0
Haber Detayı
26 Ağustos 2018 - Pazar 16:30 Bu haber 5634 kez okundu
 
Ekonomik krizin faturası emekçiye ödetilemez
EKONOMİ Haberi
Ekonomik krizin faturası emekçiye ödetilemez

 Temmuzda dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 7 bin 912 liraya yükselirken,  açlık sınırı da 2 bin 130 liraya lira olarak hesaplandığını belirten Zonguldak Eğitim İş Şube Başkanı Metin Kahveci, “Türk parası hızla değer kaybetmiş, enflasyon son 14 yılın rekorunu kırmıştır.”dedi.


Temmuzda dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 7 bin 912 liraya yükselirken,  açlık sınırı da 2 bin 130 liraya lira olarak hesaplandığını belirten Zonguldak Eğitim İş Şube Başkanı Metin Kahveci, “Türk parası hızla değer kaybetmiş, enflasyon son 14 yılın rekorunu kırmıştır.”dedi.
Kahveci, yaptığı yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 
"Son 16 yılda tüm kaynakları, ülkenin ve halkın ihtiyacı olmayan alanlara harcayan AKP iktidarının üretime değil tüketime yönelik politikaları nedeniyle Türk parası hızla değer kaybetmiş, enflasyon son 14 yılın rekorunu kırmıştır. 
Enflasyon karşısında her zaman korunaksız olan dar ve sabit gelirliler arasındaki yoksullaşma da buna bağlı olarak giderek derinleşmektedir. Temmuzda dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 7 bin 912 liraya yükselirken,  açlık sınırı da 2 bin 130 liraya lira olarak hesaplandı.
“Son yıllarda ücretlilerden alınan vergi sürekli artmış ancak faizden alınan vergi azalmıştır” 
“Dış politikadaki bağımlılığını, ekonomik alana da yansıtan AKP, 16 yıllık iktidarı boyunca Cumhuriyetin bütün ekonomik birikimlerini hem uluslararası şirketlere hem de kendi yandaşlarına değerinin çok altına devretmiştir. IMF’ye borcumuzun bittiğinin söylemesine rağmen bugün Türkiye’nin iç ve dış borçları artmış, AKP iktidarı ülkeyi, kendinden önceki Cumhuriyet hükümetlerinin tamamından daha fazla bir borca sokmuştur. Son yıllarda ücretlilerden alınan vergi sürekli artmış ancak faizden alınan vergi azalmıştır. Faiz gelirlerinin artması ülkede bir sıcak para ekonomisi oluşturmuş, sanayi üretimi ise artan iş talebini karşılayacak oranda gelişmemiştir.”
“Ülkedeki ekonominin kötüye gidişinin faturası ise kamu çalışanları ile emekçilere borç, zam, faiz ve enflasyon olarak yansıtılmaktadır”
Gelinen noktada ülke kaynaklarını ve dışarıdan borç alınan kaynakları tüketime yönelik olarak uluslararası sermayeye kullandırarak ekonomiyi spekülatif saldırılara açık hale getiren AKP iktidarı bugün yaşanan krizin tek sorumlusudur. Ülkedeki ekonominin kötüye gidişinin faturası ise kamu çalışanları ile emekçilere borç, zam, faiz ve enflasyon olarak yansıtılmaktadır. Hükümetin oluşturduğu bütçe ve cari açığın bedeli de milyonlarca emekçiye KDV ve ÖTV olarak dönmekte ve çarşı da ve pazarda kendini göstermektedir.
“halkımız ve kamu çalışanları nefes alamaz hale gelmiştir”
“Bir taraftan kemer sıkan, diğer taraftan da boğazı sıkılan halkımız ve kamu çalışanları nefes alamaz hale gelmiştir. Çünkü ülkemizde 50 devalüasyon olmuştur. Hayat pahalılığı devalüasyon  şu an tam olarak hissedilmediyse de 2 ay sonra fiyatlara yansıyacaktır. Bir öğretmenin maaşı 2014 yılında 1100 dolar alırken şu anda 650 dolara inmiştir. Diğer ücretlileri düşündüğümüzde işin hangi boyutlarda olacağı şimdiden belli olmaktadır.
 AKP nin açıkladığı 100 günlük ekonomik proğramda emek kesimine ait hiçbir iyileştirme yoktur. Enflasyon ülkemizde  40 dayandığı günümüzde  emek kesimi daha da ezilmektedir. Temel gıda maddelerinin yüzde yüz arttığı bu dönemde   yazılan acı reçetenin  halkımızın kapısına dayandığını görmekteyiz. 
AKP iktidarını uyarıyoruz; halkın tümünü yoksullaştıran, gelir dağılımında adaletsizliği derinleştiren enflasyonu ve faizi arttıran politikalara derhal son verin.
Enflasyon farkı her ay maaşlara yansıtılmalı ve kamu çalışanlarına ek zam verilmelidir. 3 milyon kamu çalışanını ve 2 milyon kamu emeklisini açlığa, sefalete mahkûm eden enflasyon oranını ve zamları kabul etmiyoruz, acilen gerçekçi çözümler bekliyoruz.
Emperyalist-kapitalist sistemin, emekçileri açlık ve sefalete mahkum eden politikalarına karşı hiçbir emek örgütü sessiz kalamaz. Kamu çalışanlarını, emeklileri yoksulluk sınırının altında yaşamaya mahkûm eden, asgari ücretliye göstermelik ücret artışlarını reva gören siyasal iktidarların uyguladığı emek karşıtı politikalar karşısında, tüm emek örgütlerinin mücadele alanını genişleterek ortak tavır almaları zorunludur.

Haber Merkezi

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ekonomik, krizin, faturası, emekçiye, ödetilemez,
Yorumlar
Haber Yazılımı