“EMİN OLUNMAYAN BİLGİLER YAYILMASIN”
Haber
23 Mart 2020 - Pazartesi 22:03 Bu haber 6247 kez okundu
 
“EMİN OLUNMAYAN BİLGİLER YAYILMASIN”
SAĞLIK Haberi
“EMİN OLUNMAYAN BİLGİLER YAYILMASIN”

Tüm dünyada endişeye yol açan coronavirüs salgının ortaya çıkışı ve yayılımı hakkında bilgi veren Level Hospital Dahiliye Uzmanı Yücel Alagöz, coronavirüs ve korunma yolları üzerine vatandaşlara uyarıda bulundu.

Coronavirüsün her hastada aynı tabloyu göstermediğini, bazılarının ağır bazılarının ise hafif geçirdiğini belirten Alagöz, hastalığın tam anlamıyla bir ilacının bulunmadığını söyledi.

Cronovirüs hakkından bilgi verir misiniz?

Yücel Alagöz: Coronavirüs (COVİD- 19) tarafından ifade edilen günümüzde Dünya Sağlık Örgütü ‘Pandemi’ olarak kabul ettiği mikroorganizma olan virüsün en önemli özelliği bulaşıcılığı çok hızlı. Şuan dünyanın tamamını işgal eden bir virüs. Daha önceden bilinen bir mikroorganizma olmadığı ve bilinen bir tedavisi olmadığı için insanlar için bir tehlike yaratıyor. Kaos ortamı yaratılmaması lazım. Çin’de, İtalya’da ve İran’da bu virüsler çıktığı zaman gerekli sağlık politikalarının oluşturulmamasından dolayı hızla yayıldı. Bahsettiğimiz ülkeler ilk vaka çıktığında Türkiye gibi uyguladıkları sağlık politikasıyla sınırlandırma getirebilselerdi belki şuanda İtalya gibi bütün sınırlarına karantina altında getirmezdi. İran’ı tam olarak bilemiyorum ama. Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak şeffafız, saklı kaldığını düşünmüyorum. -Yapılan uyarılar sizce yeterli mi? Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca bu süreci çok iyi yönetiyor. Devletimizin ve hükümetimizin sağlık politikaları çok doğru. Vatandaşlarımızın sağlık çalışanlarına ve devletin açıklamalarına mutlaka uymalarında fayda var. En önemli husus şu; bulaşıcılığı olduğu için ‘Evde kal’. Çok acil bir işin yoksa acil bir durum söz konusu değilse evde kal ve mümkün olduğunca diğer insanlarla temas halinde bulunulmamalı. Bu şekilde bulaşıcılık oranı da düşürülmeye çalışılmalı. Eğer ki kronik bir rahatsızlığınız varsa mutlaka maske takılmasını öneriyoruz.

 

-Virüsün bulaşmasını nasıl engelleyebiliriz?

Mikroorganizmanın belki bize bulaşmasını engelleyemeyiz. Ama bu virüsün bizim kendi sağlığımızı yıkmasını engelleyebiliriz. Biz kendimizi hijyenik yaparak bulaşma oranının en aza indirgememiz lazım. Ellerimizi düzenli olarak yıkamamız gerekiyor. Şuanda bulunduğumuz ortamda normal iki üç katından daha uzun sürede 20 saniyeden fazla el yıkanmasını öneriyoruz. Vücut direncimizi yüksek tutmamız için uyku düzenimizin iyi olması gerekiyor. Sıvıyı bol tüketmemiz gerekiyor. İnsanlarla mesafemize dikkat etmeliyiz. Egzersiz yapmamız lazım. Protein, meyve ve sebze ağırlıklı bir diyet uygulamamız gerekiyor.

 

-Vatandaşlar maske ve eldiven takmalı ?

Sağlık kuruluşlarına veya herhangi bir kuruma giderken maske takmalı ve ellerimizi hiçbir yere sürmeden hareket etmemiz gerekiyor. Bunlara çok dikkat edilmemiz gerekiyor. Çünkü bilenen bir hastalık değil, aşısı yok ve tedavi yönetimi tam anlamıyla bilinmeyen bir hastalık. Bizler sabahları buraya geliyoruz. En büyük risk altında olan şuan sağlık çalışanları. Sürekli maske takmak çok iyi bir şey değil. Sağlam bireyler kendini korumak için maske takmayacak, hasta olanlar diğer insanlara bulaştırmamak amacıyla maske takmalı. Vücut direnci düşük olanlar eğer evden çıkması gerekiyorsa maske taksınlar. Sağlıklı ve kronik hasta olmayan bireylerin maske takmasına gerek yok. Ellerimizi olabildiğine yüzümüze ve ağzımıza getirmemeye çalışacağız. Sağlıklı bireyler kendimiz dikkatli olmalıyız. Hapşırırken, öksürürken dikkatli olmalı. Ellerimizle her yeri tutmamalıyız. Dışarı çıkan vatandaşlarımız da aile bireyleri için daha dikkatli olmalı ve eve girmeden kendimizi dezenfekte etmemiz gerekiyor.

 

-Kuluçka süresi var bu hastalığın?

Tam bilinen bir süresi yok. Şüpheli vakalarda 14 gün bir süre konuldu. Bu konuda bilim adamları da önerdi 14 gün süre sonrasında karantina altından çıkabiliyorlar. Bu sırada yapılan testler sonucuna göre hareket edilmiş. -Grip ve soğuk algınlığından bu enfeksiyonu nasıl ayırt edebiliriz? Grip ve soğuk algınlığı enfeksiyonlarında ki oluşan ateş de insanları tedirgin edebiliyor. Şuanda da havanın bir anda ısınıp ardından hemen soğuması dezavantaj oldu. Basit bir enfeksiyon olması durumda bile hastanın ve hasta yakınlarının da gittiği sağlık kuruluşunda ki çalışanların da kafası karışacak. Coronavirüs değil deseler bile ‘acaba’ düşüncesi mutlaka olacaktır. O yüzden vücut direncimizi yüksek tutmamız gerekiyor.

 

- Vatandaşların bol su içmesi konusunu detaylandırabilir miyiz?

Normalde de su içilmesini öneriyoruz tabi ki. Ama bu süreçte daha fazla su içilmesini her 15 dakika da bir su içilmeli. Çünkü ağız içerisinde ki mikroorganizmaları ağızımızdan mide asitin olduğu bölgeye göndermek. Ama sık sık ağızımız temizlemek. En azından sabah-akşam düzenli olarak dişlerimiz fırçalamakta fayda var.

 

-Hayvanlardan insan bu virüs geçer mi?

COVİD- 19’un hayvanlarda var olduğunu düşünülüyor ama dört dörtlük ispatlanmış bir olay değil. Kanıtı tam olarak bilinmediği için kesin bir tanı olmadan konuşmak doğru olmaz. Bu virüsle ilgili net bir bilgi yok. Ama şuanda yayılma durumu insandan insana.

 

-Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

İnsanın seyahati ne kadar yoğunsa bulaştırma riski o kadar fazla. Şuan da üzerinde durulan konu evde kal. Mümkün olduğunca acil bir işimiz olmadığı sürece dışarı çıkmamak. Vatandaşların da yetkili ağızlardan çıkan bilgilere güvensinler. Ben Doktor Yücel Alagöz olarak bu bilgilere güveniyorum. Sosyal medyada dolaşan hiç anlamı olmayan insanların bilinçaltındaki soru işaretleri üzerine kurgulanmış yorumları, bilgileri, görüntülerin hiçbirine inanmasınlar. Emin olunmayan bilgiler yayılmasın.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “EMİN, OLUNMAYAN, BİLGİLER, YAYILMASIN”,
Yorumlar
Haber Yazılımı