0
Haber Detayı
13 Mart 2018 - Salı 19:13 Bu haber 2449 kez okundu
 
DOĞALGAZ DA SÜRE 2020
Zonguldak’ta 50 bin konutun 21 binine doğalgaz bağlandı
GÜNDEM Haberi
DOĞALGAZ DA SÜRE 2020

* Akmercan Batıkar Doğalgaz Zonguldak Bölge Müdürü Bekir Selçuk, vatandaşın merakla beklediği sorulara ve iddialara cevap verdi.  
* 2020’de Zonguldak’ın tamamı doğalgaza geçecek. Zonguldak’taki 50 bin konuttan 35 binin önünden doğalgaz geçti. 20 bin 100 konut doğalgaz kullanıyor. 
* Çalışması tamamlanan mahallelerde doğalgaz kullanım zorunluluğu var. İl Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü kömür kullananlara ceza kesebilir.
* Kazı yaptığı yolda metre başına 35 TL ödediğini söyleyen Bekir Selçuk, ‘Parasını verdiğimiz her yerde kazı çalışması yaparız’ dedi. 
* Asfalt yol için 35 TL, parke yol için 32 TL ödediğini söyleyen Selçuk, Çaycuma ve Gökçebey’de belediyelerinin kazı ücreti almadığını ifade ederken Zonguldak Belediyesine 2 milyon kazı parası verdiklerini söyledi. 
* Bekir Selçuk;  Başkan Akdemir’in 2019’un seçim yılı olması nedeniyle 2018’de doğalgaz çalışması yapılmasını istemediğini belirtti.  HABER: Muhammet KARAPINAR 

Akmercan Batıkar Doğalgaz Zonguldak Bölge Müdürü Bekir Selçuk, Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’in Ontemmuz mahallesinde Doğalgaz firmasına asfaltı kestirmem açıklamasına cevap verdi.  “Parasını verdiğimiz her yolu keseriz. O yolda elektrik firması da çalışma yapacak, bizde çalışma yapacağız. Biz Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’e doğalgaz hattı döşenmeyen mahallelere asfalt yapma diye söyledik” diyen Bekir Selçuk, “ Zonguldak’ta 35 bin binanın önünden doğalgaz geçti, 20 bin 100’ü doğalgaz kullanıyor. 2012 yılında Zonguldak’ın tamamına beş yıl içinde doğalgaz verilecek sözü vermiştik. Ancak bu süre sekiz yıla çıkarıldı. Zonguldak’ın tamamı 2020’nin sonuna kadar doğalgaza geçmiş olacak. Akmercan Batıkar Doğalgaz Zonguldak Bölge Müdürlüğü olarak çiçek dikmiyoruz ve sonuçta kazı yapıyoruz. Bizim açtığımız yolu kapatmak Belediye’nin asli görevleri arasında. Biz yol yapımında profesyonel değiliz. Biz Belediye’ye açtığımız yolun karşılığında bir bedel ödüyoruz. Biz bir metre asfalt yol için 35 TL, parke taşlı yol içinde 32 TL ödüyoruz”

DİĞER BELEDİYELERDE SORUN YAŞAMIYORUZ 
Selçuk, “Bizim doğalgaz çalışmasını tamamladığımız yollarda belediye programa alacak ve yüzey kaplamasını yapacak. Kazı yaptığımız yolun kaplaması mevzuat gereği bizde. Biz bu işi bedeli karşılığında Belediye’ye devrettik. Diğer İllerde ve ilçelerde kazı yaptığımız alanları belediye kaplıyor ve hiçbir sorunda yaşamıyoruz. Biz kazı yaptıktan sonra belediyeler o yolu programa alıyorlar. Zonguldak Belediyesine bugüne kadar yol kazma karşılığında iki milyon ödeme yaptık. Biz parasını ödediğimiz bütün yollarda kazı çalışması yapabiliriz. Çaycuma ve Gökçebey İlçe Belediyelerine kazı parası vermiyoruz”

AKDEMİR 2018’DE ÇALIŞMA İSTEMİYOR 
Selçuk, “Zonguldak’ta İnağzı, Yeşil, Yeni mahalle, Tepebaşı ve Bahçelievler mahallelerinde yüz de yüz doğalgaza geçildi. Terakki, Ontemmuz, Çaydamar ve Karaelmas mahallelerinin bir kısmı, Birlik mahallesine girmedik. 2018’de Karaelmas mahallesinin bir kısmına daha doğalgaz verilecek. 
Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, 2019’daki seçim nedeniyle 2018’de çalışma yapmamızı istemedi. Biz buna rağmen sistemi ayakta tutmak için çalışma yapıyoruz. Genel Müdürlüğümüz Başkanın talebi üzerine fazla yatırım yapmama kararı aldı. Zonguldak Belediyesi ile uyum içinde olsaydık çalışmalar daha hızlı ilerlerdi ve daha çok kişi doğalgaz kullanırdı. 2020’nin Mart ayına kadar Zonguldak’ta doğalgaz fiyatları değişmeyecek. Çalışması tamamlanan mahallelerde doğalgaz kullanım zorunluluğu var. İl Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü kömür kullananlara ceza kesebilir. 2016 yılından sonra doğalgaz çalışması tamamlanmış binalarda katı yakıt yakmama kararı var” dedi. 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: DOĞALGAZ, DA, SÜRE, 2020,
Yorumlar
Haber Yazılımı