EBA MI VEBA MI! google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
28 Eylül 2020 - Pazartesi 17:58 Bu haber 1087 kez okundu
 
EBA MI VEBA MI!
GÜNDEM Haberi
EBA MI VEBA MI!

Koronavirüs salgını nedeniyle, uzaktan devam eden eğitimde Eğitim Bilişim Ağı (EBA)’ya ulaşımda yaşanan sıkıntıların yanında birçok öğrenci de tablet ve dizüstü bilgisayar olmayışı büyük eleştiri konusu oldu.
Sosyal devlet anlayışının ters düz edildiği Pandemi döneminde daha önce de devlet kurumları kampanya başlatarak, vatandaşlara IBAN göndermiş ve destek talebinde bulunmuştu. Yine Pandemi sebebiyle gerçekleştirilen uzaktan eğitimde ‘Dezavantajlı’ öğrencilerin düşünülmediği ortaya çıktı. Yaşanan sıkıntıların üzerine Milli Eğitim Bakanlığı vatandaşlardan tablet ve dizüstü bilgisayar almak için kampanya başlattı. Ayrıca Kızılay’da kampanya düzenlerken devlet kurumlarından önce Acun Ilıcalı televizyon programında dezavantajlı öğrenciler için büyük miktarda bağış toplamıştı. 
Birçok sıkıntıların yaşandığı uzaktan eğitimde interneti olmayan da birçok öğrencinin olduğu ulusal medyada yer almıştı. Konuya ilişkin daha önce açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Dünyanın en iyi dijital eğitim altyapısını kuruyoruz. Çok iddialı olarak söylüyorum. Uzaktan eğitimde dünyadaki 3-5 ülkeden bir tanesi Türkiye. Bu hizmetin genişleyerek yüz yüze eğitime geçildiğinde de sürekli biçimde devam edeceğinin müjdesini vermek isterim.” demişti.
Yaşanan gelişmelerin ardından Türkiye’de uzaktan eğitimde sıkıntı yaşayan dezavantajlı öğrenciler için kampanyalar düzenlenmeye başladı. Yaşanan sıkıntılar eleştirilere konu olurken Zonguldak’ta ise bu konuda ilk adım belediyelerden geldi.
Zonguldak Valiliği'nin İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde uzaktan eğitime erişemeyen 8.sınıf ve 12.sınıfta öğrenim gören dezavantajı öğrencilere tablet, bilgisayar ve internet paketi sağlamak amacıyla başlatılan yardım kampanyasına ilk destek Zonguldak, Kozlu ve Kilimli Belediyeleri’nden geldi.
Zonguldak Belediye Nikâh Salonu'nda düzenlenen törende Zonguldak,  Kozlu ve Kilimli Belediyeleri ile İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.
Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar,  Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş ve Kilimli Belediye Başkanı Kamil Altun, Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun ile Kilimli ve Kozlu İlçe Milli Eğitim Müdürleri arasında imzalanan protokol ile bilgisayar tableti ve interneti olmayan dezavantajlı öğrencilerin uzaktan eğitime erişim engelinin kaldırması hedefleniyor.
Yaşanan sıkıntıları doğrular nitelikte bir açıklama yapan Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun, “Şu anda kampanya kapsamında 300 öğrencimize tablet ve internet paketi sağlanacak. Bu hizmetin ve kampanyanın il geneline yayılarak tabletsiz ve internetsiz öğrencinin kalmamasını hedefliyoruz. Kampanyaya destek veren belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi. 
Zonguldak Belediye Başkanı Doktor Ömer Selim Alan da uzaktan eğitime ulaşamayan dezavantajlı öğrenciler olduğuna dikkat çekerek, “Sekizinci ve 12. sınıf öğrencilerimizin derslerinden geri kalmaması ve başarılı olması için uzaktan eğitime de katılabilmeleri için tablet ve internet ihtiyacı gündeme geldi. Bu nedenle tablet ve internet paketi olmayan öğrencilerimiz için Valiliğimizin ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’müzün bir kampanya çağrısı yaptı.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: EBA, MI, VEBA, MI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı