümüş konuşmasının sonunda “Dernekler Elele projesi kapsamında bugüne kadar Derneğe web sitesi tasarlanmış, 100 kişi kapasiteli Dernekler toplantı ve Eğitim Merkezi kurulmuştur. Merkezde, derneklere yönelik olarak Dernekler mevzuatı, Derneklerde defter tutma, dernek gelirlerinin çeşitlendirilmesi, stratejik planların geliştirilmesi savunuculuk ve lobicilik seminerleri düzenlenmiştir. Eğitim materyalleri kitap haline getirilmiştir. Ulusal çapta savunuculuk ve lobicilikte öne çıkmış dokuz dernekle bir araya gelinmiş, çalışmaları hakkında bilgi alınarak savunuculuk ve lobicilik iyi uygulamalar kitabı hazırlanmıştır.  STK Tanıtım Günü Etkinliği’nde de derneklerimizin hizmetlerinin görünürlüğüne ve hedef gruplarına ulaşmalarına katkı sağlanması, aralarındaki bağın güçlendirilmesi hedeflenmiştir.  Güçlü bir demokrasi için güçlü sivil toplum diyor, bugünün gerçekleşmesinde emeği geçen 80’in üzerinde gönüllüye teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi. 

Katılan sanatçılara teşekkür belgesi ve çiçek sunumuyla etkinlik sona erdi. Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: DERNEKLERLE, ‘STK, TANITIM, GÜNÜ’, ETKİNLİĞİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı