Haber Detayı
25 Şubat 2020 - Salı 18:46 Bu haber 1367 kez okundu
 
EMEKLİYE PROMOSYON TAHRİKİ
‘Emeklilere Banka Promosyonu’ süresinin dolmasına 3 gün kala yayılan ‘Bayram ikramiyeleri kaldırılacak’ şayiası bomba tesiri yarattı. SGK açıklama yaptı ‘Böyle bir tasarruf bulunmadı’ dedi. Emeklilerin oluşturduğu platform bu gün açıklama yapacak.
GÜNDEM Haberi
EMEKLİYE  PROMOSYON  TAHRİKİ

* Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile bankalar arasında 2017’de imzalanan ‘Emeklilere banka promosyonu’ protokol süresi olan ilk 3 yıl üç gün sonra dolacak.

* Yapılan protokole göre, bu dönemde 1000 lira aylık alanlara 300, 1000 lira ile 2 bin lira arasında aylık alanlara 375 lira, 2 bin lira üzeri aylık alanlara 450 lira ‘Promosyon’ ödenmişti.
* Devam eden müzakereler neticesi, emeklilerin önümüzdeki üç yıl için alacakları yeni promosyon miktarları bu ay sonu belli olacak.
* SGK ile Bankalar Birliği arasındaki görüşmeler henüz sonuçlanmamasına rağmen bankalar, sayısı 13 milyonu aşan emeklilerin aylıklarını kendi bankalarından almaları için yarışa girdi.
* Bu arada, ‘Emekli promosyonları’ siyasi iktidar ile muhalefet partileri arasında da ‘Polemik’ konusu edilmeye başlandı.
* Medya’da ortaya atılan ‘Emekli ikramiyeleri kesilecek’ haberleri emekliler arasında emekliler arasında moral bozdu.
* 13 milyona yakın emeklinin 3/2’si (8 milyon)açlık sınırı (2 bin 200TL) altında maaş alıyor. Emeklilerin çoğu, ailesini geçindirmek için 2’nci bir işte çalışmaya çalışıyor.
* Açlık sınırı(2 bin 200TL) altında maaş alanlar yanında, belirlenen asgari ücret(2 bin 324TL) altında maaş alan milyonlarca emekli,  yaşam kalitelerinin her gün aşağı çekildiğini belirtiyor.
* Siyasetin ‘Etkili’ konusu durumuna gelen ‘Emekli banka promosyonları’ konusunda, muhalefet, “Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın isteği üzerine SGK tarafından hazırlandığı iddia edilen yeni tasarruf tedbirleri taslağına göre Kurban ve Ramazan bayramlarında bin TL ikramiye alan emeklilerin, tasarının kabul edilmesi halinde artık bu ikramiyelerini alamayacağı” öne sürüldü.
* SGK bir açıklama yaparak, ‘Emekli ikramiyelerinin kaldırılması konusunda çalışma yapılmadığı’ ‘Herhangi bir tasarruf çalışmasında bulunulmadı’ dedi.
*n Emekli kuruluşlarının oluşturduğu ‘Platform’ bu gün, TÜM EMEK DER Genel Başkanı Satılmış Çalışkan başkanlığında toplanarak, durum değerlendirmesi yapacak.
* SGK ile Bankalar Birliği arasındaki ikinci 3 yıl için belirlenen rakamlar ve gelişmeler değerlendirilecek ve bu gün dönem sözcüsü Tüm Emek Der Genel Başkanı Satılmış Çalışkan tarafından açıklama yapılacak.
* Emekli dernekleri, ülkenin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik şartlar çerçevesinde, mutedil davranılmasını ve emeklilerin ‘Yalan’ haberler ile kışkırtılmamasını istediler.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: EMEKLİYE, , PROMOSYON, , TAHRİKİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı