Haber Detayı
10 Mayıs 2019 - Cuma 11:26 Bu haber 3923 kez okundu
 
ENGELLİLER HAFTASI KUTLANIYOR
Şirin, dernek ofisi ve sosyal tesis taleplerini yineledi.
GÜNDEM Haberi
ENGELLİLER HAFTASI KUTLANIYOR

Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan “Engelliler Haftası”, Madenci Anıtı’ndan Valilik binasına kadar düzenlenen bir yürüyüşle başladı.

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak şubesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen törene; Vali Yardımcısı Nevzat Taşdan, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar il Müdürü Kemal Gümrükçü, Sosyal Güvenlik Kurumu il Müdürü Erkin Avcı, İŞKUR İl Müdürü Gönül Demirsu, Sosyal Hizmetler Müdürü Veli Köktürk, Türkiye Sakatlar Derneği Şube Başkanı Hüseyin Şirin, Karaelmas Otizmli Bireyler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Arife Dereli, Umut Yardımlaşma Derneği Başkanı Nurten Kınay, özel eğitim kurumları temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törende Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımız okundu. Ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Türkiye Sakatlar Derneği Şube Başkanı Hüseyin Şirin yaptı.

Engellilerin yaşadıkları sorunları ve taleplerini içeren bir konuşma yapan Şirin, şu ifadelere yer verdi.

“DERNEĞİMİZİN EN ÖNEMLİ SORUNU YILLARDIR İLİMİZDE İÇİNDE DERNEK OFİSİ”

“Engelli camiası adına engelliler adına toplumsal hayatın bütün alanlarında eğitimde iş bulmadan ulaşımda Kent politikalarında taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz. Bu çerçevede bilindiği gibi 2005 tarihinde çıkarılan bir rehber niteliğindeki engelliler yasası ülkemizde engellilerin haklarının sağlanmasında büyük yarar sağlamıştır. Çıkarılan yasa gereği yapılan Kanuni düzenlemeler uygulanmasında bazı sıkıntılar yaşasa bile ülkemizde yeterli olmamakla beraber istihdamda ve erişebilirlik de oldukça önemli mesafe alınmıştır.

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak şubesi olarak ilimizde engellilere yönelik kamu yararına dernek statüsünde faaliyet göstermekteyiz. İlimizde derneğimizin en önemli sorunu yıllardır ilimizde içinde dernek ofisi bulunan ve engellilere ailelerinin faydalanacağı sosyal tesise sahip olamamamızdır. Engelliler için her zaman gündeme getirdiğimiz engelli raporları ve 2022 sayılı engelli maaşlarındaki sıkıntılarım bir an önce çözülmesi için maaşların bağlanmasında hane gelirine bakılmadan yalnız engellinin gelirine bakılması gerektiğini belirtiyor ve bu şekilde gerekli yasal düzenlemenin ivedilikle yapılmasını talep ediyoruz. Engellilerin ihtiyacı olan medikal malzemelerden katkı paylarının alınmaması talep ediyoruz. Elimizde 4 yıldır erişebilirlik komisyonu olarak kamu ve özel sektör binalarını denetliyoruz az da olsa erişebilirlik noktasında bir aşama sağladığımız bir gerçektir. İlimizde açık alanlarda yaya geçitleri kaldırımlara park bahçelerde engellilerin erişilebilirlikte yaşadıkları sorunların acilen çözülmesini, Belediye başkanlığımızdan tüm engelleri adına talep ediyoruz. Engellilerin istihdamı noktasında son yıllarda gerçekten özellikle kamuda çok sayıda engelli istihdamı sağlanmıştır. Kamuda açık bulunan engelli kadrolarının da bir an önce doldurulmasını bekliyoruz.

Türkiye Sakatlar Derneği olarak ilimizde her yıl 16 Mayıs Engelliler Haftasında engellilerimizin yaşadıkları ulusal ve yerel baz da ki sorunlarını dile getirmeye devam edeceğiz. Derneğimiz engellilerin talepleri için demokratik bir zeminde mücadelesini sürdürmeye devam edecektir. Bütün kamuoyu ve engelleri yasal haklarını savunmaya dayanışmaya taleplerini ifade etmeye çağırıyoruz” dedi.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ENGELLİLER, HAFTASI, KUTLANIYOR,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı