Haber Detayı
02 Kasım 2017 - Perşembe 08:23 Bu haber 2406 kez okundu
 
Erol Çatma,
Zonguldak'ta 17 yıldır kültür-sanat ortamı sunan SergiOdası'nın beş yıldır verdiği İbn-i Sina Kent Ödülü kent ve emek tarihi araştırmacısı, emekli maden işçisi Erol Çatma'nın oldu.
KÜLTÜR Haberi
Erol Çatma,

İbn-i Sina Ödülü; kent sınırları içinde bulunduğu ortamda (okulunda, mahallesinde, işyerinde, yöresinde) kültür ve sanatın yaygınlaşması için emek veren, sanatın insanlarla buluşması için gönüllü ortam yaratan kişilere verilmek üzere 2012 yılında ilk kez konmuş, İbn-i Sina'ya ait "Bilim ve Sanat takdir edilmediği yerden göç eder" sözü ise, ödül isminin seçilme gerekçesi olmuştu.


Zonguldak Kömür Havzası üzerine yayınlanmış beş kitabı bulunan Erol Çatma emekli maden işçisi... Asker İşçiler, 1965 Madenci Direnişinin Öyküsü, Kömür Tutuşunca, Zonguldak Madenlerinde Hükümlü İşçiler başlıklı kitapları Türkiye emek hareketi üzerine yazılan yayınlarda kaynak olarak gösteriliyor. Çatma'nın yeni kitabı şu anda baskıda bulunuyor. Kitap, 'Zonguldak Taşkömürü Havzası Tarihi, Birinci Kitap, 1840-1865' başlıklı son yayınının devamı olarak yıl sonunda raflardaki yerini alacak.

İlk Ödül 2012'de verildi

Emekli öğretmen, yontu ve mask sanatçısı Mehmet Türkçelik 2012'de Karaelmas İbn-i Sina Ödülü'nün ilk sahibi olurken, Yrd.Doç.Dr. Mustafa Yüce ve Dr.Yücel Namal 2013 yılı, Mardin Artuklu Üniversitesi öğretim görevlisi, sanatçı Yrd. Doç. Kutlu Gürelli ile gazeteci M.Çetin Sezgin 2014 yılı, karikatürist-yazar Mete Arif Tokmak 2015 yılı ve kent tarihi araştırmacısı, maden mühendisi Ekrem Murat Zaman 2016 yılı ödülünü aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erol, Çatma,, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı