DOKTORDAN ANLAMLI BAĞIŞ google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
17 Kasım 2020 - Salı 13:58 Bu haber 530 kez okundu
 
DOKTORDAN ANLAMLI BAĞIŞ
GÜNDEM Haberi
DOKTORDAN ANLAMLI BAĞIŞ

Zonguldak Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Mehmet Günaydın, Dr. Onur Ercan tarafından immün plazma bağışında bulunulduğunu söyledi.

Türk Kızılay’ı pandeminin yol açtığı sosyal sorunların çözümüne ve sağlık çalışanlarına destek olurken diğer yandan da hastalığın tedavisi için çalışmaya devam ediyor. Coronavirüs salgınında ağır durumdaki hastaların bağışıklık sistemi, Kızılay tarafından aferez yöntemiyle temin edilen, içerisinde virüse karşı antikor barındıran immün plazmalar ile destekleniyor. Gün içinde 8 ila 9 aferez işlemi yaptıklarını söyleyen Zonguldak Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Mehmet Günaydın; “Kızılay kan merkezi olarak 6 Kasım itibari ile Ümmin plazma aferez çalışmalarına başlamış bulunmaktayız. Zonguldak, Bartın ve Karabük bölgesine biz bakıyoruz. Amacımız hastanelerde COVID-19 tedavisi gören hastalara gerekli plazmaları tedarik etmektir. Sağlık bakanlığı COVID-19 tedavisi gören hastalarımızı sisteme yüklüyor ve biz bu hastaları tek tek arayarak kendilerine ulaşıyoruz. Kabul eden hastalarımızın merkeze getirerek plazma tedavisine uygunsa aferez işlemine başlıyoruz. İşlem 45 ila 60 dakika süren bir işlemdir. Aferez işlemi tamamladıktan sonra hastalarımızı tekrar evlerine bırakıyoruz. Aldığımız plazmayı işlemlerden geçirdikten sonra iki hastaya veriyoruz. Günde sekiz, dokuz aferez işlemleri yapıyoruz.” diye konuştu.

  “BİR CAN KURTARABİLİRLER”

Plazma bağışında bulunan Dr. Onur Ercan’da; “Maalesef COVID-19 dünya sorun haline geldi. Buradan diğer kan bağışında bulunan tüm hastalarımız bir can kurtarabilirler.” dedi.

 

Haber: Muhammet KARAPINAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: DOKTORDAN, ANLAMLI, BAĞIŞ,
Yorumlar
Haber Yazılımı