Haber Detayı
04 Şubat 2019 - Pazartesi 18:18 Bu haber 4041 kez okundu
 
‘DOST VE DÜŞMANLARIMIZI TANIMAMIZ GEREKİR’
GÜNDEM Haberi
‘DOST VE DÜŞMANLARIMIZI  TANIMAMIZ GEREKİR’

Çatışma, şiddet, zulüm ve insan hakları ihlalleri nedeniyle zorla yerinden edilen insanların sayısı küresel çapta rekor seviyelere ulaşıyor.

Türkiye de 4 milyon kişi ile en fazla sığınmacı/mülteciye ev sahipliği yapan ülkelerden biri durumunda.

Mülteci, ‘Önceden yaşadığı ikamet ülkesinin dışında bulunan, oraya dönemeyen veya söz konusu korku nedeniyle dönmek istemeyen kişidir’ şeklinde tarif ediliyor.

Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Türkiye de, Suriyeli, Afganlı, Iraklı, Somalili ve diğer uyruklardan sığınmacılar olduğunu belitti.

Türkiye de 4 milyon mülteciye ev sahipliği yaparken, Zonguldak’ta 3 bin üzerinde misafiri ağırlıyor.

Zonguldak’ta yapılan başarılı organizasyon neticesi, mültecilerin aykırı bir davranışına rastlanmadığı gibi, toplumla barışık yaşadıkları izleniyor.

Geçtiğimiz günlerde, Zonguldak’ta yaşayan Afganlı mülteciler için Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde Ensar gönüllüleri tarafından program düzenlendi.

Programa Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, vali Yardımcısı Nevzat Taştan, İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, SGK İl Müdürü Ergin Avcı, Tabu Kadastro İl Müdürü Engin Reis, İl Sağlık Müdürü DR. Ertuğrul Güner, sivil toplum kuruluşları yöneticileri katıldı.

Program İstiklal marşı, Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başladı. Anadolu Ajansı Orta doğu Masası İran sorumlusu Melih Ahıskalı konuşması ve sinevizyon gösterisi ile devam etti.

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, yaptığı konuşmada ‘Önemli olan açıkta ve aç kimsenin kalmaması. Hedefimiz, burada kaldığınız sürece sizleri mağdur etmemek’ dedi.

Bektaş ‘Keşke sizleri ve bizleri bu sıkıntılara sokanlar bu işlerde başarılı olamasalar. Bu açıdan; dostlarımızı ve düşmanlarımızı iyi tanımamız gerekiyor

“Zonguldaklılar ekmeklerini yerin 500 – 600 metre altından kömür çıkararak sağlamaya çalışıyorlar. Bunun içinde ölüm tehlikesi dahil bir dizi zorlukla mücadelede ediyorlar’ diyen Vali Bektaş, ‘Oradan kazandıkları ekmeklerini sizlerle paylaşıyorlar’ diyerek, vaziyetin önemini belirtti.

Gecede Afganistanlı bir kızın yaptığı tablo Vali Erdoğan Bektaş’a verildi. Tabloda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın alan mültecilerin yüzleri gülerken uzakta olanların yüzlerinin asık olduğu görüldü.

Özel Haber: Muhammet KARAPINAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘DOST, VE, DÜŞMANLARIMIZI, , TANIMAMIZ, GEREKİR’,
Yorumlar
Haber Yazılımı