DİYABET EĞİTİMİ PROJESİ BAŞLADI
Haber
24 Ekim 2019 - Perşembe 10:11 Bu haber 4189 kez okundu
 
DİYABET EĞİTİMİ PROJESİ BAŞLADI
Diyabet Eğitim Projesi Bülent Ecevit Üniversitesi eğitim koordinatörlüğünde Zonguldak’ta başladı.
SAĞLIK Haberi
DİYABET EĞİTİMİ PROJESİ BAŞLADI

Türkiye’nin en önemli sağlık sorunlarından biri olan diyabetle mücadelede planlanan en kapsamlı projelerden biri olan Diyabet Aile Sağlığı Eğitim Programı Projesi (DASEP)  Diyabet Eğitimi Projesi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Obezite ve Diyabet Araştırma ve Uygulama Merkezinin eğitim koordinatörlüğünde Zonguldak Devrek’te başladı.

T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ve Türkiye Diyabet Vakfı yürütücülüğünde,  Dünya Diyabet Vakfı (World Diabetes Foundation) desteği ile oluşturulan proje kapsamında, Türkiye genelinde 22 ilde Aile Sağlığı Merkezi (ASM) pilot olarak seçilmiş olup,  Diyabet Destek Noktası olarak adlandırılan bu ASM’lerde  Aile Sağlığı Elemanları,  İl ve İlçe Sağlık Müdürlüğü yetkili birimleri görev yapmaktadır.

Diyabet Eğitimi Projesi kapsamında pilot uygulama yeri olarak seçilen Zonguldak’ta Diyabet Destek Noktası olarak Devrek ilçesi Fehmi Işık ASM belirlenmiş;  proje çalışmaları Bülent Ecevit Üniversitesi Obezite ve Diyabet Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve DASEP İl Eğitim koordinatörü Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu, İl Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birim Sorumlusu Dr. Rikkat Gizem Akyol,  İlçe Koordinasyon sorumluları, Devrek İlçe Sağlık Müdürü Dr. Gülfer Çetin, merkez hekimleri ve sağlık çalışanları tarafından yürütülmektedir.

Proje kapsamında, aile sağlığı çalışanlarının aldığı eğitimlerle diyabet konusunda bilgi ve farkındalıklarının artırılması, eğitimi alan aile sağlığı çalışanlarının bu bilgilerle diyabetli bireylere ve yakınlarına yardımcı olması hedefleniyor.

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: DİYABET, EĞİTİMİ, PROJESİ, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı