‘EMEKLİ KATIRLAR’ NE OLDU, BİLİYOR MUSUNUZ?.. google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
12 Ocak 2021 - Salı 17:00 Bu haber 1988 kez okundu
 
‘EMEKLİ KATIRLAR’ NE OLDU, BİLİYOR MUSUNUZ?..
GÜNDEM Haberi
‘EMEKLİ KATIRLAR’ NE OLDU, BİLİYOR MUSUNUZ?..

‘EMEKLİ KATIRLAR’ NE OLDU, BİLİYOR MUSUNUZ?..

Film işler var piyasada. Bırakın Dünya’yı, Türkiye’nin doğu ve Güneydoğusunda bile yok böyle renkli Türkçe sinemaskop filmler? Aslında Zonguldak’ın eksiklerinden biri mizah/karikatür dergisi yok.

İnanın; değil aylık/haftalık; günlük çıksa konu bulluğu yaşanır.

Kozlu’da Köprülü Kavşak için proje yapılıyor. Sonra, ‘Kaymakamlığın manzarasını bozacak’ diye proje değişikliği yapılıyor. Şimdi, Ereğli tarafına gidecek araçlar ile Kozlu’ya dönecek araçlar kuyruk oluşturup, trafik aksatıyor/muş.

Yeni Hastane’nin projesinde yeterli otopark çizilmemiş. Bina bitmeye yakın ortaya çıkmış bu durum(!) ve otopark ihtiyacı için yakındaki tarihi Kız Meslek Lisesi yıkılmaya çalışılıyor.

Zonguldak Merkezinde ‘Her an yıkılabilir’ raporları olan Belediye Merkez Çarşısı dururken, seçilmiş ve atanmışlar, ‘Endüstri Mirası’ Fevkani köprüsünü yıkmaya çalışıyor.

Zonguldak-Kilimli arasında T0 Tüneli önünde yapılan viyadük ayakları ‘Yanlış oldu’ diyeyıkıldı. Önceki müteahhittin Uzunkum-Kilimli arasında deniz kenarına döktüğü kayalar ‘Ne hikmetse’ geçenlerde toplandı.

Geçen yıl yapılan parke yollar bu yıl doğalgaz veya başka bir altyapı çalışması için sökülüyor. Kanalizasyon veya atıksu için açılan kanallara kullanılması yasak ya da verimli olmayacak mostra dökülüyor.

Bunlar, maddi ve manevi sıkıntılara neden olacak; daha ziyade halka değil, müteahhite yapılan hizmetler yanında, moral bozan işler…

Şimdi, ortada ‘Böyle’ örnekler olunca, seçilmiş ve atanmışların ‘Hizmet’ adına yapmış oldukları açıklamalar, sadece okur-yazarlar arasında değil; toplum katmanlarını oluşturanların çoğu arasında yüzde 80 tenzilatlı dinleniyor.

Mesela/ örneğin/ misal/ faraza;

Sayın Vali Mustafa Tutulmaz, önceki gün “Zonguldak’ı değerlendirme” toplantısı yaptı. “Turizm, Endüstri mirası, Kültür Vadisi, Turizm” dedi. Ardından Zonguldak’ın bu üç beklentisinin ortasına ‘MAKZON’u oturttu.

Gerçi ‘Ne uçurur, ne batırır’ diyerek MAKZON için ‘Olsa da olur olmazsa da’ şeklinde bir yorum yapsa da, Sayın Vali’nin savunuculuğunu yaptığı ‘Sevgi dili’ burada askıda kaldı.

Sevgi dili, samimiyetle ve doğruların konuşulduğu, birlik beraberliğin rahat paylaşılıp, pazarlandığı bir davranış biçimidir. Sevgi dilinin emarelerinden biri, birbirini kucaklamaktır. Şekil ve temas ile duygu yükleme pozisyonu…

Sevgi dili sadece kucaklamayla değil, göz, el, ses ve işaretle de sağlanır. Aslında, asıl olan sevgidir. Bir de; birine bir şeye karşı ilgi ve bağımlılık göstermeye yönelten duygu. Bu duyguyu karşısındakine icraatla ikna ederken enjekte ederseniz etkili olursunuz. Yoksa, yüzde 50-60-70 tenzilatlı dinlenme safhası başlar.

Sevgi dili hakimiyeti istenen yerde Organize Sanayi Bölgesi (OSB)yönetimlerine CHP’lilerin alınmaması veya Üzülmez’de ki proje tanıtım toplantısına ana muhalefet partililerin d6avet edilmemesi gibi bir ‘Lüks’ yaşanabilir mi?

Bu gün Hem Kız Meslek Lisesi yıkım işi hem de Üzülmez de vilayet konağına 1 km mesafede pahalı arazide birilerinin hangar sahibi olma gayretleri halkın moralini bozdu. İşin ilginç yanı, bu olumsuz gelişmede diretmek, siyasi iktidarın Zonguldak’ta puan ve oy kaybına neden oldu. Zonguldak’ta muhalefet partilerinin yapamadığı muhalefeti, iktidar kanadının yapmaya kalktığı icraatlar yapıyor.

Siyasi iktidar bir yandan Millet İttifakı içindeki partileri Cumhur ittifakına katıp oy oranını yükseltmeye çalışıyor, diğer taraftan Zonguldak’ta aleyhindeki tezahüratı arttıracak işleri kaşıyor.

Aslında basit gibi gözüküyor. Ancak, gerçek bu...

Basit bir iş daha anlatayım. Yukarda fıkra gibi karikatür gibi dediğim işlerden biri daha…

Birkaç ay önce Zonguldak Belediyesi bünyesinde çalışan, dar ve dik sokaklardan çöplerin toplanması için kullanılan 10 çöp katırı emekli edildi.

Aklıma, geçimini sağlayamadığı için ikinci işte çalışan veya ikinci iş arayan emekliler geldi, kendi kendime gülüyorum.

Zonguldak Belediyesi’nin emekli ettiği 10 katır ne oldu biliyor musunuz? Bir köy kooperatifine ‘Sembolik’ bir rakamla 1 liraya verilmiş. Yani, Belediye’den emekli edilmişler de… Geçimini sağlayamayacakları için, bizim emekliler gibi ikinci bir iş peşine düşmüşler.

Şimdi… Yapılan işin, konuşulan dilin icraatta ilgi ve duygu taşıması için, ‘Ciddi’ olması gerekir. Dünyanın değil, Türkiye’nin başka yerlerinde bunun örnekleri var.

Mesela, Mardin/Artuklu ilçesinde çöp toplanmasında kullanılan 40 kadrolu eşekten 3’ü törenle emekli edilmiş. Düzenlenen törende Mozart ve Beethoven’in eserlerinden klasik müzik dinletisi yapılmış. Eşeklere tepsi içinden sebze/meyve verilmiş. Ve yetkililer eşeklere özgürlüklerini vereceklerini, çalışmayacaklarını açıklamış. Emekli edilen eşekler, tüm ihtiyaçları karşılanmak üzere hayvan barınağına gönderilmiş.

NOKTA.

 

ZONGULDAK LİMAN BAŞKANI EKMEKÇİ

Limanlar kategorisine ait olan ve Zonguldak Merkez lokasyonunda yer alan Zonguldak Liman Başkanlığı görevine Erol Ekmekçi getirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Zonguldak Liman Başkanı Ali Görkem Ereğli Liman Başkanlığı görevine atandı.

Zonguldak Liman Başkanı Erol Ekmekçi, daha önce Ereğli Limanında çalıştı.

6 Yıldır Zonguldak Liman Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyordu.

Genç, dinamik liman başkanı Erol Ekmekçi’ye başarılar diliyoruz.

 

 

 

 

GAZETECİ AKILLI’YA GEÇMİŞ OLSUN

Anadolu Ajansı Zonguldak Büro sorumlusu Ferdi Akıllı, önceki gün akşam geçirdiği beyin kanaması sonucu Atatürk Devlet Hastanesi’nde kontrol altına alındı.

Genç gazetecinin yüksek tansiyona bağımlı olarak beyin kanaması geçirdiği ve yoğun bakımda tutulduğu öğrenildi.

Yapılan tetkik ve müdahaleler sonrası, hastane yetkilileri, dün genç ve sevilen gazetecinin durumunun iyiye gittiğini belirttiler.

Genç gazetecinin rahatsızlığı şehirde büyük üzüntü yarattı.

Ferdi kardeşime acil şifalar diliyorum. Ailesi ve yakınlarına geçmiş olsun.

İnşallah en kısa sürede sağlığına kavuşur ve meslek çalışmalarına döner.

SİYASETTE KÖŞE KAPMACA BAŞLADI

Bir yanda ‘Erken seçim’ kulisleri diğer yanda siyasi partilerin birbirlerinin denge ve ağırlıklarını bozma operasyonları.

Genel Seçim için hedef 2023 gösterilse bile, pandemi, hayat pahalılığı ve işsizlik gibi ortamı geren gelişmeler, erken seçimi çağrıştırmaya başladı.

Cumhur ittifakı içinde yer alan Milliyetçi Hareket Partisi’nin, siyasi yandaş olarak görülen İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’e yaptığı ‘Yuvaya dön’ çağrıları sonrasında; Ak Parti genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı’nın Saadet Partisi liderlerinden Oğuzhan Asiltürk’e yaptığı ziyaret yeniden erken seçimi çağrıştırdı.

Siyasi piyasalar, teklifleri, yapılacak bir erken seçimde, Cumhur İttifakı’nın yeniden iktidar olabilmesi için bir arayış olarak değerlendirdi.

Diğer taraftan, MHP’den ayrılan Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’unda Doğruyol Partisi’ni dizayn ettiği şeklinde kulisler yayılıyor.

Siyasi kulisler, ittifak partileri arasında çekişme ve yıpratma çalışmaları sürerken, doğu ve güney doğu’da Müslüman Kürt Partisi kurulma çalışmalarının da olabileceğini ileri sürüyorlar.

Siyaset uzmanları, iktidar partisinin yeterli ittifakları sağlaması halinde, seçimin 2023’e kalmayacağını belirtiyorlar.

2021’E İŞSİZLİK DAMGA VURUR

2020 geride kaldı. Toplum katmanlarının oluşturanların temsilcileri, 2020 yılından memnun değil.

Türk Eğitim Sen Zonguldak Şube Başkanı Şahin Ören yaptığı açıklamada ‘Kamu Çalışanları enflasyona ezdirilmiştir’ derken, Zonguldak Esnaf Birlikleri Başkanı muharrem Coşkun’da, 2020’yi ‘Esnafın kayıp yılı’ olarak ilan etti.

Çalışan ve emekliye verilen zamlar, 2020 sonu itibarıyla elektrik, doğalgaz, su ve temel gıda ihtiyaç maddelerine gelen zamlar nedeniyle eridi. Çalışan ve emekliler yeni yıl itibarıyla yine açlık sınırı çerçevesinde dolaşmaya başladı.

Bu arada, pandemi süreciyle birlikte başlayan ‘İşsizlik’ sıkıntısı had safhaya vardı. Resmi işsizlerin yanında, emekli aylığı ile geçinemeyip, iş aramak zorunda kalanlarda arttı.

Yapılan istatistiklere göre, istihdam edilenlerin sayısı geçen yıla oranla azaldı.

Diğer taraftan, ‘İşsizlik azaldı’ söylentilerinin nedeni olarak, ‘Çalışmayanın artmasıyla işsizliğin azaldığı’ şeklinde yorumlandı.

Gelişmelerden sonra Türkiye de işsiz sayısı 4 milyon 5 bin kişi olarak açıklandı. Zonguldak’taki kayıtlı işsiz sayısı ise 50 bin.

Diğer taraftan ülke genelinde 13 milyon emekli var. Zonguldak’taki emekli sayısı ise 165 bin. Yüz emeklinin maaşı 173 çalışan ödüyor. Türkiye de çalışan sayısının ise 22 milyon.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘EMEKLİ, KATIRLAR’, NE, OLDU,, BİLİYOR, MUSUNUZ?..,
Yorumlar
Haber Yazılımı