ERKEN SEÇİM-COVİD - VE ZONGULDAK google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
26 Kasım 2020 - Perşembe 18:07 Bu haber 1119 kez okundu
 
ERKEN SEÇİM-COVİD - VE ZONGULDAK
GÜNDEM Haberi
ERKEN SEÇİM-COVİD - VE ZONGULDAK

ERKEN SEÇİM-COVİD - VE ZONGULDAK


Pandemi süreci can(Sağlık) ile cüzdan(Ekonomi) arasına sıkışan devlet/millet herkesi olumsuz etkiliyor.

COVİD konulu haberlerin sadece pozitif vaka ve ölüm sayıları dikkate alınıyor. Sağlık Bakanı’nın açıklamaları 5-6 ay öncekiler gibi fazla rağbet görmüyor.

Süreçte, tartışmaların mihenk noktasında, siyasilerin birbirlerini karalayan açıklamaları etkili oluyor.

İktidar, ülke genelinde ‘Sağlık personeli ihtiyacı bulunmuyor’, muhalefet ise ‘Personel var ama grip aşısı yok’ diyor.

Ülke genelinde pandemi konulu tartışmalar, yerelde daha çok gündem belirliyor.

Sağlık Bakanı ‘Türkiye de hastane doluluk oranlarına göre ilk beş şehri açıkladı. Zonguldak İl Sağlık Müdürü Sayın Ertuğrul Güner ‘Yüzde 86’, Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Hasan Tosun ‘yüzde 100’ dedi. Ancak, ülke genelinde Kocaeli ‘Yüzde 76’ ile ilk beşe girerken, Zonguldak neden yoktu? Yeniden ‘Ve Zonguldak’ yakıştırması gündeme girmesinden mi çekinildi?

İşsizlik, pahalılık, benzine yapılan zam, yapılan tünel, viyadük, yollar; COVİD’in yeniden PİK yapması kadar önem arz etmiyor.

Ancak, siyasiler gündemi değerlendirirken, fırsatı kaza etmiyor. İktidar ‘Aşı’ diyor, muhalefet ‘Erken Seçim’

Öyle ki, ‘Yarım ağız ‘Seçim’ konuşmaları bile tat vermiyor, seçmen bazında toplum katmanlarını oluşturanlara.

‘Can’ derdine düşmüş insanların sorunlarına çözüm bulmak yerine, ‘Siyasi rant’ peşine düşen politikacı olmak istemiyor seçilmişler. Yine de, can derdine düşmüş, toplum katmanlarını oluşturanların malzemesi oluyor ‘Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi, işsizlik, pahalılık ve erken seçim.

Siyasi yozlaşmanın doruk noktaya ulaştığı ülkede, erken seçim çözüm mü? Yukarda sağlanamayan ‘Kurumsal Mutabakat’, erken seçimle sağlanacak mı? Hükümetin açıkladığı ‘Ekonomi-Demokrasi-Hukuk’ seferberliği bu süreçte gerçekleştirilecek mi?

Pandemi süreci ‘Belirsizlik’ konularının her geçen gün arttığı bir döneme girdi.

İktidar ve muhalefetin, tartışmaların odağında sergiledikleri sert-ötekileştirici-ayrıştırıcı tutum ve davranışlar, insanları mutlu etmediği gibi; siyasete olan güvensizliklerini arttırıyor.

Bundan böyle yapılacak olan yol, köprü, tünel, kanal, viyadük gibi yaşam kalitesine katkı yapacak ‘Maddi yatırımlar’ kadar, ‘Birlik ve beraberlik’ sağlayacak ‘Manevi yatırımlar’ ön plana çıkartılmalıdır.

Zira, içinde bulunduğumuz süreç, zor bir dönemi girdi.

Bu dönemi ‘Siyasi rant’ devşirerek geçmeye çalışan iktidar veya muhalefet kim olursa olsun, ülke ve insanına yardım etmiş olmaz.

 

EREĞLİ-ÇORUMLUOĞLU- BALIKÇI BARINAKLARI

İsmail Çorumluoğlu… Ereğli Kaymakamı.

‘Erdemir- Ereğli Belediyesi’ veya ‘Posbıyık-Erdemir’ tartışmaları içinde adı geçen isimlerden biri.

Görev alanı çerçevesinde görev ve yetki alanı çerçevesinde, sorunların halli için Ereğli’de seçilmişlerle, Ankara’da bürokrasi ile görüşmekten kaçınmayan bir yönetici.

Aslında, tüm bürokratların böyle olması gerektir. Medeni, işini seven ve cesur…

Cesur olmazsa, kentin fitnecilerinden ve siyasetin omurgasızlarından çekinebilir. Ereğli deyip geçmeyin. ‘Çifut Çarşısı’ gibidir. Aradığını seyyar tezgahında bulabilirsin.

Sayın Çorumluoğlu, biraz da ‘Emekli’ moduna girmiş olsa ki, ‘At ölür meydan kalır, yiğit ölür nam kalır’ sözü gereği hareket ediyor. Emekliliğine üç yıl kalmadı sanırım. Zira, önceki gün kendisiyle görüşen dostuma, ‘Akıllı insanlar üç yıl sonra, diğerleri 10 yıl sonra kıymetimi anlayacaklar’ demiş.

Yani, ‘Mütevazi’ olmayan sayın kaymakam, ‘Direkt’ olarak ‘Ben üç yıl sonra emekli olacağım’ diyor.

Sayın Kaymakam için ‘Posbıyık güdümünde’ gibi ‘Merdiven altı imalatı’ siyasetçilerin dedikoduları var. Ancak, görülen o ki, kaymakamlığa ulaşan sorunların Belediye’ye düşen kısımları anında hallediliyor.

Bu arada ‘Müşterek’ halledilmesi gereken bir konu var. Balıkçı barınaklarında kanunsuz çalışan lokantalar. inanıyorum ki, Sayın Çorumluoğlu, Ereğli’nin ‘Kangren’ olmuş sorunlarından ve 20 yıldır dokunulmayan, ancak, ‘Yasal olmayan’ şekilde çalışan lokantaların bulunduğu Balıkçı Barınakları’ sorununu ‘Halleder’.

Benim beklentim, önümüzdeki ay, Ereğli’de ‘Belediye-Kaymakamlık- Su Ürünleri Kooperatifi’ ile yuvarlak masa toplantıları başlar.

Başarılar diliyoruz, Sayın Çorumluoğlu’na

 

 

ŞÜKÜR KÜÇÜKALİ…

 

Tanışıklığımız 1970’li yıllara denk gelir.

Liman içindeki ‘Sürmen Lokantası’ çıkıntısı vardı. Altında, madrabazların seslerinin yükseldiği, balıkçı kayıklarının yanaştığı iskele üstü bir bina düşünün liman içinde…

Sürmen Restoran’ın çay ocağında çalışırdı.

Müteşebbis bir dostumdu Şükür Küçükali. Kendini tartışmalara açma konusundaki cesareti yanında, açılan tartışmalarda fikrini söylemekten imtina etmeyen… Dolayısıyla, geçimini sağlamak için iştigal ettiği ticaret yanında, siyaset ve sosyal hayattan hiç kopmadı. Uzun yıllar dernekçilik yaptı, yörenin sorunlarıyla hemhal olup, dertlendi, çözüm aradı.

Yaşama azminden hiçbir zaman ödün vermedi. Sabahın köründe kalkıp, Kadırga Yokuşu’ndaki Bakkal dükkânını açar, günlük iaşesinin temini yanında, inşaların moral ihtiyaçlarına destek olurdu.

Şükür Küçükali’nin hayatın zorluklarından yılmayan davranışı ile yöre –ülke sorunlarına katılım cesareti, yeni nesile örnek olmalıdır.

‘Vade’ diyelim. ‘Sebep’, kalp krizi neticesi oldu.

Allahtan rahmet, ailesi ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum.

 

KADINA ŞİDDET VE TABELA KURULUŞLARI

Kadın ile ilgili bir olumsuzluk gündeme gelince, akla hemen şiddet geliyor. Şiddetin sebebi  özellikle ‘Iska’ geçiliyor.

Hemen, ‘Erkek egemen toplum’ veya ‘Erkek saldırısı’ tartışması yapılıyor.

Dün piyasadaki ‘İktidar-Muhalefet’  parti yandaşı dernek veya sendika yetkililerinin açıklamalarını okudum. Üçüncü cinsiyet savunan ve aile bütünlüğümüzü bozan İstanbul Sözleşmesi’nin zararlarından bahsetmemişler. Gey, Lezbiyen, Biseksüel, Trans(GBLT) gibi her türlü cinsel kimlik ve yönelimleri, yasal güvence altına alan, 9 yıl önce imzalanmış İstanbul Sözleşmesi, özellikle görülmemiş yine.

Peki, ya Zinanın suç olmaktan çıkartılma yasasına ne demeli? Türk Aile Sistemi’ne etkileri neden göz ardı edilir? Teşhiste ciddiyet olmazsa, tedavi hikâye olur.

‘Şiddete hayır’ veya ‘örgütlenelim’ açıklamaları, ‘Günü kurtarmak’ ve ‘Örgüt icraatı reklam’ için yeterli olabilir.

“Kadına şiddete hayır” demeyen melundur.

Ancak, şiddet konusunun kökten çözümünün içinde, işsizlik- pahalılık gibi faktörlerin yanında, bu gibi yasal boşluklar ve tahrikler oluşturan sebeplerde olduğu kesindir.

Çözüm, olaya ‘Kadına şiddet’ değil, ‘Aile Bütünlüğü’ açısından bakmaktır. Yerli ve milli hukuki çözümler üretilip, sorun çözülmelidir.

KİLİMLİ DE ‘DÖKME BALIK’ KONTROLÜ

Dün, “ Hamsi Katliamı’ başlığıyla vermiştik haberi.

Bartın dolaylarında boy ve kalınlığına göre tutulması yasak olan Hamsi balıkları, Bartın/Amasra/ Tarlağzı Limanı’ndan sevk edilmişti.

Büyük balıkçı gemilerinin(Gırgır) elektronik aygıtlarla tespit edip ağlı sarıp, fişmanlarla teknelere alınan balıklar; 30 tonluk tankerlere pompalanıp, Karadeniz’deki balık fabrikalarına gönderildi.

Haber akabinde Tarlaağzı’na resmi makamlar  müdahale yaptı.  ‘Dökme Balık Avcıları’ diye bilinen bu ekipler; bu kez Zonguldak Kilimli Balıkçı Barınağını mesken tuttu.

Kilimli Limanı balıkçı takımlarının yoğunluğu nedeniyle kilitlendi. İl Tarım Orman Müdürlüğü/ Su Ürünleri yetkililerinin ‘denetim’ yapması üzerine; birçok balıkçı gemisi diğer limanlara gitmek için Kilimi’den ayrıldı.

 

VAKIF KÖMÜR DAĞITIMI SÜRÜYOR

Dün KULİS altı yorumlardan birinde, okurumuz “Vakıftan yakacak kömür desteği alıyorum. Ancak, Aralık ayı kömürüm gelmedi. Tek ve Bekâr yaşayanlar en son alacaklar diyorlar. Bu güne kadar böyle değildi. Bu sene neden böyle oldu?” gibi bir serzenişini aktarmış.

Olayı, açık saha sorumlusu Muhammet Karapınar’a aktardım. Yetkililerle kontak kurdu.

 Aktarılan bilgi aynen şöyle. “Kesinlikle ‘Tek ve Bekar olanlar’ şeklinde ayrım yapılmıyor. Kömür dağıtımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılıyor. Dağıtımlar mahalle mahalle yapılıyor. 19 mahallenin dağıtımından sadece Terakki, On Temmuz, Birlik ve Karaelmas Mahallelerinin kömür dağıtımı kaldı.

TTK her yıl 5 bin ton parça kömürü Vilayet kanalıyla dağıtılmak üzere Zonguldak Valiliği’ne veriyor. Belirlenen ihtiyaç sahiplerine, 750 Kg olarak dağıtım yapılıyor.

ÖNLEMLER SERTLEŞMELİ

Pandemi süreci, pozitif vaka ve ölüm sayılarının artmasıyla korkulu bir döneme girdi.

Ülke genelinde yapılan ‘Yoğun bakımlarda yer kalmadı, koridorlar yoğun bakıma döndü’ şeklindeki açıklamalar moral bozuyor.

Genel de ‘Maske-mesafe-hijyen’ uyarıları dikkate alınıyor ancak, vaka sayılarındaki korkunç yükselme önlenemiyor.

Alınan önlemlere ilaveten, ‘Daha sert’ önlemler alınması isteniyor. Daha sert, yani, sokağa çıkma saatlerinin ‘Birkaç gün’ olarak uygulamaya sokulması…

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ERKEN, SEÇİM-COVİD, -, VE, ZONGULDAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı